Terrass – üha luksuslikum õuetuba
Mariliis Pinn
Shutterstock

Terrass pole enam lihtne laudisehitis maja ees, vaid inimeste võimaluste kasvades muutunud järjest luksuslikumaks ja võimalusterohkemaks, pikema kasutuseaga õuetoaks.

Terrass.ee meister Heikki näeb, et inimesed on hakanud rohkem terrassi investeerima, eelistatakse kallimaid ja erilisemaid lahendusi. "Terrassi ehitus on inimeste fantaasias kinni, see on üks võimalusterohke õuetuba," teab Heikki.
Kasutatakse julgemalt ka vääruslikumat puitu ja muid põnevaid materjale. „Näiteks kuumõlitatud lauda,“ toob ta välja. Kuumõlitatud lauad on pandud kuuma õlivanni, mistõttu imbub õli sügavamale, laud peab kauem vastu ja hooldus lihtsam. Näiteks ei pea laua õlitamisel õli välja pesema, piisab kergpesust ja lisaõlikihist.

Üha rohkem kasutatakse tema sõnul ka külgkruvisid ehk tehnoloogia näeb ette laudade karkassile kinnitamise küljelt. "Soovitan mõelda ka kujule. Näiteks lõigatud nurk, mida nagunii ei kasutataks, võib muuta terrassist möödumise ja muru niitmise mugavamaks," jagab Heikki nõu.

 

Võimalikult pikk kasutusaeg

 

Finnlog OÜ arhitekti Liis Sagadi sõnul on eramaja ehituses terrass jätkuvalt oluline element. Ehk see on ka üks luksus, mis eramuga kaasneb, ning võimalus eluruumi soojal ajal laiendada oma isiklikku õueruumi.

"Eesti heitlikku kliimat arvestades on üha enam soov saada terrass osaliselt katusega kaetuks, et saada terrassi kasutust aktiivsemaks suvisel ajal. Kui on kavandatud ka tuulevarjuks seinad (näiteks klaasist), siis on verandana kasutatav terrassiosa mõnus istumispaik juba varakevadel ja ka hilissügisel," lisab ta.

Terrassi kavandamist peaks vaatama juba maja projekteerimise käigus, et kuhu luua millised olemise ja istumise tsoonid või millist funktsiooni terrass võiks täita.

Zmodule tootmisjuht Erik Kuningas soovitab terrassi planeerides mõelda maksimaalset sellele, mida soovid ja siis võimaluste piires planeeritu ellu viia. Isegi kui hetkel pole võimalusi soovitu ellu viimiseks, on varem asju läbi mõeldes hiljem neid lihtsam lisada. "Ehitame sageli moodul põhimõttel, kui kohe ei ole raha, siis tehes korraliku ettevalmistuse, on hiljem soovitut lihtsam lisada," soovitab ta.

Terrasside puhul panevad Kuninga silmad särama ka erilahendused, millega on küll rohkem tööd ja need on kallimad. Sagadi sõnul on terrassi materjali puhul jätkuvalt esikohal puit, külla aga on tavapärase immutatud materjali kõrvale tulnud teised puidumaterjalid ja viimistlused – näiteks lehisest terrassilauad või termotöödeldud materjal.

"Vähesema hooldusvajadusega komposiittooted ei ole meie klientide seas väga populaarsust kogunud, samuti kivimaterjal. Palja jalaga külmale kivile jalutada pole see, mis mõnusa suvehommikuga kokku kuulub," möönab ta.
Kuna päikesele ja sademetele avatud terrassipind vajab hooldust, siis nii materjali valikul kui ka terrassi suurusel tuleks leida optimaalne tasakaal. Selliselt, et iga-aastane hooldus saaks tehtud ja terrass kestaks aastaid kaunina.

 

Klaas või kangas seinaks

 

Malmerk Klaasium OÜ müügijuht Raigo Männamaa näeb igapäev, kuidas inimesed soovivad terrassidele klaase. "Päringuid on palju," kinnitab ta ja toob välja, et raamideta profiiliga ja klaaskatusega saab terrassist meeldiv ja avar ruum. Malmerk Klaasium OÜ pakub küll nn külmi lahendusi, kuid Männamaa sõnul saab pakettklaasidega luua soojapidava ala, mida saab aasta ringi kasutada.

Kui klaas ei sümpatiseeri, siis tuulevarjuks kardinad või ka presentkatus lisab terrassile kasutusmugavust. Prussidest tugiraamidele saab lisada kardinad ja katuse katte.
Millest aga teha kardinad? Kindlasti ilmastikukindlad. Saadaval on igas võimalikus toonis erineva paksusega veekindlat polüestrit, naturaalsema keskkonna eelistajad peavad aga vaeva nägema, et leida puuvillapresenti. Ise katteid õmblema asudes arvesta sellega, et lihtsam on neid menetleda suuremal pinnal ja tööstusliku õmblusmasinaga.

 

Hooldusvaba terrass

 

Onewood OÜ müügispetsialisti Nele Oksa sõnul on täna on turul väga lai valik alternatiive, mille vahel tuleb klientidel leida see õige terrassilaud, nagu näiteks, millisest materjalist terrassilaudu soovitakse või milline on laua pinnatöötlus, -muster või laua laius ja pikkus ning hind.

"Kõige paremat terrassilauda on keeruline välja tuua, just seetõttu, et inimesed võtavad üldjuhul võrdlemiseks väga erinevad parameetrid, lisaks üleval mainitule on veel olulised – eluiga, hinna ja kvaliteedi suhe ning tarnekiirus," lisab ta.

"Kliendid, kes pöörduvad OneWoodi poole, otsivad tugevat alternatiivi puidust terrassilaudadele, just nende eluea ja suurte iga-aastaste hoolduskulude tõttu. Nii ongi OneWoodi puitplastkomposiitmaterjalist tehtud terrassilauad igati hea valik klientidele, kes hindavad pikaajalisust, vähest hooldamist, modernset välimust ning head hinna-kvaliteedi suhet."

Üha enam näeb Oks, et inimesed soovivad oma aedades näha terrassi, mis peaks kaua vastu, mille hooldamine ja sellega kaasnevad kulud oleksid nullilähedased ning mitte vähe olulisem – oleks keskkonnasõbralik. "Meie lauad on tehtud taaskasutatud materjalist ning on uuesti taaskasutatavad. Selliselt saame ka meie anda oma panuse puhtamasse ja jätkusuutlikumasse maailma," kinnitab ta.

 

Uued terrassilauad

 

Millised on inimeste eelistused terrasside ehitusel? "Trend on liikumas metallist alus konstruktsioonide poole. Kliendid toovad tihti põhjuseks just selle, et kui terrassilaud on juba valitud väga vastupidav, peaks ka konstruktsioon sama efekti kandma. Kuigi jah, siiani on Eestis laialt levinud immutatud puidu kasutamine aluskonstruktsioonina, kuna see on kättesaadavam ja võrreldes metallkonstruktsiooniga ka taskukohasem," vastab Oks.

Onewood OÜ tuleb igal aastal turule millegi uuega, sel aastal näiteks terrassilaua profiiliga Nordic. "Selle profiili peamine erinevus on laua alumisel poolel olevad tugikaared, nende vahelt liikuv õhk ventileerib aluskonstruktsiooni, mille tulemusena puidust aluskonstruktsiooni eluiga pikeneb. Lisaks on Nordic-profiiliga terrassilaual täisprofiili tugevus ning vastupidavus, kuid tänu tugikaartele kulub tootesse vähem materjali ja on klientidele taskukohasem kui Strong-profiiliga täislaud," selgitab ta.

"Kõige populaarsemad õõnesprofiiliga ning laia soonega terrassilauad, mis on mõeldud kodumajapidamistesse. Neil on sõbralik hind, hea moderne välimus. Järgnevalt on klientide eelistuseks puiduimitatsiooniga terrassilauad. Kõige vähem populaarsed on klassikalised paljude soontega terrassilauad," tutvustab Oks klientide eelistusi.

 

Terrassi ABC

 

Terrassi ehitus algab planeerimisest, sobiva koha valikust ja mõõtmetest. Enne terrassi ehitamisega alustamist tuleb kindlasti teha joonis, millel paika panna, milline saab olema tulevane terrass ja loomulikult karkass ning vundament.

Alusta vundamendist. Terrassi vundament vali kas sügav ehk allapoole külmumispiiri ulatuv tugipost või plokk vundament, mida saab kasutada ainult külmakergel kindlal aluspinnal.

Terrassi vundament peab olema piisav, et kanda terrassi enda ja terrassi pinnale langevat koormust. Terrassile langevat koormust võib oluliselt suurendada terrassile kogunev lumi, mõnel puhul ka katuselt suurtes kogustes kukkuvad lume ja jää kamakad. Terrassi vundamendi koormus ei ole samas võrreldav hoone vundamendile langeva koormusega. Sobib ka lint- või plaatvundament.

Kui terrassialuspind on täidetud ja tihendatud kruusa või killustikuga võib terrassi vundament toetuda otse selliselt rajatud stabiilsele kruusa või killustikalusele. Selleks kasutatakse enamasti kergplokke.

Plokkidest vundament rajatakse ka juhul, kui külma kergetest tulenevad liikumised on pinnase tüübist lähtuvalt väikesed ega mõjuta terrassi.

Plaatvundamendi kasuks otsustatakse tihemini juhul, kui terrassiga on seotud bassein või mõni muu sarnane rajatis.

Kui terrassi laudise materjalidena on kasutusel plast, komposiit, lehis või termopuit, võidakse vahest teha ka terrassi karkass samast materjalist. Levinuim terrassi karkassi materjal on siiski süvaimmutatud saematerjal. Talade ristlõikeks sobivad enamasti 50 × 100 ja 50 × 150 prussid.

Tulenevalt talade ristlõikest tuleb arvestada ka nende kande ulatusega, mis tuleb valida ristlõike järgi. Ehk siis 50 × 100 prussid tuleks toetada iga 1 m vahega ja 50 × 150 prussid 1,5 m vahega. Selliselt toestatud terrassi karkass ei hakka läbi õõtsuma.

Terrassilaua kinnitamiseks tuleb terrassi karkassi samm seada omakorda selliselt, et terrassi lauda saaks sobivalt kinnitada ja tugede vahe oleks sobiv terrassilaua paksusele ning tüübile. Näiteks 120 × 28 süvaimmutatud terrassilauale sobiva sammuga karkass on sammuga 0,6 m. 95 × 26 mõõdus niinimetatud säästulauale on aga vaja rohkem karkassimaterjali, mistõttu tuleb terrass kallim.
Tihedama sammuga terrassi karkass ehitatakse ka plast- ja komposiitmaterjalidele.

Allikas. Terrass.ee

 

Terrassiklaasi ABC

 

Arvestades Eesti muutlikke ilmaolusid, on kasulik oma terrassid klaasida. Terrassiklaasid kaitsevad vihma, tuule, lume ning tolmu ja putukate eest. Samuti on klaasitud terrass säästlik, kuna aitab kokku hoida küttekuludelt ning boonusena vähendab oluliselt tänavamüra.

Klaasimine pikendab ka terrassi eluiga. Suurimaks mureks terrasside pinna hoidmisel on suured temperatuurikõikumised. Suvisel ajal võib terrass kuumeneda kuni +30 °C ehk intensiivne päike muudab puitpinnad halliks. Samas talvisel ajal võib toimuda jahtumine kuni –30 °C, kus puitpindadesse kogunenud niiskus jäätub ja paisumise tagajärjel võivad tekkida lõhed.

Siiski on kõige keerulisemaks ajaks kevad ja sügis, mil temperatuur kõigub suure amplituudiga ja kiirelt. Ilmastikuoludega kaasnevad loomulikult ka sademed ja teised keskkonna agressiivsed mõjud nagu gaasid ja tolmud, mis koos niiskusega terrassile langevad. Kokkupuutel niiskusega võib tekkida seen- ja vetiktaimede levik, mis muudab pinna ilmetuks.

Terrasside juures kasutatakse karastatud klaasi, mis on tavalisest kuni viis korda tugevam ning kui sellega tõesti peaks mõni õnnetus juhtuma, siis puruneb ta nahka mittevigastavateks graanuliteks.

Soovi korral saab terrassiklaasidele lisada ka lukustuse.

Raamidega terrassiklaasid on lihtsasti paigaldatavad, kus klaasmoodulid liiguvad sujuvalt üksteise taha. Raamidega terrassiklaasid on vastupidavad rasketele ilmastikutingimustele, kergesti hooldatavad ja sobivad peaaegu igale terrassile. Alumine juhtsiin on ligikaudu ühe terrassilaua laiune, seega on see hõlpsasti põrandasse n-ö uputatav.

Raamideta terrassiklaasid annavad väga ilusa õhulise tulemuse, sest puuduvad vertikaalsed profiilid. Süsteemil klaasid avanevad nagu raamatulehed sissepoole seina äärde ja seeläbi on võimalik kogu terrass tervikuna avada. Alumist juhtprofiili on võimalik ka põrandasse uputada.

Oluline on mõista kahe süsteemi kinnituse erinevust. Raamideta terrassiklaasid on rippsüsteem, mis tähendab, et kogu raskus (min 20…25 kg/m2) kinnitub ülemisele pinnale (lagi, varikatus), seega on oluline, et see oleks koormusele vastupidav.

Raamidega terrassiklaaside puhul kandub kogu raskus põrandale, sest moodulid toetuvad alumisele profiilile, seega selle süsteemi puhul on vajalik, et põrand oleks vastavale koormusele sobilik ja vastupidav.

Allikas: Malmerk Klaasium OÜ

 

Sarnased artiklid