Hakkad segistit ostma? Õige valiku tegemiseks vasta neile küsimustele

kodus.ee
Valamusegisti valimisel vaja teada valamu sügavust ja mõõtmeid, et leida segisti, mis ei põhjusta kasutamisel ebamugavusi. | Shutterstock

Kvaliteetse ja õige segisti leidmine võib parajalt raskeks ülesandeks osutuda, sest valik erinevates poodides võtab silme eest kirjuks. Mõned nõuanded kuluvad siiskohal marjaks ära. Abiks on see, kui oskad vastata järgmistele küsimustele.  

Esimene samm

Enne segisti valikut võiks esitada endale järgmised olulised küsimused:

* Millist segistit ma vajan – kas köögi, valamu, bidee, duši või vannitoa oma?

* Milliste mõõtmetega ja kui sügav on minu valamu/kraanikauss? –Sellest sõltub segisti tüüp, kõrgus ja mõõtmed.

* Millist segistit on mul mugav kasutada – ühe või kahe käepidemega või hoopis kontaktivaba?

* Milline disain minu kodusisustusega sobib – klassikaline, tänapäevane, minimalistlik või mingi muu?


Teine samm
 

Tutvu segistite tüüpide, nende erinevuste ja eelistega. Vali endale sobivaim tüüp.

Oma ehituselt jagunevad segistid järgmiselt:

* Kahe käepidemega segisti. Kuuma ja külma vee tarvis on kaks eraldi ventiili/käepidet.

* Ühe käepidemega segisti. Vee temperatuuri ja rõhku saab sujuvalt reguleerida ühest käepidemest. Põhielemendiks on keraamiline kassett.

* Termostaatiline segisti. Vesi on alati etteantud temperatuuril.

* Kontaktivaba (liikumistundlik) segisti. Töö põhimõte on rajatud sisseehitatud andurile, infrapunakiired fikseerivad käte liikumise ja segistist hakkab vett jooksma.


Kasutusotstarbelt jagunevad segistid köögi- ja vannitoasegistiteks.

Köögisegistid on oma mõõtmetelt, värvilt ja kujunduselt erinevad. Köögisegisti valimisel peaksid teadma oma kraanikausi sügavust ja mõõtmeid ning läbi mõtlema, kas soovid osta tavalist või välja tõmmatava jooksutoruga segistit.

Vannitoasegistid jagunevad omakorda mitmesse rühma, milleks on valamusegistid, bidee-, vanni- ja dušisegistid.

Nagu köögisegisti ostmisel, nii on ka valamusegisti valimisel vaja teada valamu sügavust ja mõõtmeid, et leida segisti, mis ei põhjusta kasutamisel ebamugavusi seoses ebasobiva kõrguse või kraanist pritsiva veega.

Valamusegistite hulka kuuluvad ka kontaktivabad segistid. Tänu hügieenilisusele, ökonoomsusele ja läbilaskevõimele kasutatakse neid sagedamini avalikes tualettides kui kodustes vannitubades.

Kui vannitoas on bidee, sobib sellele bideesegisti. Väikestele vannitubadele, kus bideele pole kohta, võiks kasutada alternatiivset lahendust – valamusegistit, millel on hügieeniline dušiotsik koos vooliku ja hoidikuga. Selline segisti on ülimalt funktsionaalne, sest lisaks hügieenitoimingute tegemisele saate dušivooliku abil lihtsustada majapidamistöid, näiteks täita veega ämbri, kergitamata seda põrandalt, pesta oma lemmiklooma käppasid või loputada toalillede lehti.

Vanni- ja dušisegisti erinevad teineteisest selle poolest, et vannisegistil on ka vanni täitmiseks vajalik jooksutoru, mis dušisegistil puudub. Segistid võivad olla mitte ainult ühe või kahe käepidemega, vaid ka termostaatilised. Viimased annavad üksnes etteantud temperatuuriga vett ning nende tööd ei mõjuta isegi boilerist tuleva vee temperatuuri kõikumine.

 

Mõelda võiks ka veesäästule


Veesäästlike dušiotsikute veekulu on keskmiselt kaks kuni kolm korda väiksem kui tavalistel segistitel. Eelistada võiks just aeraatoriga segisteid, sest need segavad veevoolu õhuga ja seega ei tundu veevool harjumatult nõrk.

Korralikul segistil on juba pikka aega olnud standardvarustuses tundlik termostaat, mis reguleeritakse 38 kraadile. Seda saab hõlpsasti reguleerida. Kord juba termostaatsegistiga harjunud ei taha enam kunagi käsitsi reguleerimisega tegelda. Seda enam, et käsitsi reguleerides kulub asjatult päris palju vett enne kui sobilik veetemperatuur õnnestub saada ja pesema saab asuda.

Termostaadi kasutamisel ei saa küll öelda, et paraja temperatuuriga vesi momentaalselt tuleb, kuid enamasti piisab 2-3 sekundist, et pesema saab asuda.

Uuendusena on kasutusele võetud LED nupp, mis visuaalselt aitab selgitada, kas vee kasutus on mõistlik. Nupule vajutamisel näidatakse lühiajalisel rohelist tuld. Kui nupule vee sulgemiseks vajutatakse enne 2 minuti möödumist, näitab segisti vee säästliku kasutamise märgiks samuti veidi aega rohelist tuld. Kui aga pesemisega läheb üle 2 minuti hakkab vilkuma punane tuluke ja kui möödunud on 4 minutit, sulgeb vesi automaatselt.


Allikad: Ehituse ABC, majaehitaja.ee

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid