Mikrotsement – unusta vuugivahede küürimine!
Margit Aedla
• Mikrotsemendi puhastamiseks ei soovitata kasutada tugevaid happelisi vahendeid sarnaselt nagu teistegi betoonpindade hooldamisel. | Tootja

Vannitoas on ikka otsitud alternatiivseid lahendusi keraamilistele plaatidele. Tänapäeva sisekujunduses on kõrgelt hinnatud minimalistlikud betoonilaadsed viimistlused, mida saab luua mikrotsemendiga. Kõige olulisem on seejuures asjaolu, et mikrotsemendiga kaetud pinnal puuduvad vuugivahed ja seda on vannitoas väga lihtne hooldada.

Eestis on mikrotsement veel suhteliselt uus niiskete ruumide viimistlusmaterjal ja alles hakkab populaarsust koguma, mikrotsemendi päritolumaal Hispaanias aga on selle materjaliga vannitubasid ja ka teisi pindasid tehtud juba üle paarikümne aasta.

 

Kuhu on võimalik mikrotsementi paigaldada?


Mikrotsement on veekindel dekoratiivne materjal, mis spetsiaalse koostise ja paigaldamismeetodiga tagab tugeva ja vastupidava pinna. Seda on eelkõige sobiv kasutada vannitubade ja duširuumide viimistlemiseks. Aga miks mitte ka WCs, esikus või köögis, kus samuti käib tihe tegevus ja on oluline, et pinnad oleksid lihtsalt puhastatavad ja ilusad.

Kuna mikrotsement on hästi nakkuv ja paigaldatav kiht on õhuke (1–3 mm), siis on seda tegelikult võimalik paigaldada peaaegu igale poole – aurusauna, basseini, mööblile, kohvikulettidele ja äriruumide põrandatele.

"Kuigi mikrotsement on väga hea nakkuvusega ja seda on võimalik paigaldada peaaegu igale aluspinnale, on siiski mõned eripärad, millega kindlasti peaks arvestama. Materjali kogu paksus on u 2 mm ja see eeldab piisavalt siledat ja tasast aluspinda. Uue vannitoa puhul peaksid olema nt kipsplaadi ühendus ja kruvikohad eelnevalt pahteldatud või ehitusplokid siledaks krohvitud ning ka hüdroisolatsioon paigaldatud võimalikult siledalt, sest mikrotsement on viimistlusmaterjal ja ebatasasusi sellega täita pole võimalik," rõhutab Mikrotsement Disain OÜ tootejuht Kadri Klais.

"Autentico Frescolini mikrotsement on veekindel ühenduskohtadeta väga tugev dekoratiivne viimistlusmaterjal, mis jätab looduskivilaadse mulje. Mikrotsemendi peale võib edaspidi paigaldada julgelt ka teisi materjale, näiteks keraamilised plaadid. Mikrotsemendikihti ei pea seejuures eemaldama. Mikrotsemendiga kaetud pinna kergemaks hooldamiseks ja kaitseks mustuse eest on soovitatav pind vahatada. Sõltuvalt kasutustihedusest tuleks vahakihti jooksvalt uuendada. Tavakasutuse puhul kord aastas," seletab Rutt Veide firmast Coloratum OÜ.

 

Millised on riskid ja kuidas neid vältida?
 

Aset leidnud probleemide põhjal võib väita, et väga oluline on aluspinna sobiv ja nõuetekohane ettevalmistus. Uue vannitoa puhul peaks olema näiteks kipsplaadi ühendus ja kruvikohad eelnevalt pahteldatud või ehitusplokid siledaks krohvitud ning ka hüdroisolatsioon paigaldatud võimalikult siledalt, sest mikrotsement on viimistlusmaterjal ja ebatasasusi sellega täita pole võimalik.

"Dušinurga puhul on soovitav panna mikrotsemendi alla ka hüdroisolatsiooni, et kui ka aastate pärast näiteks maja vajub ja praod tekivad, ei pääse vesi ikkagi konstruktsiooni vahele.
Kui olemasolev mikrotsemendi toon ära tüütab, siis ei pea kogu materjali uuesti paigaldama, vaid piisab uue tooni kihtidest ja kaitsekihtidest," ütleb Eesti Mikrotsemendi esindaja Maris Tamm.

Kui mikrotsementi paigaldada betoonpõrandale või tasandusvalule, peab jälgima, et aluspind oleks korralikult kuivanud, niiskussisaldus alla 4%.

Vanadele keraamiliste plaatide puhul peab jälgima, et aluspind oleks puhas igasugusest mustusest ja plaadid oleksid aluspinna küljes korralikult kinni.

Nagu teistegi viimistlustööde puhul algab hea tulemuse loomine olemasolevate pindade korralikust katmisest ja teipimisest.

Nii tootekomplektis oleva aluskrohvi kui ka valitud tooniga mikrotsemendi peab kandma pinnale mitmes õhukeses kihis vastava liibiga.

Mikrotsemendiga kaetud pind lihvitakse ja lakitakse, et tulemuseks oleks veekindel ja kergesti hooldatav.

Mikrotsemendi puhastamiseks ei soovitata kasutada tugevaid happelisi vahendeid sarnaselt nagu teistegi betoonpindade hooldamisel. Kuna mikrotsemendiga viimistlemise puhul puuduvad vuugid ja pind on sile, siis mustusel polegi head võimalust kinnituda ja puhastamiseks piisab õrnast pesuvahendist.

"Sarnaselt keraamiliste plaatide ning muu sanitaartehnikaga võib ka mikrotsemendi puhul olla probleemiks vee kvaliteet, eriti just roostene või suure lubjasisaldusega vesi. Seda probleemi võib rohkem esineda maapiirkondades, kus ei ole veel jõutud paigaldada tänapäevaseid veepuhastusseadmeid," räägib Kadri Klais.

Et mikrotsement seinas ilus jääks, peaks Maris Tamme sõnul käsi liikuma loominguliselt ja  kaarjate liigutustega. Kvaliteetne tulemus tuleb kolme elemendi koostoimel: oskuslik paigaldaja, kvaliteetne materjal ja oluliste nüansside järgimine.

Sarnased artiklid