Kõige kuumem trend: dramaatilised must ja kuld köögis

Margit Aedla
Inimesed on aina julgemad valima kööki tumedaid toone. Must ruulib. | Tootja

Unustage heledad köögid! Sel hooajal on must uus hall. Musta värvi köögid on taas kuum trend ja on võtnud hallidelt koha üle. Kogu köök tehakse musta värvi – isegi kapid, tööpind, tehnika. Kusjuures kogu köögitehnika, ka veekeedukann on matt must. Moemaailma suunad jõuavad ka kööki. Mida köögi rajajad võiksid sel hooajal silmas pidada? Sisekujundajad jagavad nõu.

Kust tulevad üldse trendid ja kuidas need meieni jõuavad? Sisekujundaja Hiie Härm koostab köögitrende välismaiste köögi- ja sisustusblogide materjalide põhjal. Eks blogijatel jällegi on omad meetodid, mille järgi nemad näevad ära, mis hakkab trendiks kujunema ja mida inimesed eelistavad.

Hiie Härmi sõnul jõuavad trendikad vidinad üsna kiiresti ka Eestisse ja tarnijad on uute suundadega hästi kursis. Hiljemalt aasta jooksul peaks ka meie turult saama osta maailma viimast moodi. Eesti inimesed on väga nutikad ja tellivad üha enam asju ise välismaalt.
Sisekujundaja kinnitab, et meie inimesed lähevad trendidega kaasa. „Kui juba sõbral või naabril on selline trendikas köök, siis tahetakse samasugust – olgu selleks hall või tumehall, mis trendina Eestisse saabus aasta-paar tagasi. Detailid, kuldne, vaskne, messing – need kõik kestavad ajas kaua. Kui kogu köök on kujundatud ühtses võtmes-stiilis – kuldsed detailid näiteks –, siis inimene naudib oma kööki aastaid. Ei ole päris nii, et kui trend on läinud, siis vana köök enam ei kõlba ja tuleb uue vastu välja vahetada. Valge on ja jääb alati moodi, vähemalt Eesti inimeste seas, kes me valgust siin Põhjamaal nii vähe nautida saame,“ kinnitab Hiie Härm.

„Eestlased reageerivad üsnagi kiiresti uutele moevooludele. Julgemad ja mängulisemad disainid jäävad ka eredamalt meelde. Kui iga kümnes köögidisain on edevam, siis tundub juba, et oleme trendidega hästi kaasas käiv rahvas. Eesti klient on üldjuhul ka praktilise mõtlemisega – pigem valitakse praeahjud, käepidemed, kraanikausid ja segistid ekstravagantsemad ehk lihtsamini  välja vahetatavad asjad,“ räägib Mobalpa Eesti OÜ disainer-konsultant Karmen Saat.

 

Kuld on köögis

 

Kas tõesti teeme sel hooajal köögid üleni mustad? „Kes nii tumedat ei taha, võib kombineerida sooja pähkelpruuni mööblit kuldsete käepidemetega. Või kasutada sügavaid toone, nagu tumerohelised või tumesinised kapid, mille peal sooja puidutooniga tööpind ja kindlasti kuldsed aktsendid käepidemete näol. See on praegune trend,“ annab Hiie Härm nõu.

Kuld on tema sõnul metallidest kõige tõusvam trend praegu, vase ja messingi kõrval. Kuldsed aktsendid on lisatud nii tehnikale kui ka valamutele, segistitest rääkimata. Lisada võib kuldseid elemente ka rippuvate laelampide ja elektripistikute näol.

Tööstusliku välimusega viimistlused saavad jätkuvalt suurt tähelepanu disainimessidel. Eriti betoon. „Betoonist tööpind on naturaalne ja rustikaalne. Kuid see võib praguneda ja vajab hooldust. Seepärast on mõistlikum eelistada tööpinnaks palju tugevamat, mittepoorset ja hooldusvaba kvartskivi. Kvartsi populaarsus tööpinna materjalina on jätkuvalt tõusvas joones. Kuna see on osaliselt tehismaterjal, saab talle anda palju erinevaid viimistlusi,“ räägib Hiie Härm.
Materjal nimega terrazzo on tulnud viimastel aastatel tööpinna valikutesse ja jätkab tõusu. Juba luuakse sellest materjalist ka köögikapi uksi, lisaks tööpinnale ja taustale.

 

Kappide põnevam paigutus

 

Itaalia disainkööke müüva firma D-sign sisekujundaja Dina Gontsharova ütleb, et köögimööblis on aktuaalseks trendiks klassikaline uks metallist elementidega loft-stiilis, naturaalse marmori muster ning puidu ja mattvärvitud fassaadide kombinatsioon.
Ohtralt lisatakse ka silmapaistvaid detaile – messingi ja roosakulla elemente ning graafilisi liistkäepidemeid. Muidugi ka kõrgeid ülemisi kappe. Liigutakse rangelt sümmeetrialt põnevama kappide paigutuse poole. Oskuslikult segatakse omavahel erinevaid stiile. Hinnatud on klaas, nii taustvärvitud kui ka toonitud ning klaasuksed jaotusprofiilidega. 
„Endiselt on kuumad 50 halli varjundit – pastelsed, matid, soojad ja külmad toonid, ka süsimust. Julgelt eksperimenteeritakse eksootilise puiduga – nii köögimööbli fassaadid kui ka baarilett võivad tulla täismasspuidust. Põnevaks materjaliks on Veneta Cucine pähklispoon, uuristatud kooreüraski poolt. Selline köögimööbli fassaad on unikaalne ega jäta kedagi ükskõikseks,“ kinnitab Dina Gontsharova.

Tema sõnul lööb turul laineid Fenixi-nimeline kriimukindel siidne materjal, mille pinnakihis on kasutatud nanotehnoloogiat. Alates 2018. aasta lõpust valmistatakse Fenixist mitte ainult töötasapindasid, vaid ka köögimööbli fassaade. 

Paljude lemmik taustvärvitud mattklaasist fassaad alumiiniumraamil on nüüd ka rooste- ja kiviimitatsiooniga, mis võimaldab köögi tellijal moodustada mitmeid põnevaid lahendusi. 

Mobalpa Eesti OÜ disainer-konsultant Karmen Saat kinnitab, et jõuliselt on moodi tulnud matid ning pastelsed toonid. Moemaailma värvid on kolinud kööki. „Inimesed on ka aina julgemad valima tumedaid toone – palju soovitaksegi  pastelset halli ja kašmiiri, kuid must matt toon on samuti üks populaarsemaid valikuid. Pigem eelistatakse siledat MDF-ukse paneeli ja modernset ning lihtsalt stiili. Kindlasti on taas fookuses käepidemed,“ lisab Karmen Saat.

 
Kõrgläiget enam trendilistidest ei leia

 

Köök on kodu süda, mis peab põksuma pererahvaga samas rütmis, leiab K-rauta sisekujundaja ja teenuste projektijuht Mared Noor. Igal aastal tulevad küll uued moejooned, värvi- ja materjalitrendid, aga köök peab olema ennekõike funktsionaalne, mugav ja inimestele meelepärane, isegi kui see hetketrendidega vastuollu läheb.

„Eestlase maitse ühtib põhjamaiste trendidega, kus köögi põhitooniks on valge. Selle kõrvale kuuluvad tammespoon, aga ka hall ja must värv. Kui mööbel valitakse valge, võiks tuua teisi toone sisse kas köögi tasapinnal, tagaseinal, põrandal või söömisalal.

Trendikas köögimööbel on poolmatt, pigem valge või hall kui värviline. Ka must on moes, aga seda võiks kasutada mõõdukalt, eriti väikeses ja vähese valgusega köögis. Tasub teada, et väikeses ruumis teeb mõõdukas kogus musta värvi ruumi hubasemaks ja soojemaks. Kui ruumis on piisavalt avarust, võivad olla ülemised ja alumised kapiread vastandlikku värvi. Praktiliselt ajatu kombinatsioon on must ja valge, aga omavahel sobivad ka valge ja tumehall, must ja betoonikarva hall või valge koosmõjus puiduspooniga. Kõrgläiget enam trendilistidest ei leia, tõenäoliselt praktilistel kaalutlustel. Kõrgläige nõuab igapäevast puhastamist, sest kõik pritsmed ja näpujäljed võimenduvad läikival pinnal. Samas kui köök on väike ja pime, aitab kõrgläige luua visuaalset avarust, mistõttu päris maha kanda läikepinda ei tohiks,“ räägib Mared Noor.
 

Roostevaba köögitehnika on minevik
 

Kõik sisustusblogid kinnitavad ühest suust, et roostevaba köögitehnika on minevik. No muidugi saab seda poest ju jätkuvalt osta ning tõenäoliselt üha soodsama hinnaga. Aga enamik tehnikatootjaid on turule toonud oma värvilised mudelid, kinnitab Hiie Härm. Olgu selleks siis must, mis ilmtingimata peab olema matt või hoopiski erksamad toonid.
Näiteks Bosch on välja tulnud vahetatavate ustega külmikuga. Kui roosa uks tüütab ära, siis asenda see kollase või sinisega.
Valamute puhul on võib uuendusi olla kõige enam. Mida erilisem ja unikaalsem, seda parem. Läikivast metallist, kasvõi kullatud, intrigeerivate detailidega – see on praegu kuum trend. Tuleb panna oma külalised imestusest õhku ahmima. Köök peab olema unikaalne ja personaalne.
„Juhul kui köögimööbel tellitakse tagasihoidlik ja pikaealine, saab trendikust juurde tuua detailidega. Üha rohkem koguvad populaarsust vasetooni ja kullaimitatsiooniga valamu segistid ja käepidemed, aga ka suured kullatooni lambikuplid,“ nendib K-rauta sisekujundaja.

 

Trendikas köök on ennekõike mugav ja praktiline

 

Köögimööbel on enamasti kodusisustuse suuremahulisim investeering, mis tehakse umbes kümneks aastaks. Kuna lahendused on kallid, on just selles ruumis kõige tähtsam läbi mõelda, mis seal täpselt toimub: kas kodus tehakse igapäevaselt süüa, mitu inimest korraga kokkab, kui palju inimesi peaks mahtuma söögilaua ümber, kas köök on pere ja sõprade kogunemiskoht? Kõigi nende küsimuste vastustest sõltuvad nii planeering, materjalid kui ka värvid.

„Ootuste ja soovide kõrval ei tohi unustada ka ümbritsevat keskkonda. Kui on soov luua rustikaalne maakoduköök moodsasse linnamajja, võiks kombineerida mõlemat stiili, et luua loomulik kooslus. Samuti tuleb nii planeeringus kui ka värvilahenduses arvestada köögi suuruse ja loomuliku valgusega. Paneelmaja köök on tavaliselt tilluke ja sinna ei pruugigi trendikad moeröögatused sobida,“ juhib Mared Noor tähelepanu.

Moekas töötasapind on kivist, eriti praktiline on kunstmaterjalist kivi, millele ei jää plekid kergelt peale. Paksu tammepuidust töötasapinda kohtab üha harvem ja pinnad on muutunud õhemaks. Kivile ja puidule on hea alternatiiv ka praktiline ja soodne laminaat.
Ka suuremustriliste ja silmatorkavate töötasapinna taguste seinte aeg on möödas. „Köögis on niigi palju asju ning hiiglaslikud orhideepildid või Manhattani vaated tekitavad visuaalset müra juurde. Pigem võiks kasutada rahulikku klaasi taha peidetud tapeeti või heledat ja kergelt puhastatavat keraamilist plaati,“ soovitab Mared Noor.

 

Detailid panevad köögi elama

 

Elavust ja värve saab lisada kööki erksate käterättide ja toolikatetega, efektse valgusti või põneva kruusiriiuliga. Aknakatted aga võiksid olla köögis pigem ruumi sulanduvad ja praktilised. Detaile kombineerides võib miksida erinevaid stiile – skandinaavialikku heledust, eestlaslikku käsitöökirge ja eksootilisi aktsente. Värve planeerides võiks siiski piirduda vaid kolme tooniga ja visuaalse segaduse vältimiseks tasub valida pliidiplaadi toon, mis sulandub orgaaniliselt töötasapinda või harmoneerub valamuga.

„Tihti jäetakse köögis piisava tähelepanuta söögilaud ja toolid, aga just nende abil saab luua hubasust. Kui köögimööbel ise on tagasihoidlik, võiksid toolid olla edevamad või sootuks teisest ajastust. Samas võib köögis eksponeerida ka vanaema ümmargust massiivset söögilauda ja sobitada selle juurde kaasaegsed kerged toolid. Toolikatted võiks valida nahast või eemaldatava ja pestava kangaga,“ jagab Mared Noor nõu.

Paljudes kodudes asendatakse köögilaud praktilise köögisaarega, mis jagab köögi söögi valmistamise ja söögi nautimise tsoonideks. Ühtlasi on köögisaar lisatöötasapind, kuhu võib sobivuse korral panna ka pliidiplaadi või kraanikausi.

 

Kui palju maksab moodne köök?

 

Kui pika aja tagant meie inimesed oma köögi välja vahetavad? Dina Gontsharova sõnul jääb köögimööbli iga üldjuhul 15 aasta ringi, kui inimesel lõppeb üks elutsükkel ja algab teine. Näiteks on lapsed suureks saanud ja kodust lahkunud või soetatakse uus kinnisvara. Köögimööbli vahetus kaasneb muidugi ka remondiga. Hea köök kestab kaua, kuid vahetatakse seda ennekõike selle tõttu, et oma elu  ümber korraldada ja uut emotsiooni saada. 
Dina Gontsharova ütleb, et keskmise köögimööbli komplekti hind jääb 4200–6600 euro ringi, millele lisandub köögitehnika ja mööbli paigalduse hind.

„Suurt tähelepanu pööratakse töötasapinnale – eelistatakse kallimat kvartskomposiitkivi ning igikestvat keraamilist töötasapinda. Töötasapinnavalik sõltub ennekõike perekonna eelarvest. Soodsaim lahendus on kõrgsurve laminaat. Tänapäeval on kõrgsurve laminaat 1 m kauguselt pea võimatu eristada naturaalkivist või puidust, pealegi on see äärmiselt vastupidav materjal – kõrgsurve laminaadist toodetakse ka köögivalamuid,“ lisab Dina Gontsharova.

„Kuna meie köökidel on 10aastane garantii mööblile ning 25 aastat siinidele ja hingedele, valitakse pigem mööbel, mida on lihtne 10–15 aasta pärast värskendada, mitte tingimata välja vahetada. Meie klient austab pigem kvaliteeti ning kuna meil on ühe klõpsuga võimalik vahetada kõiki esipaneele, on köögi värskendamine vaid minutite küsimus. Kööki ilmet nähakse kui pikaajalist investeeringut. Hea ütlus on alati, et pole nii rikas, et osta odavat asja, mida siis kaks või kolm korda sama aja jooksul tuleks välja vahetada,“ ütleb Karmen Saat.
Keskmine köögi hinnaklass on Karmen Saati sõnul olnud 10 000 – 12 000 eurot, selle hinna sisse on kuulunud üldjuhul ka kvaliteetne Boschi elektroonika. Muidugi oleneb kõik lõpuks kliendist, millise materjali, elektroonika ja töötasapinna ta endale valib.

Kuna on aru saadud, et köök tõstab korteri väärtust, peavad inimesed aina enam tähtsaks vastupidavust, praktilisust ja mahutavust. Kui vähegi rahakott kannatab, eelistatakse kindlasti kivist või kvartsist töötasapinda, mis on väga vastupidav ja kerge igapäevaselt hooldada, samuti kõikvõimalikke kodumasinaid ja -tehnikat integreeritult. Klientide suureks lemmikuks on saanud ka erineval kõrgusel paiknevad küpsetusahi ja mikrolaineahi, mis lisavad köögidisaini stiilsust juurde. Kui ruumi on rohkem, eelistatakse kindlasti ka saarelahendust. Samuti soovitakse planeerida nurgad, et ruum maksimaalselt ära kasutada.

Kui aga rääkida juba olemasolevast köögist, siis soovitakse Karmen Saati sõnul selle värskendamisel kasutada ära erinevaid uuendusi ja mugavusteenuseid. Täna ei kujuta keegi ette, et uued köögiuksed sulguksid ootamatult ja ehmatava heliga. Tihti soovitakse sahtlitesse valgustust, sahtlisisude organiseerijaid ja mitmeid muid põnevaid lahendusi.

Sarnased artiklid