Toimeta aiatöid nutikalt kuu järgi. Pehme ja kõva aeg
Kaja Kurg
Need taimed, mille saak valmib maapealsel osal, pane maha kasvava kuu ajal. | Shutterstock

Aiatöid võib sättida ka kuu faaside järgi, nagu seda tegi vanarahvas: kuu loomine (kuud ei ole näha), noor kuu, poolkuu (esimene veerand), kasvav kuu, täiskuu, kahanev kuu, poolkuu (viimane veerand), vana kuu.

Lihtsuse mõttes räägitakse vaid neljast faasist: noor kuu (sh kuu loomine), kasvav kuu (algab esimese veerandiga), kahanev kuu (algab täiskuuga) ja vana kuu (algab viimase veerandiga). Iga faas kestab tavaliselt 7 päeva, tsükli pikkus on 28 päeva.

Veelgi lihtsustades võib pidada kasvavaks kuuks kaht nädalat enne täiskuud ning kahanevaks kuuks kaht nädalat pärast seda.
Piltlikult: kui on näha kuu parem pool, siis ta kasvab (parem käsi on rahvapärimuses seotud kasvamise ja lisandumisega), kui vasak pool, siis kahaneb (vasak käsi on seotud vähenemise ja kadumisega).

Kuu neli faasi on kalendris kujutatud n-ö nägudena: must kuu tähistab kuu loomist, seejärel algab noore kuu aeg, vasakule avatud kuusirp märgib esimest veerandit, valge rõngas on täiskuu, paremale avatud kuusirp on viimane veerand.

 

Pehme ja kõva aeg
 

Vanarahvas jagas kuu muutumise tsükli kuueks osaks, kus iga osa pikkuseks on 5 päeva. Igal viiepäevasel kuunädalal teati olevat erinev mõju: vaheldusid kuu kõvad ja pehmed ajad.

* Kuu loomise aeg, kui kuud taevas näha ei ole, on pehme aeg.

* Kui paar päeva pärast kuu loomist ilmub õhtutaevasse esimene kuusirp, algab kasvava kuu kõva aeg. Sel ajal kasvab kuu kõvasti, iga päevaga on ta poole paksem. Sellist aega on viis päeva kuni kuu esimese veerandini (näeme õhtutaevas poolkuud).

* Kuu esimesest veerandist algab kasvava kuu pehme aeg, mida on taas viis päeva. Sel ajal paistab kuu taevas poolümarana.

* Täiskuu aja viis päeva on kõva aeg.

* Kuu kahanemine algab pehme ajaga. Taas on kuu hommikupoole ööd taevas poolümar, kuid terve kaar on nüüd pahemal pool.

* Kuu viimasest veerandist algab kahaneva kuu kõva aeg (viis päeva). Kuu kahaneb nüüd eriti kiiresti ehk kõvasti. Seda aega kutsuti ka kaduajaks.

Kõvad ja pehmed ajad ei välista noore ja vana kuu üldtuntud tähendusi: kõik, mis kasvama peab, tee maha (külv, istutus) noore kuuga, ning sellega, mis hävima peab (võsa, kahjurid jms), tegele vana kuu ajal.

Taimed, millel me tarvitame toiduks või mõneks muuks otstarbeks maa-alust osa, tuleb külvata või istutada kahaneva kuu ajal, siis pane maha ka kaheaastased ja püsiktaimed. Kahaneva kuu pehme aeg on hea rohimiseks ja võsaraiumiseks.

Need taimed, mille saak valmib maapealsel osal – tomat, kurk, oad-herned, kõrvits jne – pane maha kasvava kuu ajal. Eriti sobiv on kasvava kuu kõva aeg.

Hea teada! Kõval ehk kalgil ajal alustatud või tehtud asjad jäävad püsima: puu ei mädane, haavad paranevad hästi.

Sarnased artiklid