10+ nippi tapeedi valimiseks

TM Kodu & Ehitus
Mustriline tapeet magamistoas | Shutterstock

Hea ja kiire võimalus meeldiva atmosfääri ning hubase ruumi loomiseks on seinte tapeetimine. Tapeetide materjalid ja mustrid võimaldavad luua igale maitsele ning eale sobiva interjööri.

Tapeet on ka hea soojustaja ja summutaja, parandades ruumi akustikat. Järjest mitmekesisem sortiment ning pidevalt arenevad tootmis-, trükkimis-, pressimis- ja lamineerimistehnoloogiad on muutnud tapeedid interjööride viimistlemisel ning kaunistamisel üheks eelistatumaks materjaliks ja tapeetide populaarsus üha kasvab. 
Enne tapeetimise alustamist tuleb kõik tööetapid hoolikalt läbi mõelda ja teha vajalikud ettevalmistustööd.

Tapeedi valimine


Tapeedi koguse kindlaksmääramisel tuleb teada seinte kõrguse ja laiuste summat, samuti uste ja akende pindala. Üldiselt soovitatakse osta umbes 10% rohkem tapeeti kui tarvis, sest lõikamisel läheb osa tapeeti kaduma. Kõik tapeedirullid peavad olema samast partiist, sest eri partiid võivad üksteisest värvi poolest erineda. Tasub meeles pidada: sisse pressitud või trükimustriga tapeedirullide pealispinnal kordub iga teatud lõigu järel sama muster või ornament. Rulli niisugust osa nimetatakse mustrisammuks ja seda tuleb paanide liimimisel arvesse võtta. Liimitava riba muster peab jätkama juba kleebitud riba mustrit.

Tänapäeval on väga palju tapeeditüüpe, mida on omaduste ja materjali alusel võrdlemisi kerge eristada ning klassifitseerida. Kõige levinumad ja enim kasutatavad on pabertapeedid, mille puhul kantakse liim tapeedile ning lastakse natuke imenduda (tapeedi mõõtmed võivad muutuda). 

Fliistapeedid säilitavad paigaldamisel oma mõõtmed, liim kantakse otse seinale ja tapeeti on hiljem kerge eemaldada.  Vinüültapeetide tagumine külg on paberist, kuid pealispind kunstmaterjalist, mis muudab tapeedi pesemis- ja hõõrdumiskindlaks ning seda on hea paigaldada ka kööki ja vannituppa. Väga vastupidavad kahjustustele on klaaskiudtapeedid, mis on pestavad ja üle värvitavad. Peale eelnevalt nimetatud tapeeditüüpide on olemas veel tekstiil- ja eritapeedid (korgist, roost, veluurist, kunstnahast, metalli sisaldavad jne), mille paigaldamiseks kasutatakse spetsiaalset liimi.

Suurde ruumi suurem muster


Tapeedi materjali, värvust ja mustrit tuleb hoolikalt valida, et tuba oleks pärast tapeetimist meeldiv ja hubane. Ruumides, kus seina kõrgus on üle 2,7 m, on soovitatav liimida tapeedi ülaserv umbes 20 cm laest madalamale. See muudab seina visuaalselt madalamaks.  Suurde ja avarasse ruumi sobivad suure mustri ja tugeva värvitooniga tapeedid. Katusekorrusel tasub silmatorkavatest mustritest loobuda, sest viltused seinad raskendavad nurkades mustri kokku ajamist ja üldmulje jääb korratu.

Värvus ja muster loovad kindla optilise mulje: vertikaalse mustri puhul tundub tuba kõrgem, horisontaalse mustri puhul laiem ja madalam. Väikese mustriga heledad tapeedid muudavad ruumi avaramaks ning annavad pimedale ja külmale toale valgust.

Suure mustriga tumedad tapeedid muudavad ruumi ahtamaks, ent lisavad õdusust. Tapeetide omadusi tähistavad tootjad mitmesuguste sümbolitega, millest on tapeetimisel abi (liimikulu, paanide ühendamine jne). Samuti annavad need teavet selle kohta, kuidas tuleb paigaldatud tapeete hooldada, millist mehaanilist koormust need taluvad ja kuidas on neid võimalik hiljem seinalt eemaldada.

Sarnased artiklid