Maja üle võõpamine on jõukohane, aga kannatlikkust nõudev töö

kodus.ee
Kestva tulemuse saavutamiseks võiks valida pigem erksa kui pastelse tooni. | Shutterstock

Päike on puitfassaadi suurim vaenlane isegi meie põhjamaises kliimavööndis. Seega vajab iga värvikatte all oleva puitlaudisega maja aegajalt värskendamist. K-rauta tootejuht Martin Tõru jagab selleks nippe, sest kestva ja kauni tulemuse annavad vaid korrektne tööprotsess ja sobivad töövahendid.

Maja värvimine algab planeerimisest ja ettevalmistustöödest, millele järgneb kruntimine ja värvimine. Maja värvi uuendamisel on tööde järjekord oluline, ühtegi etappi ei tohi vahele jätta.
Esmalt tuleb pind üle kontrollida ja planeerida sellele vastavalt tööd. Tavaliselt on tarvis alustada seinte pesemisest, mida võiks teha vooliku ja pehme harja abil, kui tarvis, tuleb võtta appi ka terashari. Kui vana värv on korralikult seina küljes kinni, pole sellega tarvis midagi ette võtta, sest selle saab katta uue värviga. Kui vana värv on osaliselt seina küljest lahti, tuleb see eemaldada kaabitsaga. Tegu on tüütu ja aeganõudva tööga, seega tuleks valida korralik ja kvaliteetne kaabits. Maja fassaadivärvi ei tohi eemaldada puhuriga, see on äärmiselt tuleohtlik. Puidul olevad vigastatud kohad tuleb parandada ära enne värvimist. Praod ja augud saab täita puidupahtliga.
Värvitav pind peab olema eelnevalt kuiv ja värvimiseks võiks valida sobiva ilmaga päeva. Värvimise ja värvi kuivamise ajal peab nii õhu, pinna kui värvi temperatuur olema üle + 10 °C ja õhu suhteline niiskus alla 80%. Samas võiks vältida värvimist ka otseses päikesekiirguses.
Kestva tulemuse saavutamiseks võiks valida pigem erksa kui pastelse tooni. Värv tuleb enne tööle asumist hoolikalt segada, vajadusel ka lahjendada. Ühes nõus peab olema piisavalt värvi, et värvida kindlalt piiritletud seinapind korraga, nii väldib pinnal tooni erinevusi. Värvida võib kas pintsli või rulliga. Iga värvi puhul on oluline valida õige ja just selle värviga kokku sobiv pintsel. Vesialusel värvidele naturaalse harjasega pintsel ei sobi, see tõmbab vee sisse ja läheb tombiks. Seevastu sünteetiline kiud vett ei ima ja sobib vesialusel värviga hästi. Kui kasutatakse lahusti baasil värve, sobib naturaalse harjasega pintsel, puidukaitsevahenditega sobib aga kõige paremini poolsünteetiline pintsel. Kui täpselt ei tea, milline pintsel ja värv omavahel sobivad, leiab info värvipurgilt, aga seda võib küsida ka poes teenindajalt.
Seina värvitakse lauaga samas suunas – kui laudis on vertikaalne, siis ülevalt alla ja kui horisontaalne, siis vasakult paremale. Oluline on pöörata tähelepanu laua otsa- ja ühenduskohtadele, sest seal hakkab ilmastiku mõju kõige varem oma ebameeldivat palet ilmutama. Pärast iga värvikorda peab saama pind korralikult kuivada, see kehtib ka kruntimise puhul. Kui vana värv on väga väsinud, tuleb peale kanda enamasti 2-3 uut värvikihti. Värvi eluiga saab pikendada iga-aastase või paari aasta tagant ettevõetava hooldusvärvimisega, selleks piisab ühe lisakihi peale kandmisest. 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid