Kuidas taimedega tervendada väsinud mulda?

Kaja Kurg
Mesikas kobestab mulda ning toob sügavamatest pinnasekihtidest üles taimetoitaineid. | Shutterstock

Kui vanal maasikapeenral või mujal aiamaal on muld väga kurnatud, siis raja sinna mulla toitmise peenar. See hakkab välja nägema nagu ilus looduslik lilleaas.

Külva peenrale maikuus läbisegi kurgirohtu, rukkililli, saialilli, teekummelit, madalat päevalille, otra, nisu, rukist, lina, mesikat, ristikut, valget sinepit, keerispead, tatart, lutserni. Kasuta ära herne- ja oaseemne ülejäägid ning aedoa ettekasvatatud taimed, mis ei mahtunud tavapeenrale.

Sügava ja tugeva juurestikuga rukis, kurgirohi ja mesikas kobestavad mulda ning toovad sügavamatest pinnasekihtidest üles taimetoitaineid. Päevalill ja rukkilill muudavad raskelt omastatavad toitained teistele taimedele kättesaadavamaks. Herne jm liblikõieliste juurtel tegutsevad mügarbakterid rikastavad mulda lämmastikuga.

Augusti lõpus niida taimed maha, haki aiakääridega peenemaks (või sõida üle muruniidukiga) ja kaeva hargiga mulla sisse. Suve lõpu soojas mullas hakkab orgaaniline aine kohe lagunema. Eriti hea, kui saad sisse kaevata ka eelmisel sügisel kotti pandud lehtedest tekkinud lehekomposti.

Mitmekesine orgaaniline aine laguneb ja pärast mineraliseerumist on mullas olemas kõik toitained, mida aedvili vajab saagi kasvatamiseks.

Hiljuti aiaäris käies olid mulda parandavate taimede seemned (peale tuntud suvelillede, köögiviljade ja maitsetaimede) väikepakendis täiesti saada, näiteks keerispea, ristik ja rukis.

Sarnased artiklid