Ettevaatust! Aiakahjurid talvel

kodus.ee
Jänesele väga maitsevad noored viljapuud. | Shutterstock

Talvel ei ohusta meie aias viljapuid ja ilutaimi mitte üksnes pakane, vaid ka mitmed loomad. Palju kahju võivad teha jänesed, hiired, mügrid (vesirotid), põdrad ja kitsed.

Jänes

Viljapuude koor pole näriliste lemmiktoit, ent talvel ja muulgi vähese söögiga ajal sobib toiduks ka see. Jänes närib taimede tüve ja alumisi oksi – seega nii kõrgelt, kuhumaani ta tagakäppadel seistes ulatub.

Üks võimalus taimi kaitsta on panna nende ümber väiksema silmaga võrk. Aga võib kasutada ka plastist tüvekaitsmeid, mis ulatuvad võimalikult kõrgele. Kui lumi maha tuleb, on hea need puude ja põõsaste ümber kinni trampida. Siis ei pääse närilised lume alt juurte ja tüvedeni.

Jäneste eksitamiseks võib puid-taimi katta ka toominga- ja kuuseokstega. Noored taimed elavad jänese tekitatud kahjustused kergemini üle ning paranevad paremini. Oluline on, et haavad ei oleks liiga kaua lahti, sest muidu pääsevad ligi kahjurid. Lase haavadel ise kuivada, kuna seenhaigustele kuiv pind ei meeldi.
Haavapeitsi ära kasuta. See tekitab niiske keskkonna, mis sobib hästi haigustele.

 

Hiired

Hiired kahjustavad taimede juuri ja noorte taimede tüvesid. Abiks on peene silmaga traatvõrk – selle vahelt ega alt nad läbi ei mahu.
Samuti on hea lumi viljapuude ümber kinni tallata, et närilised ei pääseks taimedele hästi juurde.

 

Kitsed ja põdrad

Kitsedele ja põtradele meeldivad puude-põõsaste noored oksad ja võrsed. Neid süües kahjustavad nad ka koort. Aitab võrkaed, kuid jälle tuleb jälgida, et loom ei ulatuks üle aia taimeni. Seega tasub talvel käia lund eemaldamas.

Poodides on müügil peletusvahend Plantskydd. Tegemist on verejahuga, millest tuleb valmistada pritsimislahus. Kitsede ja põtrade kaitseks/peletamiseks pritsi peamiselt latvu. Jäneste kaitseks pritsi või pintselda tüved ja alumised lehed. Talvel korda seda iga 4–6 kuu tagant, suviti 6–8 nädala järel.
Parima tulemuse saamiseks pritsi hilissügisel või varakevadel kuiva taime. Töödeldud taim peab enne vihma ära kuivama.
Samas on head mõju avaldanud ka kodune vahend. Kui loputad kodus värsket liha, vala vesi taimedele. Vere lõhn peletab puid kahjustavad loomad eemale.

 

Vesirotid ehk mügrid

Nemad sõöövad taimede juuri. Mügride vastu võib aidata see, kui panna istutusauku peenesilmaline traatvõrk. NB! Mügridele pakuvad talvel varju heinapuhmad puude ümber. Nii et lõika need enne talve tulekut ära.

Kaitsenipp

Puid soovitatakse kaitsta ka ebameeldivalt lõhnavate vahenditega, nagu tõrv, küüslauk, seep, higised riided jne. Kasutada võib neid üksikult või koos, samas aeg-ajalt lõhnu vahetades. Muidu võivad loomad nendega lihtsalt harjuda.

Sarnased artiklid