Meeldetuletus: köögivilja- ja lilleseemned võiks pista märtsis mulda

kodus.ee
Märtsi esimeses pooles võib mulda panna köögivilja- ja maitsetaimed ning pikka ettekasvatamist vajavad lilled. | Shutterstock

Vesisesse ja külma märtsikuu aeda keegi oma nina veel pista ei taha, aga köögiviljasaaki tagavateks tubasteks tegevusteks on aeg küps. Taimede ettekasvatuse nõuandeid jagab K-rauta Tondi kaupluse juhataja Eveli Uibomets.
 

Agaramatel aiaomanikel on muist ettevalmistustest juba veebruaris tehtud, aga peamine ettekasvatuse kuu on märts. Alustama peaks seemnete inventuurist – sorteerida välja idanemisvõimelised ja vajadusel soetama kvaliteetseid seemneid juurde. Idanemise kiirendamiseks võib seemneid enne mulda panemist hoida niiske lapi või marli sees, aga kangas peab olema naturaalne, mitte sünteetiline.
Märtsi esimeses pooles võib mulda panna köögivilja- ja maitsetaimed ning pikka ettekasvatamist vajavad lilled. Pikema kasvuajaga on soojalembesed kultuurid, näiteks kurk, suvikõrvits, paprika, porru, basiilik, estragon, tüümian ja rosmariin. Märtsis võiks mulda panna ka mõned suvelilled, näiteks daaliad, begooniad ja tokkroosi. Lühemat ettekasvatusaega vajavad suvelilled, näiteks lõvilõuad, parkjuured, viltlehed ning peiulilled on soovitatav külvata alles aprillis.


Külvamine


Ettekasvatamise põhieeldusteks on toitaineterohke muld, piisav valgus ja soojus ning korralik kastmine. Kütmata külm veranda ettekasvatuseks ei sobi, valida tuleks soojemapoolne päikeseline ruum. Kui looduslikku valgust napib, tuleb kasutada lisalampe.
Külvianumateks võib valida käepäraseid karpe ja kaste, aga tähtis on, et need oleksid puhtad. Desinfitseerimata anumad on heaks kasvulavaks nii hallitusele kui seentele. Samuti peab olema ettekasvatusmuld puhas ja kvaliteetne ning soe ja kohev. Enamik taimi tahavad mulla sisse ka turvast, poodides müüakse nii spetsiaalselt külviturvast, turbatablette kui ka aknalauale sobivaid minikasvuhooneid, viimase puhul piisab vaid seemnete turbamulda pistmisest. Sobiva pinnase ja tingimuste kohta leiab infot seemnepakilt, ka sama köögivilja erinevad seemned võivad vajada mõnevõrra erinevaid tingimusi. Idanemise kiirendamiseks võiks anumad katta kilega, nii saab hoida ühtlast temperatuuri ja niiskustaset. Kui seemned hakkavad võrsuma, võetakse kile ära.


Ümberistutamine

Eraldi pottidesse istutatakse taimed siis, kui nende kasv on 10 sentimeetri lähedal. Sobivaks töövahendiks on terava otsaga istutuskühvel või ümar puupulk, kasvõi jäätisepulk. Istutamisel peab jätma taimele mõnusalt kasvuruumi. Kui piisavalt ruumi ei jää, tuleb kasvu ajal taimi harvendada.
Õue ümberistutamisega ei tasu kiirustada ega tohi lasta end ära petta esimestest soojadest ilmadest. Enne välitingimustesse istutamist võiks taimi paar päeva potiga õue viia ja neid uute ilmaoludega kohaneda lasta. Kasvuhoonesse või päikeselise seina äärde võib taimi ka varem istutada.

Edasi lugemiseks

Sarnased artiklid