Õige ninahügieen kaitseb ka haiguste eest

Sisuturundus
Põhjamaal saab nina talvel kõvasti vatti, sest külm ja kuum kuiv keskkond vahelduvad. | Shutterstock

Nina limaskest on üks kaitsebarjääre haigustekitajate vastu. Seda nõrgestavad allergiad ja nohu ning kuiv või talviselt külm õhk. Tõhusa kaitse tagamiseks tasub ninahügieenist nii mõndagi teada.

Ninalimaskest on üks meie kaitsebarjääre haiguste vastu. Et see kaitse ei langeks, on oluline ka ninahügieen. See tähendab enda nina limaskesta eest hoolitsemist. Ninahügieenile tasub tähelepanu pöörata mitmel põhjusel, mis on kõik teineteist mõjutavad:

  • Nohu
  • Allergiasümptomid
  • Ärritunud (kuiv) nina limaskest

Kuiv nina

Kuiv ja ärritunud nina võivad kaasneda eelkõige keskküttega elamutes, kus on õhk kuiv. Samuti võivad nina ärritada ka kliimaseade, limaskesta katsumine (nt nina nokkimine), kergemad traumad (kuuma õhuga kõrvetamine), allergilise nohu ravimid ja ka erinevat sorti tolm ning saaste.

Talviti on üheks suurimaks kurja juureks külma ja sooja õhu vaheldumine. Sel põhjusel võib nina limaskest talviti vajada niisutamist ja hooldamist.

Allergia

Ninahügieen on allergiaga seotud esiteks seeläbi, et nina limaskesta reaktsioon allergeenidele sõltub muuseas ka limaskesta tervisest.

Ninahügieen on näiteks allergilise nohu vastu võitlemisel oluline, sest nina puhastades ja kaitstes vähendame allergeene või potentsiaalselt nende mõju. Näiteks nina loputamine võib olla allergia leevendamisel abiks.

Nohu

Viiruslikku nohusse nakatumine sõltub nina limaskesta tervisest, kuid samas on juba nohusse nakatunul lihtne limaskesta heaolu veelgi enam kahjustada.

nohu
Ka tugev ja vale nuuskamine võivad nina limaskesta kahjustada | Shutterstock

Kui nina pole kuiv, ega ärritunud, siis see tähendab tervet ja tugevamat nina limaskesta. Kahjustunud nina limaskest ei suuda oma kaitserolli täita! Seega aitab kuivanud ja koorikutega nina ennetamine ka haigestumise tõenäosust vähendada.

Nohuga kaasnev nuuskamine võib viia kergemate nina limaskesta traumade ja ärrituseni. Näiteks pole nuuskamisega kaasnev ninaverejooks kunagi hea märk. See tähendab tavaliselt nina limaskesta kahjustust.

Nohu lastel

Vastsündinud ei suuda nina kaudu nuusata, kuigi nad hingavad kuni 6. elukuuni vaid läbi nina. Samuti pole alla 4. aastastel lastel veel immuunsüsteem täielikult välja arenenud ja külmetushaigusi esineb sagedamini.

Nendel põhjustel vajavad laste hingamisteed erilist hoolt ja tähelepanu. Seeläbi saab vältida ka levinud lastearsti poole pöördumise põhjust – sagedast nakkushaigust rinofarüngiiti.

Kuidas hoida nina limaskest terve?

  • Õhuniisuti – väga kuiva õhuga elamises võib olla kasulik õhuniisuti
  • Füüsilistest ärritajatest hoidumine - mida vähem nina sügada või katsuda, seda parem. Eelkõige seetõttu, et meie käed on tihti pesemata ning limaskestad nii ninas, silmades kui suus on haigustekitajatele vastuvõtlikud.
  • Salvid – lihtsad igapäevaselt kasutatavad salvid, nagu saialillesalv, võivad olla nina niisutamisel ning ärrituse vähendamisel tõhusaks vahendiks. Nohu puhul neid aga tõhusalt ninna määrida ei saa. Käreda pakase puhul tasub rasvaseid määrdeid ka õues kasutada.
  • Olla nuuskamisel ettevaatlik - näiteks hommikuti kuiva ninaga ärgates võib olla tugevast nuuskamisest või paberiga ärritamisest targem nina niisutamine. Samuti tuleb nohu korral olla nuuskamisel ettevaatlik (ja nuusata üks ninapool korraga).
  • Mitte kasutada nohuvastaseid spreisid soovituslikust kauem
  • Loputamine füsioloogilise lahusega - füsioloogiline lahus, kui kehale vastuvõtlik kerge soolasusega vesi on limaskestade loputamiseks parim. Seejuures suurem soolasisaldus kuivatab, kuid aitab võidelda mitmete haigustekitajate vastu.
  • Loputamine kummeliga - nii, nagu kurguhädade puhul soovitatakse selle rahustava toime tõttu kummeliveega loputamist, sobib see ka ninaärrituste leevendamiseks.
Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid