Abi ja leevendust, kui kael ja õlad on kanged

Kodutohter
kaelavalu
Lihaspingetest tingitud valud, nagu kaelavalu, on sagedased | Shutterstock

Kui sa töötad kogu päeva arvutiga, on tõenäoliselt õhtuks kael ja õlad kanged. Mida võiks ja saaks teha olukorra leevendamiseks? Nõu annab füsioterapeut Gerli Uustalu.

Kaela piirkonnas asuvad lihased on ülekoormuse suhtes väga tundlikud. Kõige sagedasem kaelavalu põhjus ongi lihasepinge, mis võib olla tingitud sundasendist tööl: arvuti taga istudes on pea sageli kallutatud ette, mille tõttu on kaela tagumised lihased üle koormatud.
Kui lihased on pidevas sundasendis, ei saa lõtvuda ega puhata, siis nende ainevahetus häirub ning nendes tekib hapniku- ja toitainevaegus. Sellega vähenevad ka lihaste vastupidavus ja jõud.

Pauside tegemine ja kõndimine on väga head, kuid viimaste uuringute põhjal ei ole need tõhusad meetodid kaelavalu leevendamiseks. Vajalik on kaela- ja õlavöötmelihaste tugevdamine, milleks pakun mõne lihtsa harjutuse, mida võiksite teha iga päev.


Kaela süvapainutajalihaseid tugevdav harjutus.

Lama selili. Tõsta pea maast üles ja suru lõug vastu rindkeret, pilk suunatud varvastele. Hoia asendit kolm sekundit, seejärel langeta aeglaselt pea. Lõdvestu. Tee nii kaheksa korda.


Õlavöötmelihaseid tugevdavad harjutused.
Nende tegemiseks võta kätte täis veepudelid või hantlid, algul kergemad, hiljem raskemad. Kõiki harjutusi tee seistes, hoides alguses käsi raskustega all. Tee iga harjutust 8–10 korda ning aeglaselt.

* Tõsta sirge käsi ette õlakõrgusele. Hoia asendit kolm sekundit, seejärel langeta käsi aeglaselt. Tee harjutust teise käega vaheldumisi.

* Tõsta sirged käed külgedele õlakõrgusele. Hoia asendit kolm sekundit, seejärel lase käed alla.

* Tõsta mõlemad õlad üles. Hoia asendit kolm sekundit, seejärel lase õlad alla.

* Kõverda jalad veidi põlvedest ning kalluta keha sirge seljaga ettepoole. Tõsta käed külgedelt üles. Hoia asendit kolm sekundit, seejärel langeta käed.

Lihaste lõõgastamiseks sobivad näiteks massaaž, vesivõimlemine ja kinesioteipimine. Et teip vajalikus kohas ja õigesti mõjuks, soovitan selle lasta peale panna asjatundjal, näiteks füsioterapeudil.

Sarnased artiklid