Kuidas valida telerit - OLED vs LCD

Kaup24
Sisuturundus
Nii LCD kui ka OLED ekraanidel on omad eelised. Parim valik on see, mis vastab meie individuaalsetele ootustele. | Kaup24

Kas OLED telerid asendavad meie kodudes varsti LED LCD ekraaniga pildimasinaid? Vaata, kumb nendest populaarsetest valikutest sinu koju paremini sobib.

LCD ja OLED telereid on küllaltki raske võrrelda, sest LCD telereid on igasuguses hinnaklassis ning erinevate võimalustega, samas OLED on uus ja alles leviv tehnoloogia. Mõttetöö lihtsustamiseks võrdleme OLED telereid pigem kallima otsa LCD teleritega, mis kasutavad võimalikult kaasaaegseid tehnoloogiaid hea kontrasti ja tõetruude värvide saavutamiseks.

Oma resolutsiooni poolest on OLED ning LCD telerid sama head, kõiges muus on need tehnoloogiad siiski erinev.

 

OLED ja LCD telerite suurim erinevus

OLED ehk orgaaniline LED koosneb pikslitest, seejuures saab iga pikslit eraldi põlema lülitada. Enamlevinud LCD ekraanide puhul piksleid individuaalselt sisse ja välja lülitada ei saa. Need vajavad pidevalt LED taustavalgust.

Taustavalguse puudumine ongi peamine OLED teleri erinevus ja ka eelis tavalise LCD teleri ees. Olulisi nüansse kahe tehnoloogia erinevustest on välja toodud ka Kaup24 blogi telereid võrdlevas artiklis.

 

OLED võidab kontrastis

LCD teleri peamiseks miinuseks on värvitoonide vähene kontrast. Must värv ei ole tegelikult must, vaid pigem tumehall — taustavalgus kumab tumedatest aladest läbi. OLED teleri pikslid lülituvad vajaduse korral mõnes kohas täielikult välja ning seetõttu on musta värvi alad ekraanil tõeliselt mustad. Pilt on tõetruum ja sama pikslite arvu puhul ka meeldivalt teravam.

 

LCD ekraanid pakuvad erksamaid toone

See-eest on LCD telerid üldjuhul erksamad kui OLED telerid. LCD telereid on päevasel ajal parem vaadata, sest pilt erksamal ekraanil paistab ka sellele paistva päikese käes hästi välja. OLED on parem pimedas toas kinoelamuse saamiseks, sest pikslid ei ole nii erksad.

Kuna räägime siinkohal siiski kõrgema otsa teleritest, tähendab see, et tegelikult on ka päikesevalguse käes pilt iga tehnoloogiaga väga heal tasemel. Teatud oludes jääb LCD-le toonide erksuse osas eelis.


Vaatenurk

Veel üks OLED telerite eelis on see, et pilt näeb iga nurga alt samasugune välja. Võibolla oled näinud, kuidas LCD ekraanil on külje pealt vaadates värvid teistsugused ning mõnikord ilmuvad ekraanile isegi suured tumedad varjud. OLED teleritega seda probleemi ei ole.

Mõned LCD telerid üritavad seda muret kumera ekraaniga vähendada, kuid tegelikkuses see probleemi ei lahenda. Sinust kaugemal asuv ekraani pool näeb küll parem välja, aga lähemal asuv pool on see-eest oma kumeruse tõttu mõnevõrra halvemini nähtav.

 

Teleri välimus

Lisaks kvaliteetsele pildile näevad OLED telerid ka ilusamad välja, sest neid saab imeõhukeseks teha – on ju tänapäeva tehnikamood kaldu võimalikult õhukese ja kerge poole. LCD telerid vajavad korpuses rohkem ruumi ja ka kõige õhemad LCD telerid ei suuda võistelda OLED telerite mõõtudega.

 

Kui OLED nii hea on, siis miks seda igal pool ei ole?

Põhjus on selles, et OLED tehnoloogia on praegusel hetkel palju kallim kui LCD telerid. Päris alguses olid OLED telerid keskmise ostja jaoks liialt kallid – mitukümmend tuhat eurot ühe teleri eest. Tänaseks on hind langenud paari tuhandeni ja tulevikuks ennustatakse veelgi suuremat langust.

 

Miks OLED nii kallis on?

Hetkel on peamiseks kõrge hinna põhjuseks OLED-i uudsus ja veel vähene levik. Nagu iga tehnoloogiaga, muutub see aja jooksul järjest odavamaks ja kättesaadavamaks. LCD televiisoreid leidub praeguseks igas hinnaklassis, samas ei ole lähimal ajal oodata ühtegi odava hinnaklassi OLED telerit.

 

Quantum Dot LCD - uudne tehnoloogia LCD telerite maailmas

Seni kuni OLED kallis püsib, ei kao LCD kuskile ja telerite tootjad püüavad jätkuvalt LCD tehnoloogiaid edasi arendada. Uusim läbimurre on quantum dot (kvanttäpp) tehnoloogia, mis on võimeline lahendama paljusid tuntud LCD probleeme, näiteks madalat kontrasti ja halba kvaliteeti suurema nurga alt vaadeldes.

Kvanttäppkuvar koosneb 2-3 nanomeetri läbimõõduga kristallidest. Sellised kuvarid ei vaja üldist taustavalgust, igal pikslil on oma taustavalgustus. Quantum dot annab ka LCD ekraanile särava ja selge pildi.

 

Kokkuvõttes suudavad nii OLED kui LCD ekraanid kuvada imeilusat pilti. Tõsi, kui sa oled ükskord OLED ekraaniga ära harjunud, siis on väga raske tagasi minna LCD ekraani kasutamisele. Samas ei ole paljudel meist huvi ega vajadust valida koju turu kõige kallim ja kvaliteetsem teler. Kui sa aga imetled juba kõige kallimaid LCD mudeleid, siis meie soovitame kaaluda hoopis OLED teleri soetamist.

OLED telerite hinnad langevad iga aastaga. Tõenäoliselt on see tehnoloogia juba paari aasta pärast kättesaadav ka keskmisele ostjale.

Suure valiku hea hinnaga telereid leiad Kaup24 e-poest.

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid