Kaitse taimi talvise päikesepõletuse eest!

TM Kodu&Ehitus
Päikesepõletuse saanud elupuu. | Shutterstock

Talvine ere päike paneb igihaljastel taimedel lehtedes või okastes mahlad liikuma ja lehe või okka pinnalt vesi aurustub. Et taimed selle käigus kahjustada ei saaks, tuleb need varjutada.

Kui kogu aed on kaetud valge lumega, võivad paljud aiavõõrad inimesed arvata, et nüüd on aednikel käes puhkuseaeg. Kuid ka talvel on vaja aial silma peal hoida. Jaanuar ja veebruar on igal juhul ühed olulised kuud.

Juba jaanuarist on päikesevalgust enamasti rohkem ja ärkamise märke hakkavad näitama ka toataimed. Just siis tuleb mõelda kõigi talvist päikest kartvate taimede varjutamisele.
Sellisteks on igihaljad taimed nagu rododendronid ja erinevad okaspuud. Varjutuskangaga tuleb kindlasti katta igihaljad rododendronid, pukspuud ja ebaküpressid, Kanada kuused ‘Conica’, ‘Alberta’, ‘Globe’, ida-elupuu ja hariliku elupuu sordid, kadakad, jugapuud ja mõned kiviktaimla taimed nagu kivirikud, ibeerised ja liivateed. Varjutamist tahavad paaril istutusjärgsel aastal ka okaspuud, sest noorte puude juurestik on pinnapealne ja külmub kergesti läbi.
Esimesel kahel kevadel pärast istutamist tuleb ka elupuuhekk varjutuskangaga katta. Varjutamata noor elupuuhekk hukkub. Hiljem taimed aja jooksul kohanevad ja võivad ka iseseisvalt hakkama saada.
 

Edasi lugemiseks

Sarnased artiklid