Külmaõrnad puud-põõsad istuta kevadel. Muru raja suve lõpul

Kaja Kurg
Külmaõrnad põõsad on targem kevadel istutada. | Shutterstock

Kui aiaäris jäi silma mõni tore puu või põõsas, mille külmakindluse kohta sul infot pole, siis küsi seda kindlasti müügiplatsi töötajalt.
 

Külmaõrnu puittaimi ei tasu sügisel istutada, sest korralikult juurdumata istikutele võib talv palju haiget teha. Kindlam on istutada kevadel, sest siis on uue kasvukohaga kohanemiseks aega kogu suvi.

Noored tillukesed ilupuud maksavad soodusmüügil eriti vähe ning seetõttu on suur ahvatlus neid osta. Suuremad taimed on ju märksa kallimad. Väga väikese istiku puudus on aga see, et peab väga kaua ootama, enne kui puu suureks kasvab ja oma täit ilu hakkab näitama.

 

Suve lõpp - parim aeg muru rajamiseks
 

Suve lõpus on muld soe ja muruseeme idaneb ruttu, lisaks ei saabu õhu kaudu tülikaid umbrohuseemneid, näiteks võililli. Kui sajab tihti, ei pea end vaevama kastmisega.

Ettevalmistatud pinnas peab enne külvamist vähemalt 7–10 päeva vajuma, et ka alumised mullakihid jõuaksid tiheneda, muidu võib murupind muutuda hiljem ebatasaseks. Korralikku mulda peab olema pärast silumist, tasandamist ja rullimist minimaalselt 12 cm, aga parem kui 15–20 cm.

Muru tärkab ühtlaselt siis, kui muld on külvisügavuselt umbes kuu aja jooksul püsivalt niiske. Vihmasel ajal pole niiskusega muret, kuivaga tuleb vastrajatud murulappi aga iga päev hoolsalt kasta.

Sarnased artiklid