Mis mõjutab meie isu ja kuidas seda ohjata?

Kodutohter
Teleri ees kaovad näksid ja joogid nagu võluväel. | Shutterstock

Varjatud kalorid võivad su vöökohale saabuda täiesti ootamatutel põhjustel. Millised neist on kõige levinumad ja kuidas sellistest olukordadest lisakilodeta pääseda?

Me võime täiesti märkamatult süüa palju rohkem, kui plaanisime. Mõnikord ei pane me isegi tähele, et sööme. Räägime lähemalt, mis on  liigsöömise kõige varjatumaid põhjuseid.
Internetis surfates või Exceli tabeleid täites ei pane sa tähelegi, kui samal ajal matsub ka su suu. Mitmed uuringud kinnitavad, et need inimesed, kellel on harjumus arvuti ees süüa, tarbivad rohkem kaloreid. 
Lahendus: söö ekraanist eemal. Kui võimalik, söö väljaspool töökohta, kodus aga kindlasti söögilaua taga. Kui keskendud sellele, mida sööd, tunned kindlasti varem ka täiskõhutunnet, mis võib muidu tähelepanuta jääda.
Lisaks võiksid kõik näksid silma alt ära panna või vähemalt kaks meetrit arvutilauast eemale sättida – nii ei saada su silmad sind kiusatusse.

Külm talv ajab sööma

Talvel sööme rohkem, sest kehal läheb optimaalse, umbes 37-kraadise temperatuuri säilitamiseks vaja rohkem energiat. Nii hakkavadki meid külmal ajal isutama rasvased praed ja suhkrused magustoidud. 
Lahendus: vali võimalusel alati supp. Kuna jahedus toob külma kontidesse, aitab kuum supp sellest vabaneda. Lisaks sisaldavad supid tavaliselt kalorivaeseid köögivilju ja rohkesti vedelikku – ideaalne kombinatsioon salenemiseks ja/või kaalu hoidmiseks. 
Jälgi, et sa ei sööks siis, kui sul on külm. Parem on end enne toidukorda üles soojendada, sest nii teed toidu valimisel targemaid otsuseid. Lisaks arvavad paljud inimesed, et nad on näljased, kuigi tegelikult on neil lihtsalt jahe.

Tänapäeva kiires maailmas tundub, et kõike peab aina tegema ja proovima.
Selle all võib aga kannatada su ööuni, mis omakorda keerab segi hormoonid, mis reguleerivad söögiisu. Tagajärjeks on isu "millegi hea" järele, milleks on sageli just suhkrused näksid. 
Lahendus: maga rohkem. Kui arvad, et pikem ööuni ei tule kõne allagi, tuleb sul toitumise muutmisega unepuuduse tagajärgi leevendada. Jälgi, et su veresuhkru tase ei läheks liiga alla. Kuna unepuudusest tekkinud väsimus tõmbab energiavarud tühjaks, võib käsi haarata nn tühjade kalorite järele. Seepärast vaata, et igas toidukorras oleks küllaldaselt valke ja kiudaineid – nende seedimine võtab rohkem aega kui suhkrurohketel süsivesikutel. 

Kurjajuur televiisor

Paljudel meist on harjumus lemmiksarja vaadates näksida. Lisaks pakuvad toidu- ja joogireklaamid ahvatlusi, mis võivad näljaseks teha. Teleka ees ei keskendu sa toidule, vaid ekraanil toimuvale tegevusele, ja nii ei panegi sa tähele, kui palju küpsiseid või krõpse suhu rändab. 
Lahendus: sea valmis väikesed portsjonid. Teleka ees näksimise harjumusest on väga raske vabaneda isegi siis, kui seda soovid. Kui tunned, et igaõhtuse meelelahutusega peab kaasnema mõnus amps, valmista ette täpsed portsjonid, mida endale lubada võid. Näiteks kalla krõpsupakist täpselt jao jagu kausikesse ja peida pakk köögikapi pimedamasse nurka. Pane silma alla aga näksid, mida võid süüa, näiteks sellerivarred või kurgi- ja porganditükid.

Kõikuvad hormoonid

Östrogeeni tase meie kehas reguleerib söögiisu teket. Lisaks tunnevad paljud naised, et isegi tühipaljas mõte päevade algamisele annab õiguse "lohutusauhinna" söömiseks.
Lahendus: nädal enne päevade algust lisa menüüsse veidi rohkem piimatooteid – see võib leevendada PMS-i sümptomeid. Ka pole mõistlik kõigist ahvatlustest keelduda, sest täielik magusakeeld lõppeb tõenäoliselt ka täieliku läbikukkumisega. Luba endale midagi head, aga väga vähe.

Loe, millised on 7 head toiduainet, mis leevendavad magusaisu.

Sarnased artiklid