Kui ma olen trenditeadlik ja tahan kindla peale välja minna
Begooniad
Ripsbegoonia Begonia boweri on hästi unustatud vana taim, mida võib mõnes kodus vanaema pärandusena praegugi kohata. Sobib kasvama nii kesk- kui ka ahiküttega ruumis. Kasta mõõdukalt nii, et vesi ei satu õrnadele, mustrilistele lehtedele. Kastmiskordade vahel lasta pealmisel mullapinnal 3 cm sügavuselt kuivada. Talvitub meelsasti jahedamas, 16-kraadises keskkonnas, sel ajal kasta minimaalselt. Talve saabudes võib kaotada lehed, need taastuvad kevadel. Õrnad roosakad õied ilmuvad talvel või varakevadel.
Kahelisulgjas filodendron Philodendron bipinnatifidum
Troopilisest Ameerikast pärit vastupidav võhaline, keda on teenimatult vähe kodustatud. Efektsed, sügavalt lõhised lehed annavad taimele lopsakust. Toestamist ei vaja, kuna pole ronitaim. Valguse suhtes tolerantne ega solvu, kui unustate vahel kasta. Sobib hästi antiikse sisekujundusega.
Kui olen trendikas poissmees
Sarvik kalanhoe Kalanchoe beharensis
Põneva skulptuurse väljanägemisega taim, millel lehed kaetud altpoolt hõbehalli peene karvkattega ja pealispinnalt pisut pruunika karvaga. Lehtede välimuse tõttu kutsutakse rahva seas vahel ka “elevandikõrva-kalanhoeks”. Armastab suuri aknaid ja palju päikest. Ei nõua palju juua ega süüa. See toataim väärib kindlasti eraldi eksponeerimist, et ta iseloom paremini esile tuleks.
Kirjulehine ebakrooton Codiaeum variegatum
Värvikirev taim Vaikse ookeani saartelt. Lehtede kuju ja suurus võib sorditi erineda. Oma värviliste lehtede tõttu eelistab võimalikult valget ruumi, aga otsest päikest ei talu. Praegu on eriti soositud ebakrootoni suured vormid, mis annavad juba noore puu mõõdu välja. Paksu harunenud tüve kroonivad efektsed värvilised lehepuhmad.
shutterstock_578563114.jpg

Kui mulle meeldib ennast stiilselt proovile panna
Näpitslill Sarracenia hybrid
“Lihamaias“ põneva väljanägemisega kaunitar ahjuküttega ruumidesse ja talveaedadesse. Toidulaual näeks ta meelsasti mõnd putukat, kuid saab ka ilma hakkama. Muld ja õhk peavad olema pidevalt niisked ja soojad, kuid talvitub meelsasti 5-kraadises ruumis. Näpitslill on väga valiv ka kastmisvee suhtes – see peab olema pehme, destilleeritud, vihma- või lumesulamisvesi.
shutterstock_469526870.jpg

Kui keskküte loob kuiva õhkkonna
Tüse adeenium e kõrberoos Adenium obesum
Läikivate lehtedega lihaktaim, väga vastupidav otsesele päikesele ja soojale. Kevadeti rõõmustab roosakasvalgete õitega. Kõrberoos sobib keskküttega ruumi, suvel võib ta rõdule või aeda viia. Talvel võib kaotada oma lehed, aga ehmatuseks pole põhjust: vähendage kastmist miinimumini ja kevadel, kui uuesti rohkem kastma hakkate, lille välimus taastub. Tahab samasugust istutussegu nagu kaktused ja sukulendid, oluline on väga hea vee läbilaskvus. Ei talu seisvat vett, kuna talletab niiskust ka oma paksenenud “jalas“.
Keerdviljak Streptocarpus
Lõuna-Aafrika subtroopikast pärit puhmik, võib teid aasta ringi rõõmustada siniste, valgete või roosade õitega. Ideaalne temperatuur 24-26 kraadi, talvitub meelsasti 14-16-kraadises ruumis, võimalikult valges.
shutterstock_127158356.jpg
