Sammud, kuidas sa ise saad parandada küttesüsteemi tõhusust

koud.ee
Ükski küttesüsteem ei tööta tõhusalt, kui tuul puhub maja seinte vahelt sisse. | Shutterstock

Vahel ei olegi tegelikult vaja välja vahetada kogu küttesüsteemi ega osta uut boilerit või muid osi. Piisab vaid süsteemi sättimisest ja uuesti paigaldamisest. Mida saad aga ise teha? 
 

Küttesüsteem töötab tõhusamalt pärast seda, kui põhiosad on välja vahetatud:

Surveanum. See säilitab küttesüsteemis optimaalse surve. Kui surve on tasakaalust väljas, töötab kogu süsteem vähem tõhusalt, süsteemis ringleb sete ning moodustub üleliigne hapnik.


Tasakaalus termostaadiga ventiilid. Termostaadiga ventiil aitab sätestada soovitud temperatuuri. See on väga mugav, kui keegi ei ole kodus pikemat aega, sest nii töötab küttesüsteem minimaalse jõudlusega. Termostaat aitab energiat kokku hoida ja säilitada ühtlast temperatuuri.
Automaatsed termostaadid vähendavad või sulgevad kütte ööseks või kui maja omanikud pole päeval kodus. Arvutuste kohaselt suudab kvaliteetne termostaat hoida kokku neljandiku küttekulult. 


Separaatorid, mis eraldavad õhu ja sette. Pärast küttesüsteemi paigaldamist unustavad enamus inimesi kontrollida selle toimimist. Üksnes 2 või 3 aasta pärast ilmub küttesüsteemi rooste, sete ja üleliigne õhk, mistõttu hakkab süsteem tõrkuma. Sette ja rooste tõttu suureneb energiakulu keskmisest umbes kolmandiku võrra.
Ka roostetamisel on kahjulik mõju seadmetele ning vaid 1 mm paksune roostekiht vähendab nende tõhusust märkimisväärselt.


Automaatsed õhu vabastusventiilid. Õhu vabastusventiilid on vajalikud,  sest  suur osa õhust ei kandu vastasel juhul edasi ning ruume ei köeta ökonoomselt. Kui õhku ei vabastata süsteemist, läheb kuni 80% soojusest raisku. 


Lisaks küttesüsteemi moodsaks tegemisele ja korralikult seadistamisele on oluline rakendada kaudseid meetodeid, et parandada küttesüsteemi toimimist. Sellised meetodid on seinte ja katuse soojustamine ja ka näiteks akende ja uste vahetamine.
Ükski küttesüsteem ei tööta tõhusalt, kui tuul puhub maja seinte vahelt sisse. Kui seinad on auklikud ja soojustamata, läheb soe õhk välja, mistõttu kaotad tohutult soojust. 

Allikas:K-rauta

Kuidas akna tihendeid vahetada, seda vaata siit. 

Põhjaliku ülevaate, millega maja soojustada, leiad siit

Nõuandeid põranda soojustamisest loe siit.

 

Sarnased artiklid