Kas allergia on pärilik?

Kodutohter
Paraku ei õnnestu kõigi allergiajuhtude põhjust teada saada. | Shutterstock

Allergiahaigus ei ole otseselt päritav. Pärilik on organismi kalduvus moodustada kergemini ja rohkem allergeenainetevastaseid antikehi. Päriliku eelsoodumuste kõrval on suure tähtsusega toitumine, elu- ja töötingimused, suitsetamine, haiguste põdemine.


 

Juba tekkinud allergiahaiguse ägenemist ja kulgu on paljudel juhtudel võimalik kergendada, kui haige teab haiguse põhjusi ja ägenemist soodustavaid tegureid.

Kahtlustatavast allergeenist hoidudes (eriti toidu, ravimite ning keemiliste ainete puhul) haigusnähud taanduvad. Toeks on nahatestid allergeenidega. Selleks kasutatakse kas standardallergeene või toob haige oma kodust (töölt) kaasa materjali (keemilise aine) nahatestide tegemiseks. Välistest allergeenidest tingitud allergia aluseks on enamasti kiire reaktsioon, nahatestide vastuse saab üldjuhul 15–20 minutiga.

Paraku ei õnnestu kõigi allergiajuhtude põhjust teada saada, sest mehhanismid, mis tingivad haiguse kujunemise, võivad olla väga mitmesugused ning esile kutsutud väliste ja sisemiste tegurite koostoimest.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid