Millised tegurid mõjutavad naha vananemist?

kodus.ee
Heledama nahaga inimene peaks päikesekaitsele erilist rõhku pöörama. Mida tumedam on nahk, seda paremini kannatab see päikest. | Shutterstock

Üldjuhul annab nahk vananemisest märku niiskuse vähenemise, õhenemise, lõtvumise ja nahapooride suurenemisega. Muudatusi võib esineda ka naha pigmendisisalduses. Naha pinnal ilmnevad märgid tulenevad naha alumistes kihtides toimuvatest muutustest—  kollageeni (ehk nahavalgu) eritumine ning nahaelastsus vähenevad, ka verevarustus kehveneb. Millest aga sõltub meie naha vananemise kiirus?

Geneetikal on oma roll 

See, mis vanuses tekivad meie näonahale esimesed suuremad kortsud, sõltub osaliselt geenidest – muuhulgas meie nahatüübist ning rassist. Näiteks on paberõhuke nahk nooruses tihtipeale ilus ja hele, aastate möödudes muutub aga kuivaks. Kortsud tekivad sellisele nahale tihtipeale üsna varakult.  

Võrreldes teiste rassidega vananeb valgete inimeste nahk kiiremini. Mustanahalistel on nahas rohkem melaniini ning lipiide, mille tõttu vananemismärgid nahal aeglasemalt ilmnevad. Ka asiaatidel tekivad kortsud hiljem, tekkinud kortsud on aga tagasihoidlikumad.

Ilmastikutingimused ja keskkond

Päikesevalgus soodustab naha kiiremat vananemist. Kui geene ei saa me valida, siis liigse päikesevalguse eest võib oma nahka kaitsta iga üks. Eriti suurt tähelepanu tuleks päikesekaitsele pöörata heledama nahaga inimestel— mida tumedam on nahk, seda paremini kannatab see päikest. Lisaks päikesele teeb nahale liiga ka pakane. Krõbeda külmaga õue minnes tasub nägu korralikult salli sisse peita.

Meie elukohal on mõju naha vananemiskiirusele, ning rolli ei mängi ainult kliima. Mitmed uuringud on näidanud, et ka kõrgemast liiklustihedusest tulenev õhusaaste kiirendab naha vananemisnähtude teket.

Elustiil

Ei ole üllatav, et suitsetamine naha kiiremat vananemist soodustab. Suitsetamise toimel väheneb verevool kapillaaridesse, see aga pidurdab vajalike ühendite transporti nahka. Suitsetamine põhjustab ka kollageeni ning elastiini lagunemist. Just elastiin ning kollageen on aga need ained, mis naha elastsuse tagavad.

Ka õige toitumine aitab kaasa kaunile jumele ning siledamale nahale. Niisiis tuleks tarbida piisavalt vett, vitamiine ning mineraalaineid. Kollageeni tootmiseks vajab organism c-vitamiini, mida saame näiteks avokaadost, kiivist ning paljudest teistest puu- ja juurviljadest. Optimaalse niiskustaseme säilitamiseks tasub tarbida ka A- ja E-vitamiini sisaldavaid toite.

Ka nahahooldus mängib rolli

Naha hooldamisel on oluline kasutada just oma nahatüübile sobivaid tooteid—tähtis on tagada naha piisav niiskustasakaal. Kui hooldame nahka igapäevaselt ning just oma nahatüübile sobivate toodetega, võime vananemise märke edasi lükata. Isegi vesi, millega nägu peseme, võib olla nahale erineva mõjuga. Kui vees on õiges vahekorras mineraalaineid ja mikroelemente, siis see niisutab nahka. Seetõttu on isegi paljud tootjad toonud turule vett, mida saab nahale piserdada, et nii naha niiskusesisaldus kontrolli all hoida. Samas võib isegi metsa minnes oma näonahka turgutada, seda puhta allikaveega niisutades.  

 

 

Sarnased artiklid