Miks silmalaud punetavad?

Kodutohter
Shutterstock

Miks silmad hommikuti punaseks muutuvad, eriti siselaud? Päeva jooksul võib punetus kaduda. Mõnikord on tugevam punetus, siis jälle mitte. Asja seletab Silmatera Optika optometrist Jaanika Kont.

Hommikuti ärgates võivad silmad veidi udusemad olla ja ka natuke punetada, kuid kõik oleneb sellest, kas see juhtub vahel harva või on see igahommikune mure.

Kui hommikul ärkame, on silmad olnud pikka aega kinni. Silmi avades saab silm hapnikku, ja võtab veidi aega, enne kui kõik toimima hakkab. Seega võib pilt olla lühikest aega udune ja laugude siseküljed roosakamad, kuid kindlasti mitte punased.

Punased lauservad või lau punetavad sisemised limaskestad viitavad erinevatele põhjustele.

Kui punakad-roosakad on silmavalged, mis poole tunni jooksul pärast ärkamist heledaks muutuvad, on pigem tegu kuivas ja soojas magamisega ning silma hapnikupuudusega. Samuti osutab see sellele, et magamiseks võiks ruum olla jahedam ja natuke niiskem. Kuna kuiv ja soe toaõhk koormab silma, siis võib tunduda, et silmi on ka raskem pilgutada, kuna silmad on kuivad. Samuti muutuvad kuiva õhuga kuivemaks nina limaskestad, põhjustades ebamugavustunnet.

Kui punased on lauservad, võib tegu olla launäärmete põletiku ehk blefariidiga. Kuna seda on mitu vormi ja erineva kuluga, siis soovitaksin lasta silmad üle vaadata kas optometristil või silmaarstil. Õigeaegne asjaga tegelemine hoiab ära ägedad põletikulised protsessid ja võimaliku hilisema tugevate ravimite kasutamise.

Punakad lauservad võivad viidata ka mõne lestalise olemasolule.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid