Mida pead teadma põrandalaua valikul?
kodus.ee
Üldjuhul eelistatakse heledat põrandat, kuid nii mõnelgi juhul on parim valik just tumedad põrandalauad. | Shutterstock

Täispuidust põrandad on mõeldud kestma põlvest põlve, muutudes aja jooksul üha enam isikupärasemaks. Neid võib vajadusel korduvalt üle lihvida ja uuesti viimistleda. Järgnevalt mõned olulised asjad, mida on täispuidust põrandakatte valikul tarvis silmas pidada.

Kitsam või laiem?

Esmalt oleks soovitav mõelda sellele, milline peaks põrand välja nägema. Variante on erinevaid – liistparketi enamlevinud ristlõige on 16 x 68 mm ja pikkus 20-50 cm. Antud materjali saab laduda nii traditsioonilisse, sirgesse mustrisse kui ka huvitavamalt, näiteks kalasaba, versailles´i, prantsuse kalasaba jt mustritesse.

Põrandalaua valikul tuleb eelkõige mõelda laua laiusele, sest see on peamine, mis määrab lõpuks põranda väljanägemise. Kindlasti ei määra aga laua laius põranda headust või kestvust. Tasub siiski meeles pidada, et mida laiem laud, seda suuremad on laua sees ruumi õhuniiskuse mõjul tekkivad jõud ning seda suuremad on ka riskid. Seetõttu võiks müüjaga eelnevalt ruumi iseärasustest rääkida ja nõu pidada.

Laud laiusega kuni 14 cm on aga üldjuhul Eesti oludes suhteliselt kindel valik. Väga huvitavad näevad välja ka põrandad, mis tehtud kitsastest laudadest – laiusega 70-100 mm. Millegipärast on aga kitsastest laudadest valmistatud põrand Eesti kliendile võõristav, kuigi näiteks enamik Põhja-Ameerikas müüdavatest täispuitpõrandalaudadest on kitsamad kui 4 tolli ehk 100 mm.

Kui põrandalauale teha ka külgfaasid, toob see veel eriti laua kuju esile ja peale selle aitavad külgfaasid varjata ka laua kuivamispragusid. Kasulik on ka teada, et lehtpuidust põrandalaudade paksus on enamasti 20 mm ja laius vahemikus 70-200 mm. Laudade pikkus on tunduvalt väiksem kui okaspuulaudadel jäädes 80 cm ja 2,5 m vahele.


Milline värvitoon valida?
 

Lisaks eeltoodule tuleb põrandakatet valides välja valida ka põrandalaudade värvitoon. Üldjuhul oleme harjunud heledate puidutoonidega, kuid samas on saadaval ka erinevaid variante tumedaid põrandalaudu.
Poodidest leiab ka nii eksootilisi puuliike kui ka termotöödeldud puitu. Puidu valikul on üldiselt võimalikud kaks varianti – okslikum ja kirjuma süüga nn. elavam laud või oksavaba ja ühte tooni laud. Kõige parem on aga ikkagi kaupluses ise oma silmaga vaadata ja seejärel otsustada, milline toon ja muster kõige paremini sobib.

Täispuitpõranda paigaldamisest rääkides tuleb mainida, et see on veidi kallim ja aeganõudvam kui näiteks laminaatpõranda puhul, kuid ka tulemus on just selline nagu ise soovid. Variante lõppviimistluseks on erinevaid ja valida saab nii toonide kui ka õli või laki vahel. Paigaldada on täispuitpõrandat võimalik nii puitaluspõrandatele, laagidele kui ka betoonile (sh põrandaküttele).

Oluline on jälgida vaid õigeid töövõtteid. Täispuitpõranda oluline eelis on ka see, et saate seda korduvalt üle lihvida ja viimistleda ning anda talle jälle uue ilme ja seda kõike põrandat välja vahetamata.

Puitpõranda hooldusest loe põhjalikumalt siit. 
Põranda soojustamisest saad rohkem teada siit. 

 

Sarnased artiklid