Müüt või tõde? 10 asja, mida sa ei teadnud hammaste tervise kohta?

Kodutohter
Uurimused näitavad, et ksülitool, kõvad juustud ja kiudainerikkad toiduained aitavad vähendada hambaaukude tekkimist. | Shutterstock

Hammaste ja igemete eest peab korralikult hoolitsema, sest põletikud suus võivad põhjustada tõsiseid terviseprobleeme. Hammaste tervise kohta levib ka palju müüte. Järgnevalt vaatmegi, mis on tõde ja mis on vale.

  1. Eestlased hoolitsevad oma hammaste eest kehvasti
Tõde. Umbes 80 protsenti eestlastest ja vaid pool meestest peseb hambaid kaks korda päevas ja ka siis liiga lühikest aega. Viiendikul üle 30-aastastest on hammastes vähemalt üks auk ja paljudel on igemehaigusi. Väga vähesed puhastavad hambaniidiga hammaste vahesid.

    2. Eakatel on rohkem igemehaigusi
Tõde. Hambakael paljastub, kui igemed liiga kõva harjamise või põletiku tõttu taganevad. Hambavaap ei kaitse enam hambakaela ja hambasse võivad tekkida augud. Paljastunud hambakaela osa võib olla ka tundlik, sest hambaluu kanalid on avatud. Eakatel on probleeme rohkem, sest muutused tekivad aastate jooksul. Mõningal määral aitavad probleeme leevendada ravihambapastad, mis sisaldavad fluori, kaaliumi, arginiini, strontsiumi ja kaltsiumi. Need võivad tuimastada hambanärve ja sulgeda ka avatud juurekanaleid.

    3. Vananemine kuivatab suu
Müüt. Suu kuivab tavaliselt haiguse ja selle ravi tagajärjel. On umbes tuhat ravimit, mis võivad põhjustada suu kuivamist. Mida rohkem ravimeid kasutatakse, seda suurema tõenäosusega süljeeritus väheneb. Suud kuivatavad näiteks Sjögreni tõbi, diabeet ning pea ja kaela kiiritusravi. Kui suu kuivus segab väga, peaks arutama arstiga, kas saab raviplaani muuta.

    4. Umbes 40 protsendil üle 65-aastastest on neelamisraskusi
Tõde. Sageli on põhjuseks kuiv suu, sest sülg seguneb närimisel toiduga ja aitab neelata. Sülg loputab suud, tugevdab hambavaapa ja vähendab mikroobe. Kuivas suus võivad levida kaaries, seennakkused ja igemehaigused ning muutuda võivad kõne, maitsetundlikkus ja uni. Abiks on närimist vajav toit, ksülitooliga närimiskumm, rohke vedeliku joomine ja suu limaskestade määrimine toiduõli või suuniisutajaga, mida saab apteegist.

    5. Kartulikrõpsud on hammastele kahjulikumad kui kommid
Tõde. Kartulikrõpsud ja tärkliserohked küpsised tekitavad hammastele suurema happerünnaku kui suhkur. Kui ilma krõpsudeta kuidagi ei saa, võiks olla üks maiustamispäev nädalas. Sööma peaks kindlatel kellaaegadel ja vältida tuleb söögikordade vahel näksimist. Uurimused näitavad, et ksülitool, kõvad juustud ja kiudainerikkad toiduained aitavad vähendada hambaaukude tekkimist. 
Mõned probiootikumid võivad vähendada hambakattu ja igemete veritsust. Pärast hapude vedelike joomist ja puuviljade söömist peaks loputama suud veega ja neutraliseerima näiteks tüki kõva juustuga. 

    6. Igemepõletikud lisavad krooniliste haiguste riski
Tõde. Igemehaiguste, nagu gingiviidi ja parodontiidi korral võib igemetaskus olla suur haavapind, kust pääsevad organismi hambakatus olevad bakterid. Põletikus igemetaskust jõuavad pisikud vereringe kaudu südameni ning kinnituvad pärgarteri sisekestale. Veresooneseina rakkudesse tungides käivitavad nad ka nendes põletiku ja sklerootilise protsessi. Bakterid tekitavad südame-, veresoonte- ja kopsuhaigusi, mõjutavad diabeeti ja reumat ning raskendavad krooniliste haiguste kulgu.

    7. Parodontiidi ravi parandab vere kolesteroolisisaldust
Tõde. Parodontiiti põhjustavad bakterid käivitavad arteriseinas põletiku ja naastu rebenemise ning tekib tromb ehk veresoonesisene vereklomp, mis elutähtsa organini jõudes blokeerib selle verevarustuse ja põhjustab infarkti. Kui hambaarst puhastab igemetaskud hambakivist, siis põletik taandub. Südamehaigel väheneb ainuüksi parodontiidikuuri järel LDL-kolesterooli sisaldus 25 protsenti, mis vähendab südameinfarkti riski 30–50 protsenti. Korralik kodune hooldus ei lase haigusel tagasi tulla.

    8. Tõsine haigus võib põhjustada ka tervete hammaste eemaldamise
Tõde. Kuigi hambajuurt on ravitud, võib sinna jääda väike põletikupesa, mis valu ei tekita. Ka parodontiit võib areneda salakavalalt, ilma valuta. Põletik võib muutuda ohtlikuks, kui immuunsüsteem nõrgeneb haiguse, vähiravi või ravimite tagajärjel. Organismis oleva põletiku tõttu ei saa teha operatsioone, näiteks vahetada puusaliigest. Sellist põletikku saab ravida ainult hambaid eemaldades.

    9. Ka implantaadid võivad tekitada probleeme
Tõde. Implantaate peab hooldama samuti nagu hambaid ja eriti oluline on hambavahede hooldus. Hambavahedesse koguneb toitu, võib tekkida bakteripesa, ning põletik tuleb kergemini just implantaadi kõrvale. Põletik võib tekitada luukao ja kallis implantaat võib välja kukkuda. Seetõttu tuleb regulaarselt külastada hambaarsti ning kontrollida, et kusagil poleks peidetud põletikku.

    10. Hambaarst peab teadma patsiendi ravimitest
Tõde. Ravimid ja loodustooted võivad mõjutada hambaravi. Näiteks peab arst teadma, kui kasutatakse verevedeldajaid või vere hüübimist mõjutavaid ravimeid. Hamba väljatõmbamisel võib mõne ravimi kasutamine tekitada verejooksu.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid