Kuidas hoolitseda muru eest?

Sisuturundus
Muru on kõige parem niita, kui see on kuiv. | pexels.com

Siidpehme roheline muru kõditab mõnusalt jalataldu ja sellel on tore nii kulli mängida kui aiapidu pidada. Mida peab aga tegema selleks, et muru oleks nägus ja terve?

Muru hooldamisel on ilmselt kõige olulisem niitmine, see ergutab muruvaiba kasvamist ning hoiab õue nägusana. Vale hooldus võib aia rohevaibale aga kasu asemel kahju teha, seepärast vaatame, kuidas muru eest õigesti hoolt kanda.


Muru niitmise kunst
 

Äsja külvatud muru tuleks niita siis, kui kõrred on vähemalt 8 sentimeetri pikkused ning esimese hooga tuleks maha võtta ainult mõni sentimeeter. Parem on niita veidi kõrgemalt, isegi kui see tähendab, et pead mõne päeva pärast uuesti muruniidukile hääled sisse panema. Kõrgemad rohulibled ajavad paremini juuri ning nii kasvab muru lõppkokkuvõttes tihedam ja nägusam.

Niidukite valik Kaup24 e-poes on suur ja lai. Mehaanilise muruniiduki uhkeks omanikuks võib saada 48.99 euro eest. Kõige taskukohasem elektrimuruniiduk maksab aga 50.99 eurot, bensiinimootoriga muruniidukite hinnad algavad 139.99 eurost.
Kui niitmist vajab aga väga suur ja lai õueala, on mõistlik teha otsus murutraktori kasuks, sest muidu ei jää niitmise kõrvalt aega aiamõnude nautimiseks. Murutraktorite hinnad algavad juba 999 eurost.

 

Millal muru niita?
 

Muru on kõige parem niita, kui see on kuiv. Eriti hea on seda teha mõnel pärastlõunal või õhtupoolikul, sest nii jääb taimedele aega taastuda enne järgmist keskpäevast kuumust, mis võiks lõigatud muru kõrvetada.

Kui äsja on sadanud vihma, tuleb aga niitmist edasi lükata, sest märjalt niidetud muru jääb ebaühtlane ning niisked lõikmed võivad niiduki ummistada.

Hea oleks iga kord murust niidukiga üle käia erinevas suunas, vastasel korral võivad rohulibled hakata kasvama vastavalt niitmise suunale ning muru ei jää enam rõõmsalt kikki. Kui ilm ei ole just liiga kuiv, on mõistlik jätta lõikmed maapinnale, sest neis on olulisi toitaineid, mis muru kasvu turgutavad.

Niita tasub siis, kui selleks on vajadus, mitte siis, kui graafiku järgi peaks parajasti muruniitmise aeg olema. Kevadel kasvab muru kiiremini, sügisel aeglasemalt ning ka niitmisel tuleks seda silmas pidada.
Väga oluline on ka niiduki terad vahedad hoida, kuna nürid terad kisuvad muru üles ja jätavad rohmakaid lõikejälgi. Pärast iga kasutust oleks kaval ka niidukit puhastada.

 

Muru õhutamine ja väetamine
 

Kohev muru tahab õhutamist suve hakul ja sügisel. Selleks võib osta vastava seadme. Kaup 24 e-poes on pakkuda näiteks aeraatoriga reha, mis maksab 24.96 eurot. Elektriliste mullafreeside hinnad algavad Kaup24 e-poes aga 79.95 eurost.

Võimalus on aga kevade hakul ja sügisel korraldada oma koduaias üks luksuslik aiapidu, kuhu daamid tulevad kõrgetel kontsadel ja muru saabki õhutatud. Selleks, et muru saaks hingata, on oluline ära koristada ka maha kukkunud puulehed, muidu tekib lehtedest läbitungimatu kate, mille all muru kolletub ja hääbub.

Muru tasub väetada sügisel, sest siis kasvavad kõrred aeglasemalt, kuid juured ja risoomid kasvavad endise hooga. Väetistele on rohkem maiad dekoratiiv- ja spordimurud. Loodusliku ilmega murud vajavad väetist vähem.
Veel nippe kauni muru saamiseks leiad kodus.ee sellest artiklist.


 

Muru kastmine
 

Kuumade ilmadega aurub vesi mullast kiiresti ära ning hommikusest kastest ei piisa enam muru tervise jaoks. Taimedel on veepuudus siis, kui murule astudes jääb sinna jalajälg ning taimed jäävadki lössi. Kastmisvajaduse saab teha kindaks ka sõrme mulda torgates, kui sõrm niiskust ei tunne, tuleb kastmisvoolik lahti rullida.
Kõige rohkem vajab kastmist äsja istutatud muru sest taimede juured ei ole veel väga sügaval mulla sees.

Kui aga vihma on sadanud piisavalt ning vesi ei imendu enam pinnasesse, on paslik ka kastmisest väike paus teha.
Soovime kõigile ilusat muru ja mõnusaid aiatöid. Näpunäiteid jagas väga suure aiatehnika valikuga e-pood Kaup24.ee.

Muru tasub väetada sügisel, sest siis kasvavad kõrred aeglasemalt. | pexels.com

Sarnased artiklid