Miks toodetakse erinevaid muldasid ja milline on hea muld?

Sisuturundus
Mulla omadused olenevad taimede vajadustest ja mulla kasutusotstarbest. | Kekkilä

Heas mullas või õigemini kasvusubstraadis on taimedel võimalikult hea olla. Muld sisaldab õiges vahekorras tooraineid, kuid mitte umbrohujuuri, prahti või suurt hulka seemneid. Kvaliteetsesse mulda istutatud taim nõuab vähem hoolt ja kasvab paremini.

Hea muld on ühtlase kvaliteediga segu mineraal- ja orgaanilistest ainetest. Mineraalained on peenliiv, liiv ja savi. Orgaanilised ained on turvas ja kompost.
Põllu- või aiamuld on samuti segu, aga see on tekkinud looduse ja põllumajanduse toimel. Sellise nn loodusliku mulla kvaliteet on üldiselt väga ebaühtlane ja mullas võib olla palju umbrohtu.
Uue mullasordi väljatöötamisel arvestatakse mitme asjaoluga. Mulla omadused olenevad taimede vajadustest ja mulla kasutusotstarbest. Lisaks peab muld olema lihtsasti kasutatav ja tõhus. Eesmärk on pakkuda sobivaid muldasid nii toa- ja õuetaimedele, peenramaale, roosiaeda, suvelillepottidesse kui ka muru rajamiseks. Tänu tootearendusele on meie mullad kvaliteetsed ja need teevad aiapidamise lihtsaks.

Mullasegude toormena kasutatakse peamiselt turvast, mineraalmuldasid ja komposti. Mulla soovitud omadused määravad ära kasvõi selle, milliseid turbasorte selles kasutatakse.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid