Tapeet seina: tapeedi liigid ja vajalikud töövahendid

TM Kodu & Ehitus
Tapeedi mustrite ja värvidega saab toa proportsioone visuaalselt muuta. | Shutterstock

Tapetseerimine annab toale mõistliku hinnaga uue ilme. Ehitajatel ja remontijatel on head ajad, sest tapeetide materjalide, mustrite ja värvide valik on peaaegu piiritu.

Kas panna tapeet või värvida sein üle? Mõlemad on toale värske ilme andmiseks head variandid. Värve ja mustreid leidub rohkesti ka mõistliku hinnaga. Nii tapeedipanek kui ka värvimine on tööd, millega koduomanik hea tahtmise korral ka ise hakkama saab. Lõpuks on maitseasi, kas eelistada tapeeti või värvi, sest lõpptulemus ja töökiirus suurt ei erine. Seinte värvimine läheb vahest rutem kui tapetseerimine, kuid tänu seinaliimidele on tapeedi panek lihtsam ja kiirem kui vanasti. Kui liimi ei kanta enam paanile, vaid otse seinale, ei pea ootama tapeedi vettimist. See hoiab aega kokku. 


Nii tapeetimisel kui värvimisel peab aluspind olema korralikult ette valmistatud – tasandatud, puhas, kuiv ja sile. Uutes korterites on seinad tavaliselt viimistluseks valmis, kuid remonti tehes tuleb sein eelnevalt tasandada. Enamasti eemaldatakse vana tapeet enne uue panekut. Eriti hoolikas tuleb olla, kui seinas on vanad puidupõhised plaatmaterjalid, näiteks puitlaastplaadid, mis õhuniiskuse mõjul paisuvad ja kahanevad. Puitkonstruktsiooniga elamutes tuleb arvestada võimalusega, et seina ja lae liitekohad võivad nihkuda. Igasugune aluspinna liikumine rikub tapeeti, see rebeneb ja võib seina küljest lahti tulla. Kipsplaadid püsivad üldjuhul paigas, ei liigu ega pragune.

Paber- ja fliistapeet 


Tapeete jaotatakse koostise ja valmistamise tehnoloogia järgi paber-, kiud-, vinüül- ja eritapeetideks. Kõigil tapeeditüüpidel on omad eelised. Peale mustri ja värvi tulebki tapeedi valikul pöörata tähelepanu sellele, millistesse tingimustesse tapeet on mõeldud – kas niiskesse keskkonda, suure koormusega ruumi või näiteks magamistuppa? 
Traditsiooniline pabertapeet on endiselt soositud ja seda kasutatakse palju, kuid mitte nii laialdaselt nagu varem. Pabertapeet sobib hästi näiteks magamistuppa, selle pind ei ole kulumiskindel. Sellega tapeetimine läheb aeglasemalt kui kiudtapeedi seinapanek. 
Kiud- ehk fliis- ehk tugevdatud pabertapeeti (ka EasyUp, non-woven, smartpaper) toodetakse tselluloosist ja tugevdatakse polüesterkiuga. Tegemist on stabiilse ja tugeva materjaliga, mis niiskudes ei veni. Fliistapeediga tapetseerimisel kasutatakse seinaliimi. Kui pabertapeedid sobivad eelkõige kuivadesse ruumidesse, siis fliistapeete saab kasutada palju laiemalt.

Vinüül- ja klaaskiudtapeet


Vinüültapeedi pinda katab koormuse- ja niiskuskindel vinüülikiht. Tapeet on tihe, niiskus sellesse ei imendu ja mustuse saab tapeedilt märja lapiga ära pühkida. Vinüültapeediks nimetatakse nii pabervinüül- kui täisvinüültapeeti, kuigi tegemist on kahe täiesti erineva tootega. Täisvinüültapeedi seina panemiseks kasutatakse palju kangemat liimi kui pabertagusega vinüültapeedi puhul, tööd võib peaaegu plaatimisega võrrelda. Vinüültapeete soovitatakse kasutada näiteks esikus, köögis, majapidamisruumis ja muudes suure koormusega tubades. 

Eritapeetideks loetakse muuhulgas klaaskiud-, tekstiil-, foto-, ülevärvitavad ja tasandustapeedid. Klaaskiudtapeediga on võimalik tasandada ebatasaseid seinapindu, materjal kannatab niiskust ja koormust. Klaaskiudtapeet sobib hästi näiteks majapidamisruumi, selle võib isegi üle värvida ja veeaur seda ei kahjusta. 

Tasandustapeeti kasutatakse alternatiivina pahteldamisele ebatasastel pindadel enne päris tapeedi kinnitamist. Tasandustapeedi valmistamiseks kasutatakse sageli klaaskiudu. 
Fototapeedid on spetsiaalsele paberile trükitud suuremõõtmelised kõrge resolutsiooniga pildid, näiteks maastiku- või linnavaated. Dekoratiivseid fototapeete leidub kauplustes valmiskujul, kuid neid on ka võimalik lasta valmistada ka pildipankadest valitud või tellija enda fotodest.

Tapeet loob meeleolu


Tapeet annab ruumile ilmet ja loob koduse tunde. Uus tapeet annab toale uudse väljanägemise ja meeleolu. Tapeedi mustrite ja värvidega saab toa proportsioone visuaalselt muuta: näiteks tapeedi püsttriibud annavad toale kõrgust juurde, horisontaalsed triibud aga muudavad kitsa toa laiemaks. 

Hele tapeet muudab väikese toa visuaalselt suuremaks ja tume tapeet teeb suure ruumi hubasemaks. Punast värvi tapeet on erk ja soe, kollane rõõmus, oranž loob energeetilise õhkkonna, lilla on jõuline, valge rahustab ja must toob dramaatilisust. Juba väike punane laik toob tuppa energiat. Must tapeet neelab valgust. Suur tume pind muudab väikese toa hämaraks, kuid väiksemas mahus ja teiste värvidega kombineeritult saab musta tapeedi abil luua suursuguse ja personaalse ruumikujunduse. 

Erksate värvidega luuakse toas jõuline atmosfäär. Et sisekujundus ei saaks liiga jalustrabav, oleks ehk hea kasutada tugevate värvide kõrval ka neutraalseid toone. Näiteks loob natuke valget ja musta huvitava kontrasti. Pikk ja kitsas ruum näib lühem ja õdusam, kui selle ühte otsaseina panna jõuline ühevärviline tapeet. Mustriga tapeedid muudavad ruumi elavamaks ja erksamaks. Suuremustriline tapeet sobib pigem avaramasse ruumi, väikese mustriga tapeet väikestesse ja kitsastesse tubadesse.

Tapeedipaneku töövahendid


Tapetseerimine on meeldiv töö, sest selle õpib ruttu selgeks ja tarvis ei lähe kuigi palju tööriistu. Kui tegemist on hõlpsalt paigaldatava tapeediga ja aluspind on hästi ette valmistatud, sünnib vähese vaevaga palju uue välimusega seinapinda. Veidi keerulisem võib olla tapeedi panek nurkades ja akende kohal, kus tuleb mustrisammu hoolikalt sobitada ja paane parajaks lõigata. Tööriistad saab tavaliselt puhtaks veega.
Põhilised tööriistad on liimihari või suur pintsel, liimimislaud, mõõdulint, joonlaud ja pliiats, tapeedinuga, nöör- või vesilood, käsn, tapetseerimissilur või tapeedihari. Pabertapeeti kasutades kantakse liim tapeedile, sel juhul on liimimislaud hädavajalik. Kui liim kantakse seinale, saab hakkama liimimislauata. Paane võib siiski olla laual mugavam lõigata kui põrandal.

Sarnased artiklid