Turvaliselt läbi talve ehk taimede talvekaitse
kodus.ee
Kaitse taimi võrguga loomade tekitatavate kahjustuste eest. | Shutterstock

Mõned taimed vajavad ületalve elamiseks veidi abi. Mõned soovitused, kuidas selliseid taimi kaitsta-katta.

Talvise kaitse kohta on aednikel kahetised vaated. Mõnede hinnangul ei vaja nad mingit kaitset ning ellu jäävad need, kes on piisavalt tugevad. Suures aias, kus taimi palju, võibki nende katmine olla üsna võimatu.
Teised aga kasvatavad õrnemaid taimi ning kaitsevad neid kõikvõimalikul moel, et nad talve üle elaksid.

 

Nipid taimede kaitseks
 

1. Kaitse taimi võrguga loomade tekitatavate kahjustuste eest. Võrk peab olema vähemalt 70–80 cm kõrgune. Jänesed tavaliselt üle selle ei hüppa. Vaata, et läheduses ei ole suuri kive või muid kõrgemaid kohti, mille pealt nad taimedeni ulatuksid. Kui võrk ulatub üle ladva, siis hoia ära, et lumi ei murraks ladvaoksi.

2. Kui tead, et selles piirkonnas on palju hiiri ja jäneseid, kata puutüved plastkaitsega. Alusta nii madalalt, kui saad, ning kata nii kõrgele, kui võimalik.

3. Rododendronite okstele võid toeks panna lauad. Oksa toetuskohta on hea teha lauale sälk, et too seal paremini püsiks. Siis aseta laud oksa keskkohta. Lumi vajub nüüd küll okste vahele, ent lauad toestavad neid. Suveks võta lauad kindlasti ära, et oksad tugevneksid.

4. Mitmetüveliste elupuude ja kadakate tüved tasub talveks kokku siduda. Siis ei lükka tüvede vahele sadav lumi neid üksteisest eemale ning murdumisoht on väiksem.

 

Roniroosi kaitse
 

1. Roniroosi varred painuta maha siis, kui lehed on kolletunud. Kuna aga rohelised lehed püsivad taime küljes üsna kaua, tuleb painutamise aeg ise valida. Kui roniroos kasvab seina ääres või mujal kaitstud kohas, siis oksi alla vajutama ei pea.

2. Pane mahapainutatud okstele okaspuuoksi, mis hoiavad sooja. Seejärel aseta roosile väikese silmaga metallvõrk – see kaitseb jäneste eest. Katteloori ära kasuta, sest see on liiga umbne ning ei lase lund läbi, muutudes nii liiga raskeks.

3. Võrgu alumisi ääri painuta veidi väljapoole ja kinnita need puu- või metallvardaga pinnasesse. Siis ei pääse närilised varte ligi.

4. Õige talvekaitse korral säilivad roniroosi varred võrgu ja okaspuuokste all hästi. Äärtele asetatud lauad hoiavad võrgu tugevalt paigas.

 

Peenrarooside kaitse
 

1. Lõika roosi varred umbes 20 cm kõrguselt maha. Sellega jätad lõikamisvaru ka kevadeks. Kui talv on külm ja raske, võib osa varsi külmuda. Kevadel lõika külmunud osad ära, nii et igale varrele jääks kolm punga.

2. Pane põõsaste ümber 10–15 cm kihina talveturvast. See materjal on niimoodi kuumtöödeldud, et ei ima vett. Turvas annab juurtele kaitsekihi.

3. Kui rooside istutusala on suur, on mõttekam panna võrk ümber kogu ala. Sobiva vahemaa tagant pane tugikepid.

4. Võrgu alläär keera üles ja vajuta orkidega tugevasti vastu maad. Võrgu paigalhoidmiseks võid kasutada ka kive või laudu.

shutterstock_485503474.jpg

Kaitsa tuleb ka puid kitsede ja jäneste eest.
Shutterstock

Sarnased artiklid