Mille järgi valida liuguks?

TM Kodu & Ehitus
Liuguksega garderoobikapp | Shutterstock

Igasse ruumi on soovi korral võimalik garderoob ehitada, sõltumata ruumi kõrgusest või hoolimata kaldlaest. Liugustega kappide kõrval on üha populaarsemaks muutunud ka garderoobitoad.

OÜ Soodne Garderoob juhataja Andrus Ulpus ütleb, et konkreetne kujundus sõltub ruumi eripärast ja kliendi vajadustest. Näiteks, kas põhirõhk on riidepuudel rippuvatel riietel või on pigem tarvis nn panipaigatüüpi lahendust, kus vajatakse rohkem riiulipinda. Liuguksi saab panna nii ruumi lae ja põranda vahele jooksma kui ka kapiustena kasutada.

Ulpuse sõnul on liuguksi teatud tüüpi profiilidega võimalik teha ka 3 meetri kõrguseid. "Oleme selliseid isegi hiljuti teinud. Nii kõrgete uste puhul kasutame profiilide valikus olevat laia alumiiniumprofiili Exclusive või Master. Suurte ja raskete uste kaelakukkumist kohe kindlasti kartma ei pea, nende puhul kasutatakse ka kaalule vastavaid rullikuid. Üldiselt ei määra liugukse suurus selle liikuvust. Meeter lai ja kolm meetrit kõrge liuguks liigub väga pehmelt ja sujuvalt, mingeid spetsiaalseid kinnitusi pole tarvis," seletab ta.

Samuti on võimalik tellida ebastandardseid liuguksi. See tähendab, et liuguksel on üleval kas paremal või vasakul kaldus osa. Selle kohta kehtib Andrus Ulpuse sõnul üks reegel: liugukse ülemine profiil peab olema vähemalt 40% ulatuses sirge (ilma kaldeta). Kui sirge osa jääb liiga väikeseks, muutub uks ebastabiilseks.

Aga mida teha, kui vanas majas on aluspõrand üsna ebatasane ja kõvasti kaldu? Andrus Ulpus kinnitab, et garderoobi saab ikka teha, kuid sellisel juhul peab klient arvestama mõningate ebakõladega.
"Ruumi aluspõrand võiks olla enam-vähem sirge, kuid päris sirget põrandat kohtame väga harva. Veidi loodist väljas põrand paneb liuguksed iseeneslikult liuglema, selle vastu aitavad spetsiaalsed liugukse asendifiksaatorid. Lisaks on probleemiks ruumi kõverad seinad.  Kui sein on lihtsalt viltu, annab liuguksi seina järgi paika reguleerida, kuid kui sein lainetab, pole paraku midagi teha," nendib spetsialist.

Kas liuguste ja garderoobi puhul kehtib ka mingi reegel, kui palju peaks uksi teatud laiuse puhul olema? Andrus Ulpuse sõnul on liugukse optimaalne laius umbes üks meeter. Tehniliselt on tugevamate profiilidega võimalik teha ka kuni 1,5 m laiuseid uksi. Seega – näiteks nelja meetri laiusele garderoobile on soovitatav paigaldada neli liugust. See tagab mugava garderoobi sisu kasutuse. Saab ka muidugi kolme uksega hakkama, kuid mugavam kasutus on kindlasti nelja uksega. Kuna uksed liiguvad kaherealisel juhtsiinil (erandina saab tellida ka kolmerealist siini), on nelja ukse puhul korraga avatud 50% ava üldlaiusest, kolme ukse puhul aga 33%.
Millist materjali turul eelistatakse? Andrus Ulpuse sõnul on tänapäevane melamiinmaterjal väga vastupidav ja tugev ning pinnakihi koorumist ei pea kohe kindlasti kartma. Kui garderoobi sihipäraselt kasutada ehk et sinna pannakse hoiule riided, jalanõud ja muud koduses majapidamises hoiustatavad tarvikud, peab melamiin kindlasti vastu.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid