Puitfassaadi värvimise nõksud

kodus.ee
Pintsliga värvides surutakse värv mehaaniliselt puidu kõikidesse pragudesse ning kiudude vahele. | Shutterstock

Puit on looduslik materjal ning seega heaks kasvupinnaseks erinevatele elusorganismidele, nagu hallitus, sine, seened. Samas peab puit vastu pidama meie värvikatele ilmastikuoludele. Mõitslik on puitfassaadi immutamise ja värvimisega kaitsta.

Tõsiasi on see, et isegi Eesti uskumatus kliimas säilib kaitsmata puit aastakümneid, ent veel pikema eluea tagamiseks soovitatakse puitu ilmastikutingimuste eest siiski kaitsta. Pinnatöötlus tagab kindlama kaitse puidu kolme peamise vaenlase: sademete, päikesevalguse mõju ning seenhaiguste eest.
Kuna fassaadi värvimine on töömahukas ja aeganõudev töö, siis tuleb meeles pidada, et õigesti valitud töövahendid vähendavad ajakulu, muudavad tööprotsessi sujuvamaks ja annavad kvaliteetse lõpptulemuse. Puitfassaadi töödeks läheb vaja: pintslit, harja, värvikraabitsat, kuumaõhupüstolit.

Puitfassaadi pikk iga ja värske välimus sõltuvad suurel määral eeltöödest, mida tuleb eriti hoolikalt teha. Tööde teostamisel peab kõigepealt jälgima ilmastikutingimusi. On hea, kui fassaad on saanud enne värvimistöödega alustamist vähemalt 2-3 päeva kuivada. Ka töötamise ajal ei tohi hakata vihma sadama, samuti ei tohiks temperatuur 24 tunni jooksul peale tööde teostamist miinuskraadidesse langeda. Seega jälgi ilmateadet!


Pind enne värvimist puhtaks!
 

Uue materjali puhastamine tähendab peamiselt harjaga tolmu pühkimist, samas vana puitvoodri puhastamine hõlmab endas vana värvi eemaldamist ja spetsiaalse pesuvahendiga puhastamist või ka survepesuriga pesemist.
Vana värvi eemaldamiseks saab kasutada kraabitsat, ent see on töömahukas ja aeganõudev protsess. Kraapimisel võiks abiks olla kuumaõhupüstol, millega kuumutatakse värvikihti seni, kuni see mullitama hakkab või tuleb puidu küljest lahti. See teeb värvi eemaldamise kraabitsaga kergemaks.
Spetsiaalsed pesuvahendid tulevad appi siis, kui puupind on juba nakatunud bakterite ja seentega. Värvitootjate sortimendis on saadaval ka vahendid hallitusi tekitavate bakterite vastu.

Naelte ja kruvide kohad kata kruntimisõliga
 

Varem värvitud puitvooder, mis paljastub osaliselt koorunud värvi alt, säilib üldjuhul hästi, kui värvita kohad on saanud korralikult kuivada. Loomulikult tuleb kahjustused üle vaadata ja enne värvimist kõrvaldada. Vana värv, mis püsib korralikult kinni, toimib ise ka krundina.
Siiski tuleb naelte ja kruvide avaused, oksakohad ja voodrilaua otsad hoolikalt kruntimisõliga katta. Viimane tungib puidu sisse seda immutades ja hallituse teket pärssides. Alles pärast seda saab peale kanda esimese kihi viimistlusvärvi. Kui tulemus jääb ebaühtlane, tuleb peale kanda ka teine kiht.

Uute voodrilaudade kruntimiseks kasutatakse puidukaitseainet või kruntvärvi. Esimene värvimine on hea teha enne laudise seina paigaldamist. Nii saab tagatud, et laua kogu välimine pind on värviga kaetud. Kui värvida esimene kiht peale laudise seina paigaldamist, siis võivad mõne aja möödudes ilmuda välja värvimata kohad, kuna puitlaudis kuivab ajaga veidi kokku või nihkub kergelt.

Kruntimise eesmärk on kaitsta puitu värvikihi saamiseni ning moodustada värvile nakkumiseks hea aluspind. Eriti hoolikalt tuleb kruntimisõliga pintseldada oksakohad ja laua otsad, mis tuleb kruntimisõliga immutada küllastumiseni. Pärast seda tuleb kogu materjali pind katta ühtlaselt kruntvärviga.

Kui viimistlemiseks kasutatakse linaõlivärvi, siis tuleks see esmalt lahustada, nii et lahusti moodustaks kuni 30%. Ja alles seejärel saab materjali peale kanda õhukese kihi. Lateks- ja alküüdvärvi puhul tuleb aga kruntida alküüdvärvi krundiga.


Tähelepanu linaõlivärviga!
 

Pärast kruntimist kantakse peale viimistlev värvikiht. Uued voodrilauad nõuavad kindlasti kaht viimistluskihti. Kui aga krunditi alküüdvärvi krundiga, siis peaks viimistlev värv olema kas alküüd- või lateksvärv. Vastasel juhul võib värv maha kooruda.
Linaõlivärviga viimistlemisel tuleb tähelepanu pöörata värvi aeglasele kuivamisele ja viskoossusele, mis tähendab, et see võib kergelt voolama hakata ja rikkuda värvitud pinna välimust. Enne järgmise kihi pealekandmist tuleb lasta värvil ööpäev kuivada. Samuti tuleb jälgida, et otsene päike ei kuivataks värvikihti liiga kiiresti.
Puitfassaadi on soovitatav värvida pintsliga. Pintsliga värvides surutakse värv mehaaniliselt kõikidesse pragudesse ning kiudude vahele. Rulliga värvides libiseb rull kergemalt üle pinna ning värv jääb lahtise kiu peale. Tööde kiirendamiseks võib siiski kasutada ka kombineeritud meetodit, kus värv kantakse pinnale rulliga ning seejärel tõmmatakse pintsliga pind üle, et värv kinnituks tugevalt pinnale.


Nipid värvimisel

• Kuna värv nakkub terve puidupinnaga kergemini, siis tuleb uut vooderdist värvida võimalikult kiiresti. Mida kiiremini puit kaitsva pinnatöötluse saab, seda vähem jõuavad sellele liiga teha päike ja niiskus.
• Uue puitvoodri materjali niiskusesisaldus värvimise hetkel peaks jääma alla 15%.
• Värvitav pind tuleb enne tööde algust harjaga puhastada mustusest, tolmust ja võimalikest seentest, et pind saaks puhas ja kuiv. Materjali võib pesta ka veega, ent siis tuleks sel ka korralikult kuivada lasta.
• Väga oluline on kasutada kruntimisel ja viimistlemisel omavahel sobivaid värvitüüpe.
• Värvimiseks kasutage pintslit, sest pintseldamine viib värvi sügavamale puitu.
• Värvimiseks sobib ideaalselt kuiv ilm, mil temperatuur on vähemalt +5 oC ning värvitavale pinnale ei paista otsest päikesevalgust.

Allikad: Bauhofi Meistriklubi, Vivacolor

Sarnased artiklid