Muuda aed nähtavaks ka pimedal ajal!

kodus.ee
Koduaeda sobivate jõulutulede valik väga suur. | Shutterstock

Talvel on raagus puudega aias vähe ilu näha. Oskuslikult paigutatud välisvalgustus võib aia pimedal ajal vägagi atraktiivseks teha.

Pimedal ajal aitab välisvalgustus tajuda, et aed üldse olemas on. Talvel võiks aias valgustada nii okaspuid kui ka põneva võraga lehtpuid. Härmatisega on näiteks vanad altpoolt valgustatud õunapuud uskumatult ilusad.

Rohkem võiks kasutada aias kaudset valgustust, mis tähendab, et valgusteid endid kas pole üldse nähagi või on need hästi minimalistlikus stiilis.

Sellisel lähenemisviisil on oluline eelis. Üldiselt on väga raske valida maja ja aiaga sobivat, kogu aeg nähtaval olevat valgustit. Kui selliseid dekoratiivseid valgusteid on aias üks või kaks, pole hullu. Aga suure komplekti koostamine on keeruline ülesanne isegi professionaalile, rääkimata asjaarmastajast. Peidetud valgustid teevad asja lihtsamaks.

Jõuluajaks võime aeda ja õue ehtida veel eraldi jõuluvalgustusega. Raagus lehtpuu peaks valgusketti tihedalt täis olema, et puu vorm välja tuleks. Üldse võiks sellist valgustust alati pigem natuke rohkem kui liiga vähe olla. Puu otsa pandud paarimeetrine valguskett ei anna küll aiale mitte midagi juurde. Seega, kui plaanite valgustada, siis ikka täiega. Poolikult teha pole mõtet.

Koduaeda sobivate jõulutulede valik väga suur. Saada on puudele riputamiseks mõeldud eri pikkusega ja laias värvivalikus (mitmevärvilised, valged, punased, sinised, kollased, rohelised) sirgeid valguskette ning “jääpurikaid” majade räästakaunistusteks. 
Klassikalise stiili austajad võiks valgetele tuledele truuks jääda. Kes midagi tugevamat, silmapaistvamat ja meeleolukamat soovib, võiks võtta näiteks kollased, punased, oranžid või roosad tuled. Pimedamatesse kohtadesse aga hoopis sinist või lillat valgust.

Jõuluvalgustust üles seades ära unustada ohutust! 

Tulesid üles seades ära tee seda nii, et võid pimedas või lume sees juhtmetele koperdada või veel hullem, peadpidi sisse takerduda.

Tingimata kontrolli, et tegu on ikka nimelt välitingimustesse mõeldud tuledega, mis vastavad vähemalt standardile IP44!

Kui siiski on vaja sisetulesid õue panna, siis jälgi, et need asuksid ohutus kõrguses ning pistikud oleksid vastava isolatsiooniga. Jõulutulede jaoks vajaliku alaldi võib ka õue paigutada, aga seegi peab vastama standardile IP 44. Kui ei vasta, siis jäta alaldi tuppa!

Aia pimedal ajal valgustamine sõltub rohkem siiski fantaasiast kui millestki muust. Näiteks aia illumineerimine elava tulega ei nõua üldjuhul erilisi väljaminekuid. Kõige lihtsam on osta poest spetsiaalsed õueküünlad kas fooliumkausikeses või veidi kobedamas ümbrises, kuidas kellelegi meeldib, ja need siis sobivaisse kohtadesse välja paigutada. Tuulevaikse ilmaga kõlbavad ka jämedamad tavalised küünlad.

Kui lumi maas, pole küünaldega häda, need saab koos ümbrisega lumme panna. Huvitava valgusefekti tekitab küünla ümber kuhjatud kerge lumevall, millest valgus läbi kumab – väga müstiline vaatepilt. Efektsed on ka jäälaternad, mida on lihtne ise valmistada, valades soovitud suuruse ja kujuga nõusse vett ja lastes sel külmuda.

Laternates küünlaid võib ka puude otsa riputada. Laternaid on müügil väga suures valikus, aga neid võib ka ise teha – kas või tavalisest klaaspurgist, mis traadiga puu otsa kinnitatud. Sellisesse laternasse sobib hästi tavaline teeküünal.

Allikas: Kodu & Aed

Sarnased artiklid