Kui pojeng istutada valesti, siis ta ei õitse
Mihkel Saar
Tavaliselt kulub 3−4 aastat, enne kui uus pojengi istutus korralikult ja sordiomaselt õitsema läheb. | Shutterstock

Istutussügavus on sageli teema, mis ikka ja jälle pojengide juures jutuks tuleb.

Liiga sügavale istutatud pojengid ei taha õitsema minna, päris maa peale jäänud pungad võivad kuivada. Istutamisel peavad rohtsete pojengide pungad jääma 3−5 cm sügavusele mulla alla. Sügavamale rohtseid pojenge istutada ei tohi, vastasel korral taimed küll kasvavad, kuid ei õitse.

Põõsaspojenge paljundatakse pookimisega rohtsele pojengile. Rohtsel pojengil suudab põõsaspojeng küll kasvada, kuid mitte väga kaua. Nii peab põõsaspojeng endale kasvatama uued juured. Selleks istutatakse põõsaspojengid nii, et pookekohast ülespoole jäävad põõsaspojengi võrsed oleks istutamisel 15−20 cm sügavusel mulla all. Selleks istutatakse põõsaspojeng auku poolviltu. Paari aastaga moodustuvad mulla alla jäänud puispojengi okstel juured ja taim muutub aias omajuurseks.

Itohi pojengide istutamissügavus on kahe eelmise vahepealne. Noore istiku puitunud okstel asuvad alumised pungad peaksid istutamisel mulla alla jääma, ülemised aga mullast välja.

Parim aeg pojenge istutada ja jagada on sügis, september-oktoober. Sügis on aeg, mil pojenge saab ka ümber istutada. Kevadel ümber istutatud pojengid jäävad mitmeks aastaks tugevalt põdema. Istikuna müüakse pojenge aga peamiselt kevadel. Sügisel potti istutatud pojenge saab kevadel kerge vaevaga istuda, ilma et taimedele sellest kahju tõuseks.

 

Mõni aasta kannatust

 

Kindlasti tasub pojengi istutamisel aga varuda kannatust, enne kui taim täie elujõu uues kasvukohas sisse saab. Tavaliselt kulub 3−4 aastat, enne kui uus istutus korralikult ja sordiomaselt õitsema läheb. Enne seda võib taim üldse mitte õitseda või õied ei pruugi olla päris sellised kui taimeetiketil. Niisiis varuge veidi kannatust, pojeng tasub teie ootamise hiljem kuhjaga! Eriti hoolikalt valige aga puispojengi kasvukohta, sest teda ei soovitata enam hiljem üldse ümber istutada.

Kui potiga pojengiistikuid istutatakse tavaliselt aeda kevadel, siis vanade puhmaste jagamise ja ümberistutamise aeg on sügis. Kevadel jagatud pojengid jäävad aias tugevalt põdema ja uueks õitsemiseks kulub rohkem aega. Sügisel, septembri lõpus ja oktoobris, on kõige parem aeg pojenge istutada. Kui on plaanis põõsas lihtsalt teise kohta tõsta, tasub teha seda võimalikult suure mullapalliga – täpselt nii, nagu tehakse põõsastega.

Kui soovitakse aga põõsaid jagada,  soovitatakse jätta uuele taimele vähemalt 3−5 punga. Kui jagada põõsad väiksemateks osadeks, võtab noore põõsa õitsema saamine kauem aega. Kui jagamisel on mitu erinevat pojengipõõsast, tasub tööriistu vahepeal desinfitseerida, sest lõikekohtade kaudu võivad viirushaigused levida. Enne kui jagatud pojeng uude kohta istutada, tuleks kasta lõikekohtadel üks ööpäev kuivada, nii jõuavad lõikekohad korralikult armistuda. Samuti võib mädanike vältimiseks lõikekohad lehtpuutuhaga üle tupsutada.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid