Pelargoonide 8 suurepärast omadust

HELI VIEDEHOF
Kes on kordki valinud suvelilledeks pelargoonid, hakkab neid vastupidavaid, kuivust taluvaid ja külmadeni õitsevaid lilli kindlasti armastama. | Shutterstock

Uhked värvikad õisikud, lopsakas kasvukuju, vastupidavus – pole ime, et pelargoonid (Pelargonium) on olnud lillesõprade suured lemmikud ja suvehaljastuses ääretult populaarsed. 

Õige hoolduse korral kingivad need lilled kasvatajale uskumatu õiemere, õitsevad lakkamatult kogu suve ning hääbuvad alles sügisel öökülmade saabudes. Kuid enne külmi võib õitseva poti või ampli tõsta sisse valgusküllasesse kohta ja lasta tal edasi õilmitseda.

Varemalt kasvatati pelargoone toataimena. Nii mõnelegi võib veel meenuda pildike lapsepõlvest, kui vanaema või vanatädi aknalauda kaunistasid potid kõrgekasvuliste õitsevate pelargoonidega.

20. sajandi lõpupoole hakkasid pelargoonid aga üha enam kasutust leidma suvelilledena, mida oli õierikkuse, pika õitseaja ja kergesti hooldatavuse tõttu hea kasutada hooajataimena lillekastides, aiavaasides, amplites ja peenralgi. Viir- ja ripp-pelargoonidest on saanud asendamatud lõunapoolsete rõdude kaunistajad.

Aretajatele pakub see tänuväärne taim jätkuvalt suurt huvi ning aina lisandub uusi sorte ja sordirühmi. Rahvusvahelise registri andmetel on praegu teada üle 17 000 sordi, mille hulgas on nii liht- kui täidisõisi, mitmevärvilisi õisi, kirjusid lehti. Igal uuel hooajal üllatavad aretajad uute sortidega, mille välimusest ja värvikombinatsioonidest ei osatud mõne aasta eest veel unistadagi.

Meil on suvelilledena või aastaringse potitaimena levinud peamiselt ümarate lehtede ja püstise kasvukujuga viirpelargoonid, ripp-pelargoonid ehk luuderohulehised pelargoonid, suureõielised ehk inglise pelargoonid ja lõhnapelargoonid. Vähem tuntakse viirpelargooni põnevaid vorme (tähtpelargoon, sõrmpelargoone jt) ning ingelpelargoone. Sellest vihikust saabki täpsemalt teada, kes nad on ja kuidas neid kasvatada.

 

Pelargoonide 8 suurepärast omadust
 

* Peavad anumas kasvades erakordselt hästi vastu.

* Võrreldes petuuniate, virkliisude jt levinud suvelilledega taluvad kuivust kõige paremini.

* Vähenõudlikud.

* Kergesti hooldatavad.

* Isegi jahedal suvel õitsevad külmadeni välja.

* Lihtne pistikutest paljundada.

* Kui maikuus on veel liiga külm, et aiaärist või taimelaadalt ostetud  pelargoonid välja panna, võib neid esialgu hoida väga hästi ka toas.

* Kuigi armastavad päikest ja soojust, kasvavad kenasti ka maja ida-, lääne- ja põhjaseina ääres, varjulises kohas lihtsalt õitsevad vähem.

* Valges ja jahedas (5–10 °C) kohas saab edukalt üle talve hoida, aga see võib õnnestuda isegi toatemperatuuril.

Allikas: KoduAed Aiavihik

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid