PÕRANDAD - mis on mis?
Prantsuse kalasaba ehk chevron. | Tootja

Põrandakattematerjalid erinevad enamjaolt kvaliteedi osas, sellest tulenevad ka hinnaerinevused. Laminaat kui materjal imiteerib peamiselt puit- või kivipõrandat, toodetakse ka abstraktseid disaine.

Laudparkett
 

Laudparkett võib olla 1-, 2-, 3-, 4- või 6-lipiline. Kõik laudparketid on tehases eelviimistletud värvitu või toonitud laki, õli või õlivahaga. Harjumuspäraste parketilaudade kõrval on saadaval ka näiteks kalasaba ja prantsuse kalasaba ehk chevron.
Laudparketid jaotatakse konstruktsiooni alusel 2- ja 3-kihilisteks. Kahekihilise parketi kandekonstruktsiooniks on enamasti OSB-plaat, mille peal väärispuidust (enamasti tamm või saar) kiht.

Kõik 2-kihilised parketid tuleb aluspõrandale liimida.
3-kihilise konstruktsiooniga laudparketi keskmine ja alumine kiht on tehtud kuusest või männist, pealmine kiht väärispuidust.
Kolmekihilisi parkette saab paigaldada ujuvalt (aluspõrandast lahti, liimivaba ühendusvuugiga), aga üha enam kogub populaarsust ka nende aluspõrandale liimimine.

 

Massiivpuidust põrand

Massiivpuidust põrand ehk täispuitpõrand on hea lahendus ühiskondlikes ruumides, kuna on pikaealine ja sellel kõndides ei teki sammumüra. Sobib kasutamiseks ka kodus, sest on jalale mugav ja soe astuda.

Mosaiik-, lamell- ja industriaalpõrandad on ainukesed puitpõrandad, mille tootmisel ei teki jääke.

Nii mosaiik-, lamell- kui ka industriaalparketti saab valida eri kirjususe astmetes. Eksklusiivsust saab lisada puidu termilise töötlemisega (suitsutamisega).

 

Mosaiikparkett

Mosaiikparkett on soodsaim massiivpõranda lahendus ühiskondlikesse ruumidesse ja kodustesse tingimustesse.
Põrandat on võimalik aastate möödudes renoveerida, sest võimalikke ülelihvimisi ei takista punnid/sooned ning põrandamaterjali saab kasutada kogu paksuses.
Mosaiikparkett sobib kasutamiseks ka põrandaküttel.

Mugavaks ja kiireks paigaldamiseks on parketilipid alusvõrgul mustriplokkides (näiteks: ruutmuster, inglise muster, topelt-kalasaba jne), mis liimitakse otse aluspõrandale. Pärast paigaldamist lihvitakse põrand ning viimistletakse vastavalt soovile – lakiga, õliga, õlivahaga jne.

 

Lamellparkett

Lamellparketi lipp on mosaiikparketist suurema, kuid liistparketist väiksema mõõduga, mistõttu on see liistparketile soodsam alternatiiv.

Võrreldes liistparketiga on lamellparketti oluliselt lihtsam paigaldada, sest sarnaselt mosaiikparketiga on lamellparketi lipid alusvõrgul mustriplokkides.

Põrandakate sobib paigaldamiseks suure kasutuskoormusega ühiskondlikesse ruumidesse.

 

Industriaalparkett

Massiivne väärispuidust põrandakate, mis on mõeldud kasutamiseks nii kodustes tingimustes kui ka väga intensiivse kasutusega üldkäidavatel pindadel.

Võrreldes mosaiik- ja lamellparketiga on industriaalparketi lipp tavaliselt paksem ja  kitsam. Tavapärane lipi pikkus on 16–20 cm, aga eksklusiivsemate industriaalparkettide lipid on kuni 30 cm pikad.

Kuna parketil puudub servades punnsoonühendus, saab põrandat vajadusel korduvalt renoveerida (üle lihvida).

Parkett koosneb üksikutest viimistlemata parketilippidest, mis on paigaldamise lihtsustamiseks mustriplokkideks (inglise- ja paralleelmuster) koostatud.

 

Spoonparkett

1980ndatel leiutatud spoonparkett on ülimalt nutikas põrand, sest lisaks headele tehnilistele omadustele – muljumiskindlus, sobivus põrandaküttele jms – on spoonparkett võrreldes täispuidust parketiga oluliselt loodussäästlikum – 1 m² puitparketi materjalist saab toota 8 m² spoonparketti.

Kuigi spoonparketi 0,6 mm kulumiskiht tundub esmapilgul väga õhuke, on see kodupõrandale enam kui piisav. Spoonparketi muudab löögi- ja muljumiskindlaks ülitihe HDF-kandekonstruktsioon, mistõttu sobib see eriti hästi ka laste ja lemmikloomadega perede kodudesse.

Igal spoonparketi põrandalaual on ainulaadne konstruktsioon: väga tugevale ja tihedale keskkihile (HDF) on lisatud õhuke väärispuidust spoonikiht. Kuigi laud on suhteliselt õhuke (7,5–10,5 mm), moodustavad põrandalaua kolm kihti siiski tugeva ja vastupidava põranda.

Spoonparkett väga hästi kasutamiseks renoveerimisel, näiteks on paljudel juhtudel mugavam uus põrand paigaldada vana peale, aluspõrandat lõhkumata.

Paigaldamine on tänu 5G lukusüsteemile lihtne ja kiire. Vajadusel saab ka üksikuid laudu välja vahetada.

Spoonparketti sobib ideaalselt paigaldada põrandaküttele, sest selle soojustakistus on puitpõrandate hulgas väikseim võimalik ning konstruktsioon jaotab soojust ruumi ühtlaselt ja kadudeta.

 

Korkparkett ja printkork

Korkparkett on naturaalne põrandakate, mida toodetakse korgitamme koorest. Elastne, soojapidav ja helisummutav korkpõrand sobib kõikidesse kuivadesse ruumidesse nagu magamistuba, elutuba ja köök. Lihtne hooldada ja puhastada.

Kellele ei meeldi loodusliku korgi välimus, saab valida printkorgi. Viimasel on kõik korgile omased tehnilised näitajad, vaid selle välimus võib heas mõttes olla petlik – digitaaltrüki abil on võimalik saavutada väga realistlikke mustreid.

Printkork on viimistletud spetsiaalse lakiga (kulumisklass AC5, kasutusklass 23/32), mis on tugev, samas elastne ja aitab säilitada korkpõranda võime taastuda muljumistest ja löökidest. Nii sobib printkork ideaalselt kõikidesse eluruumidesse ja keskmise koormusega ühiskondlikele pindadele, välja arvatud märgadesse ruumidesse.

 

Laminaatparkett

Tänu tootmistehnoloogia arengule näeb laminaatpõrand koos erinevate pinnastruktuuride ja põnevate viimistlustega ääretult tõetruu välja. Laminaatpõrandat on võimalik saada ka tavapärasest erinevates formaatides, näiteks kalasabana või kahemeetriste laudadena.

Tiheda liikumisega ruumidesse, lemmikloomadega peredesse on laminaatparkett mõistlik valik, sest talub muljumist, plekke, kulumist ja niiskust.

Laminaat on sisuliselt hooldusvaba. Regulaarseks hooldamiseks piisab tolmuimejast, kohtplekkide eemaldamiseks sobib laminaadile mõeldud spetsiaalne mopp.

 

Vinüülparkett ehk LVT

Viimase paari aastaga ääretult populaarseks muutunud LVT (luxury vinyl tiles) ehk vinüülparkett on kulumis- ja kriimustuskindel ning niiskusele, UV-kiirtele ja kemikaalidele vastupidav põrandakate, mida on väga lihtne puhastada.b

LVT sobib kasutamiseks nii ühiskondlikes ruumides (äri- ja kaubanduspinnad) kui ka kodudes ja suvemajades. Erinevad pinnaviimistlused järgivad naturaalse materjali välimust.

Vinüülparketti on olemas nii ujuvalt paigaldatavat (SPC-kandeplangul) kui ka maha liimitavat.

 

Naturaalne kiltkiviparkett

Naturaalse kiviparketi pealispind on looduslikust, millimeetripaksusest kiltkivikihist, mida kaevandatakse spetsiaalse tehnoloogia abil Indias. Erinevalt tavalisest põrandast tundub see jala all soe, kuna imeõhukese kiviplaadi tagumisele küljele on liimitud korgikiht, mis lisaks summutab kõndimisel tekkivat sammumüra.

Kiviparketil puuduvad traditsioonilisele kivipõrandale omased puudused – kõrge hind, vuugikohtade nähtavus, külm ja kõva pealispind. Kiltkivist põranda pealispind on tulekindel, elastne ja väga vastupidav. Lisaks on kiltkiviparkett antistaatiline ja antibakteriaalne ning seda on lihtne hooldada.

Tootel on värvi ja toonierinevused, kuid see muudabki iga parketilaua ainulaadseks ja omanäoliseks.

 

Nahkpõrand

Nahkpõranda kuluvus- ja vastupidavusomadused on vaat et paremadki kui linoleumil.

Ujuvalt paigaldatav nahkpõrand on keskkonnasäästlik, sest selle pealiskiht saadakse nahatööstuse ümbertöödeldud jääkidest, keskmine kiht on puitkiudplaat (HDF) ja alumine kiht helisummutav kork.

Nahkpõrand sobib kõikidesse eluruumidesse ja keskmise koormusega ühiskondlikele pindadele, välja arvatud niisked ruumid.

Kes ei raatsi seda ikkagi põrandale paigaldada, võib sellega katta näiteks seina. Nahkpõranda hooldamine on lihtne, puhastamiseks piisab seebilahusest.

Allikas: Lincona

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid