Kuidas aiamullast istutussegu teha?

Eneli Käger
Mulla omaduste parandamiseks lisatakse aiamulla juurde mätta-, sõnniku-, lehe- või aiakompostmulda. | Shutterstock

Aiamullad on üldiselt rasked mineraalsed mullad, mis sisaldavad suurel hulgal saviliiva. Sellised mullad kipuvad kuivades paakuma ja vajavad tihti õhustamist. Mulla omaduste parandamiseks lisatakse aiamulla juurde mätta-, sõnniku-, lehe- või aiakompostmulda.

Mättamuld. Parimat mättamulda saadakse karjamaalt, kus on tihe madal muru. Kevadel lõigatakse u 5 cm paksused mättad ja laotakse need kuni 1,6 m kõrgustesse ja 2 m laiustesse hunnikutesse, rohukamar allapoole. Järgmise aasta kevadel peenestatakse need labidaga ja sõelutakse. Mättamuld on oma olemuselt õhuline. Mulla kokkusegamiseks võib otsida karjamaalt mõned mutimullahunnikud, kuigi mutid seal väga elada ei taha.

Sõnnikumuld. Kunagi kasutati selleks kasvulavadest välja võetud soojendamiseks mõeldud hobusesõnnikut. Tänapäeval tuleks varuda endale hobusesõnnikut ja seda paar aastat kompostida aeg-ajalt läbikaevates ja vajaduse korral kastes, see kiirendab lagunemist. Hästi lagunenud sõnnikumuld ei ole rikas küll toitainete poolest, kuid on kerge, ei paaku kõvaks ja rikastab kasvusubstraati huumusega.

Lehemuld. Valmistatakse kergesti lagunevatest ilma haigustunnusteta lehtedest (lepp, kask, õunapuu, vaher ja pärn). Lehemulla valmistamiseks ei sobi halvasti lagunevad lehed, mis sisaldavad parkhapet (tamm, kirss, paju). Kokku kogutud lehed kompostitakse eraldi. Lehed komposteeruvad 1–2 aasta jooksul kergeks mullaks, mis sobib eriti hästi õrnade, peenikeste juurtega toalilledele, seemnete külviks ja taimede ettekasvatamiseks.

Puhtalt kasutades kipuvad kompostmullad kergesti läbi kuivama ja neile võiks lisada juurde pisut kas järvemuda või ehitussavi.

 

Istutussegu töötlemine
 

Kasutades nõudesse istutamiseks aiamulda või segades seda ise kokku erinevatest muldadest, tuleb segu enne kasutamist töödelda, et vältida erinevate kõdulagundajate, putukate, ussikeste ja teomunade istutusnõusse sattumist. Hiljem on nende pisikeste kärbestega ja teiste mulla pealmises kihis vilkalt tegutsevate tegelastega tunduvalt raskem hakkama saada.

Töödelda tuleks eelnevalt ka poest ostetud õuetaimede kasvatamiseks mõeldud istutussegusid. Samuti tuleb ettevaatlik olla, kui potti mõeldud muld on seisnud mõnes müügikohas õues lageda taeva all aluste peal. Selline muld võib olla saastunud vihmaussidega, päikese käes üle kuumenenud, vihmas läbi ligunenud, ühesõnaga kaotanud kõik oma head omadused.

Allikas: K&A Aiavihik

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid