Rooside, teiste püsikute ning õitsvate puude-põõsaste väetamine. Nõu annab aianduskonsultant Eneli Käger

Eneli Käger
Sisuturundus
Korralikult väetatud taim on vastupidavam nii haiguste kui kahjurite suhtes . | Shutterstock

Selleks, et rikkalikult õitseda ning saavutada sordiomane õite või lehtede värvus, vajavad pea kõik püsililled, puud ning põõsad väetamist. Roosid on tuntud oma erilise ahnuse poolest—rikkalikuks õitsemiseks vajavad nad pidevalt ning rohkelt toiteelemente. Kui veel 20 aastat tagasi kasutati kartulitele sobivat väetist kogu aia väetamiseks, siis tänapäeval võib seda julgesti teha roosidele mõeldud väetistega.  

Üle väetamine nõrgestab taime

On oluline, et väetis sisaldaks taimedele vajalikke toiteelemente õiges vahekorras. Väga lihtne on taimi lämmastikuga üle väetada. Lämmastikuga üle väetatud taime koed on nõrgad ja mahlased, taim ei taha hästi püsti seista. Sellised taimed meeldivad taimemahlast toituvatele putukatele ja ka haigusetekitajatel on võimalik kergesti tungida taime lehekudede vahele.

Jahukaste roosil. Liigselt väetist saanud taim reageerib põuale kergemini ning on ka haigustele vastuvõtlikum. | Substral

Liigne väetamine muudab taimede juured laisaks. Üle väetatud taimel pole piisavat toitu otsivaid narmasjuuri. Kui üle väetamisele lisandub vaid kerge ja pinnapealne kastmine, reageerib taim põuale kergesti, lastes oma lehed alandlikult lonti. Sel puhul on taimehaigustel, näiteks jahukastel, soodne võimalus tungida läbi taime kudede.

Vali püsikutele sobiv väetis

Roose ning teisi püsikuid on võimalik väetada, kasutades Osmocote® rooside väetist või Osmocote® aialillede väetist. Need väetised likvideerivad taime esmase nälja 6 kuu jooksul. Taimede aktiivse kasvu ja õitsemise ajal võib neid lisaväetada  Substral® Miracle-Gro® vees lahustuvate väetistega roosidele ja elulõngadele. Neist esimene sisaldab rohkem lämmastikku—seda vajab taim uute võrsete ülesehitamiseks. Elulõngade väetise puhul on tegu nn 1:1:1 koostisega, ehk naatriumit, fosforpentaoksiidi ning kaaliumoksiidi on väetises võrdselt—sellise koostisega väetis sobib enamikele koduaias kasvavatele püsililledele.

Paljude püsilillede (nt pojengid, aed-leeklill, kõrge kukekannus, monardad) juures on oluline, et väetis sisaldaks piisavalt kaaliumi. Põhjus on lihtne: mitmete taimehaiguste, näiteks jahukaste, hankhallituse ja lehepõletike soodustajaks peetakse just kaaliumi puudust mullas. Lisaks taimekaitsevahendite kasutamisele võiks taimi turgutada ka mõne lahustuva kaaliumirikka väetisega. Substral® väetiste puhul on selleks kõige sobilikum tomatite väetis (sisaldab üldlämmastikku, fosforpentaoksiidi, kaaliumoksiidi, magneesiumoksiidi ning mikroelemente).

Lehetäid armastavad rooside noori võrseid. | Substral

On teada ja tuntud tõde, et kui aias on mõni lehetäi, on see kindlasti üles leidnud roosid ja toitub noortel võrsetel, lehtedel ning õienupu all. Erinevate kahjurite vastu aitab koduaias võidelda looduslik Naturen® Multi-insect. Nii haiguste kui kahjurite puhul on abi kõrvenõgese ekstraktist Kompleksne taimekaitse. Lisaks taimede kaitsmisele on nõgeseekstraktil ka taimi toitev mõju. Mitmed roosikasvatajate ühendused soovitavad taimi väetada lahustuva väetisega ka lehe kaudu, lisades sinna veel magneesiumsulfaati.

Lõpetuseks kolm lihtsat tõde, mida alati meeles tasub pidada:

* Korralikult väetatud ja kastetud taim on vastupidavam nii haiguste kui kahjurite suhtes

* Kui taime lehed on päikesekuumad, ei tohi taimi pritsida ega lehe kaudu väetada.

* Taimi väetiseveega kastes peab muld olema eelnevalt piisavalt märg, et väetis ei kõrvetaks õrnu taimi toitvaid narmasjuuri.

 

Rohkem informatsiooni väetiste ja väetamise kohta leiad SIIT

Sarnased artiklid