Väikelapse viirusnohusse tuleb tõsiselt suhtuda

Kodutohter
Lastel on nohu korral kõrvapõletiku tekkimise võimalus üsna suur. | Shutterstock

Alla üheaastasel lapsel on nohu üldhaigus ja sellesse tuleb suhtuda tõsiselt. Lapsel ei pruugi üldse nina kinni olla või joosta, vaid tal on kõrge palavik ja kõht on lahti. Just see võib esimesena märku anda hingamisteede viirusnakkusest.

* Laste, eriti imikute ja väikelaste viirusnohu korral tuleb olla tähelepanelik. Nad ei pruugi üldse aevastada. Kõigepealt võib tõusta kõrge palavik ja kõht olla lahti ning alles siis tuleb nohu.

* Lastel on nohu korral kõrvapõletiku tekkimise võimalus palju suurem, sest nende kõrv on ninale hästi lähedal.

* Kui lapsel on kõrge palavik (üle 38,5), tuleb kindlasti anda palavikualandajat ja püüda nina puhastada. Selleks on apteegis saada spetsiaalsed väiksed pumbad, mida tuleb kasutada ettevaatlikult, et pisikesele ninale vigastust ei tekitaks. Nagu täiskasvanul, tuleb ka lapsel nina füsioloogilise lahusega puhtaks loputada.

* On hea, kui nohus väikelaps imeb lutti või rinda – imemisrefleks masseerib nii tema nina kui ka kuulmetõrvesid, mille kaudu käib kõrvatuulutus.

* Kui väikelaps ei taha süüa või viskab luti suust, siis võibki see tulla sellest, et ta ei saa nohu tõttu läbi nina hingata.

* Alla aastasele lapsele tuleb kindlasti koju kutsuda arst.

* Kui laps on üle 3-aastane, pole viiruslik nohu enam üldhaigus.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid