Selge elu õigete prillidega

Kodutohter
Valmisprillide peamine erinevus optikakauplusest tellitud prillidega on nende klaaside kvaliteet. | Shutterstock

Eakatel on vanusega seotud silmahaiguste kasvav risk, mistõttu on korrapärane nägemiskontroll äärmiselt tähtis, et ennetada nägemise halvenemist ja hoida silmade tervist. Silmade tervise huvides tuleks eelistada kvaliteetseid, optometristi või silmaarsti määratud prille.

Instrumentarium Eesti optometristi Merle Väljari sõnul võiksid üle 60-aastased silmi kontrollida lasta vähemalt iga kahe aasta tagant, kui silmaarst või optometrist pole määranud teisiti.


Kontrolli ka oma üldist tervist
 

Peale regulaarse nägemiskontrolli tuleks optometristi hinnangul läbida ka iga-aastane füüsilise tervise kontroll, et varakult avastada haigused, nagu diabeet või kõrge vererõhk, mis võivad põhjustada silmaprobleeme. "Kui jätta need ravimata, võib tekkida võrkkesta kahjustus, silmapõhja lupjumine või glaukoom," nendib Merle Väljari.

Enamik silmahaigusi kulgeb sümptomiteta ja kui nägemine lõpuks halveneb ning inimene nägemiskontrolli jõuab, võib see olla juba pöördumatult kahjustunud ja nägemist ei saa enam taastada. "Seetõttu on regulaarne silmade tervise kontroll silmahaiguste ennetamiseks äärmiselt tähtis," paneb optometrist südamele ja rõhutab, et varajane diagnoos saab piirata nägemise kaotust ja aitab hoida olemasolevat nägemist.

60+ vanuses väheneb ka võime näha vähese valgusega – seega tuleb lugedes kasutada heledamat valgust. "Silmadel tuleb ka kauem lasta harjuda valguse muutustega," ütleb Merle Väljari ja lisab, et see võib väljenduda näiteks pimedas vastutulevate autotulede pimestusest taastumisel.

 

Tähtis on ka toitumine
 

Silmahaiguste ennetamiseks on peale korrapärase silmakontrolli vajalik ka tervislik ja tasakaalustatud toitumine.
Arvukad uuringud on näidanud, et antioksüdandid võivad vähendada näiteks hall- ehk läätsekae tekke võimalust. Antioksüdante leidub palju puuviljades ja tumerohelistes köögiviljades. "Kindlasti on kasulik kala söömine, sest selles on oomega-3-rasvhappeid, mis võivad ära hoida silmapõhja lupjumise. Peale toitumise on oluline ka regulaarne kerge trenn, nagu kõndimine, mis võib vähendada silmapõhja lupjumise riski isegi 70 protsenti."

 

Erinevad tööd, erinevad prillid
 

Kuna vanemas eas toimuvad muutused peamiselt lähinägemises, siis elukvaliteedi hoidmiseks vajavad üle 60-aastased inimesed enamasti mitmevaatelisi prille, millega saab näha  nii kaugele kui ka lähedale.
"Olenevalt konkreetsest prilliretseptist, võib peale mitmevaateliste prillide minna vaja ka spetsiaalseid tööprille lähitööks kuvariga," sõnab optometrist. Vajalikud on ka kvaliteetsed päikeseprillid, kaitsmaks silmi UV-kiirguse eest, mis aitab samuti vähendada hallkae riski.

 

Valmisprillid ei pruugi sobida
 

Osa eakaid soetab endale prillid supermarketist või turult, kuid Merle Väljari sõnul võivad valmisprillid tekitada silmades pinge- ja ebamugavustunnet, peavalu ning teksti hägustumist.
Valmisprillide peamine erinevus optikakauplusest tellitud prillidega on nende klaaside kvaliteet. "Retsepti järgi valmistatud klaasidega prillid on optiliselt paremad, sest klaaside tugevused on spetsiaalselt mõõdetud mõlemale silmale eraldi, seevastu valmisprillides on tugevus mõlemale silmale alati ühesugune. Ka on optilise kvaliteedi ja hea nähtavuse tagamiseks vaja määrata klaasi kese vastavalt silma pupilli asukohale antud raamides," selgitab optometrist.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid