Fotod: võistluse "Minu aed" kaunid aiad

kodus.ee
Värvid aias. Pilt on illustratiivne. | Shutterstock

Veebiportaali kodus.ee suvine fotovõistlus on lõppenud ja kandidaadid teie ees!

Kõigist fotovõitlusele saadetud piltidest on näha hoolt ja armastust, aastatepikkust tööd ja vaeva, mis kuhjaga ära tasunud - koduümbruses laiub imetlusväärne maastik taimede ja puhkealadega, nutikaid leide kohtab igal samul ning koguni helikopter saab ühes aias maabuda!

Võistluse Grand Prix paneb välja Fiskars: selleks on Fiskars Waterwheel kastmisvooliku komplekt, mis sisaldab kõike, mida kastmiseks vaja – 15 m ulatusega kastmisvoolikut, reguleeritavat kastmispüstolit, vihmuti tuge, murupiiki, 2 kiirliitmikku vee koheseks peatamiseks ning tavalist liitmikku. Komplekt on mõeldud ürdi- või lilleaia ning ka suuremate alade vihmutamiseks.

Lisaks saavad auhinna ka kolm parimat: Fiskars kobesti, mis on sobilik tööriist mulla kobestamiseks ning lille- ja aedviljapeenarde valmistamiseks ning Fiskars Solid popup 172l aiakott, millega saab vedada suuri lehehunnikuid ja kitkutud umbrohtu; Light umbrohunuga, mis on disainitud umbrohu eemaldamiseks siseõuest või kitsastest kohtadest juurvilja- või lillepeenras ja Ergonomic suur murureha, mis mõeldud lehtede ja prahi riisumiseks suurtel aladel; samuti ajakirja Minu Aed aastatellimus kirjastuselt Ühinenud Ajakirjad. Lisaks veel üllatusauhinnad!

Parimad selgitavad välja kirjastuse Ühinenud Ajakirjad juht Marko Tamme, ajakirja Minu Aed peatoimetaja Maarja Gustavson, Fiskarsi esindaja Triin Tähnas ja Kanepi Aiandi peaagronoom Merilin Saksing. Võitjad kuulutame välja Kodus.ee Facebookis 21. juulil. Uudistage fotosid, ammutage inspiratsiooni ja võibolla on teie aed juba fotovõistluse "Minu aed 2018" finalist!

 

Maiu aed - 286 kaske ja "lapitekk" maakeldril

"Meie kodu - Põllunurga talu - asub Pärnu maakonnas, Surju vallas. Õu on suur ja avar- 2,5 ha. Koduehteks on suur lilleküngas, mis sai rajatud maakivikeldrile," kirjeldab Maiu. "Tööd sai alustatud 2009 aastal. Kelder on suur- ca 4 m kõrge, ja 50 m ümbermõõt. See on nagu muinasjutuline kelder, kus igal aastaajal on seal uued peatükid. Võib ka nimetada lapitekiks," kirjeldab Maiu.

"Peale selle on aias palju- palju hooldatud hekke...kuusehekid, tuhkpuuhekid, elupuuhekid- neid kokku 1 km. Vaatamist väärivad meie aiakaunistused- peremehe kunstiteosed "puukuhjad"," kirjutab ta. 11 aastat tagasi istutas pere ka 286 kaske. "Nüüd on kena siin kaasikus jalutada ja seda ilu nautida," on Maiu rahul.

Liivi aed - kena kasvuhoone ja õdus terrass

"Meie aeda mahub laud kahe tooliga, kus on õdus olemine tuulistel ja vihmastel päevadel. Kui seltskond on suurem, pakub mõnusat olemist terass," kirjutab ta. "Klaaskasvuhoones kasvavad tomatid, kurgid, lilled ja viinamarjad."

Anne aed: mõnus eluruum

"Meie koduaed asub vaikses Kuressaare aedlinnas. Meie aias moodustavad tarbeaed, talveaed ja iluaed ühtse terviku - mõnusa eluruumi," iseloomustab oma aeda Anne.

Aini ja Merikese aed: loodusesse sulanduv elukeskkond

"Meie aed asub Maka talus Võrumaal. Oleme siin püsielanikud ja toimetame juba üle 20 aasta," kirjeldavad nad. "Aiakujundus käib katsetusmeetodil - pidevalt vahetavad kohta nii lilled, põõsad kui ka peenrad. Oleme püüdnud luua lihtsalt hooldatava ja loodusesse sulanduva elukeskkonna," kirjutavad nad. "Oma aias naudime värvide ja aktsentide muutumist sõltuvalt aastaajast. Meie suureks lemmikuks on kevad."

Mati ja Talvi aed: ilu- ja kollektsiooniaed

"Meie ca 2000 m² aed asub Võrumaal Kose alevikus. Oleme temaga tegelenud alates 1986 aastast. Alates 2000 aastast elame kohapeal," kirjeldavad nad. "Aias kasvab meil väga erinevaid lilli ja põõsaid. Põhiliselt võib seda nimetada iluaiaks, kuid mõneti on see ka kollektsiooniaed. Meil on näiteks 30 ringis iirisesorte, umbes 40 pojengisorti, sama palju ka päevaliiliate sorte ja umbes 80 liiliasorti," kirjeldavad omanikud. "Peale nende muidugi roose, flokse, tulpe, hüatsinte jne. Aia oleme kujundanud ise katse- eksituse meetodil, nagu enamus aiapidajaid."

Mati ja Talvi aias on kaks basseini, kus kasvavad vesiroosid ja loomulikult ei puudu ka tarbeaed. "Kolmes kasvuhoones kasvavad tomatid, kurgid ja viinamarjad. Viinamarju on peremees kasvatanud juba üle 25 aasta ja sorte on praegu 20 ringis. Neid kasvab meil kasvuhoones, õues ja ka varjualuse all. Peale selle on muidugi ka õunapuud, pirnipuud, ploomipuud, kirsipuud, maasikad, vaarikad ja sõstrad jne."

Olga aed: maapealne paradiis järve ääres

"See on meie maapealne paradiis Uljaste järve ääres. Koht, kus aeg jääb seisma, kus pilved teevad trikke ja unustad kõik muu. See on kui muinasjutt," tunneb Olga kaunist aiast rõõmu. "Kuna ise pidevalt maal ei ole, saigi aed rohkem püsikute teemale rajatud. Maja taha jääb ka köögiviljaaed," kirjeldab ta.

Laivi aed: meisterdaja kätetöö

"Kõik piltidel nähtavad puidust tooted on minu enda kätega valmistatud. Sealhulgas ka kiik," kirjutab meile Laivi. Pilgupüüdjaks on kujundatud ka suitsuahi ning värvikireval peenral köidab vaatajat perenaise meelest üks kauneimaid ja kaua õitsevaid lilli - nemeesia. 

Jane aed: isetegemise rõõm

"Aed "Isetegemise rõõm" asub Pärnus. Aeda iseloomustavad ümarad vormid," kirjeldab Jane.

Eliise aed: taimede ilu ja esivanemate pärand

"Kodu on koht, kuhu sind oodatakse ja kodu peab olema ka koht kuhu tahad minna, minule on kodu väga kallis, kuna seal on nii palju ilu mida imetleda ja ka vaikust mida nautida," kirjutab Eliise.

"Sellel aastal sai meil valmis kõrvalhoone, kuhu leidsid tee mõningad minu esivanemate asjad, nagu näiteks kirst, kus sees hoiti ligi 80 aastat vilja loomadele, või siis kummut, mille arvatav vanus on üle 100," on ta uhke. "Mullu sügisel sai ette võetud kivide ladustamine, nagu ikka maakodudes - esivanematest on järgi jäänud põllutöömasinad, adrad, niiduk, mida oli patt hoida peidus. Seetõttu võtsingi käiku vanad ajakirjad, ladusin need maha ja sinna peale kivid, kuhu hiljem sai peale sätitud kõiksugu väärt asju."

"Maja ees varjuga terrassil on väga mõnus istuda ka siis, kui õues ladistab vihma, nagu sel suvel tihti ette tuleb. Oleme terrassi kaunistanud ka kenade lillede ja mööbliga kus on mõnus hinge tõmmata," kirjeldab Eliise.

"Grillimaja on samuti me pere meelispaik. Kui õde oma perega külla tuleb, on mõnus ennast sättida istuma just sinna, kus vaade püsilillede peenrale ja taamal asuvale metsale on lihtsalt imetlusväärne ja muinasjutuline. Lillepeenraid on meie kodus väga suurel hulgal, mis igal ajahetkel on õiesäras ja lõhnavad."

Kristi aed: 17 aastaga totaalne muutumine

"Meie aia praeguse väljanägemiseni kujunemiseks on läinud peaaegu 17 pikka aastat. Algsega võrreldes pole sellest vist mitte midagi alles :) Sellest päevast, kui sellest kohast sai meie kodu, on see koht võiks öelda, et äratundmatuseni muutunud," kirjeldab Kristi.

"Aga nagu kõik koduomanikud teavad - päris valmis ei saa aed vist kunagi. Sest pidevalt tekib uusi mõtteid, ümbertegemisi, uuendamisi," kirjutab ta. "Samuti on aastad erinevad ilma poolest ja see teeb omad korrektuurid just aia poole pealt. Ka see suvi on aias ehk natuke värvidevaesem, kui tavaliselt. Terrassiehituse tõttu sai ümbertõstetud püsilillepeenar, mis jahedate ilmade tõttu on küll pikalt põdema jäänud aga ehk siis järgmise aastal juba loodetavasti märksa värvilisem on," loodab ta.

poll: 
Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid