Miks higi haiseb?

kodus.ee
B-vitamiiniga toidulisandid võivad panna higi lõhnama. | Shutterstock

Värske higi on lõhnatu, sisaldades 98% vett, lisaks pisut piim- ja rasvhapet ning soola. Ebameeldiv lõhn tekib siis, kui nahal elunevad bakterid lagundavad higis olevat valku.

 

Värske higi ei haise, kui selles pole verest kaasa tulnud aineid, näiteks küüslauku. Ka mõned ravimid, alkohol ja B-vitamiiniga toidulisandid võivad panna higi lõhnama.

Jalataldadel on palju higinäärmeid, samuti on jalataldadel kõige paksem nahk, mille sarvestunud kihist lagundab higi bakterite abil valku. Et higilõhna ennetada, peab kandma õhku läbilaskvaid jalatseid, pesema iga päev jalgu ja vahetama sokke. Jalanõud peavad olema ilmastikule vastavad; õuejalatseid ei tohiks kanda toas.

Laste higi ei haise, kuna apokriinsed higinäärmed, nagu öeldud, hakkavad tööle alles murdeeas. Kui väikese lapse higi lõhnab, tuleks pöörduda arsti poole. Halva lõhna põhjus võib olla tingitud ainevahetushäirest.

Vanemas eas higinäärmete tegevus aeglustub. Kui vanadel inimestel on tugev higilõhn, siis on selles enamasti süüdi halb hügieen, ravimid või mõni haigus.

Allikas: "Sinu imeline nahk"

Higistamisest saad põhjalikumalt lugeda siit.

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid