8 lihtsat võtet laminaatpõranda paigaldamiseks

Ronja Uusikyla (Rakennusmaailma)
TM Kodu & Ehitus
Laminaadi paigaldus
Laminaadi paigaldus | Ronja Uusikyla (Rakennusmaailma)

Laminaadiga saab kergesti nägusa ja sileda põranda. Pinnamustreid on suures valikus ja põranda katmisega laminaadiga saab ka ise hakkama. Lase vaid tööl lennata!

Kui vana põrandalinoleumi peale soovitakse teha uut põrandat, on laminaat selleks sobilik valik. Vana aluspõrand toimib aurutõkkena betoonpaneeli peal ja aurutõke on alati vaja laminaadi alla paigaldada. Ja ka aurutõkkest üksinda on veel vähe, sest aluspõranda ja laminaadi vahele peab panema ka veel mürasummutusvaiba.

Vana põrandakate tuleb alati enne uue põranda paigaldamist hoolikalt puhtaks pesta. Laminaatlaudade paigutustki tasub eelnevalt läbi mõelda. Kõnealuse korteri puhul alustati paigaldamist täispika lauaga, viimast lauda alati lühendades. Viimasest lauast mahalõigatud tükiga alustati järgmist rivi, aga alla 25 cm pikkused jupid jäeti kasutamata.

Selliselt laminaati paigaldades olid laminaatlaudade otsmised liitekohad korduvad igal neljandal lauarivil. Niimoodi saab tugeva põranda.

1.jpg

Laminaadi paigaldus
Loodi põrand vaaderpassiga
Ronja Uusikyla (Rakennusmaailma)

1. Põrand tuleb vaaderpassiga ära loodida. Ebatasasele põrandale laminaati ei paigaldata. Põranda- ja uste piirdeliistud tuleb lahti võtta. Vana põrand puhastatakse tolmuimejaga ja pestakse hoolikalt; võimalik, et ühest pesukorrast isegi ei piisa. Põrand tuleb lasta ära kuivada; märja põranda peale ei tohi uut paigaldama hakata.

2.jpg

Laminaadi paigaldus
Laminaatpõrand vajab mürasummutusvaipa
Ronja Uusikyla (Rakennusmaailma)

2. Mürasummutusvaip lõigatakse põrandal mõõtu. Laminaati tasub etapiliselt paigaldada just mürasummutusvaiba laiuste osadena ehk siis kogu põrandat ei tasu enne laminaadi paigaldamist üleni mürasummutusvaibaga katta. Mürasummutusvaiba servade teipimine ei ole oluline.

3. Laminaati paigaldatakse alati seinast eemale valmis pinna pealt, et laminaadi punnserv eelmise laua sulundisse kindlalt lukustuks. Esimesed laminaadirivid paigaldatakse müraeristusvaibale seinast veidi eemale umbes 4-5 rea võrra, nii et mahub hõlpsalt seina ääres esimesi laminaadirivisid paigaldama.

Esimese laminaadirea laudasid tehakse vajadusel käsiketassae või tikksae abil kitsamaks. Üldiselt paigaldatakse laminaatlaud punnservaga seina poole, et soonega serv jääks järgmise lauarivi paigaldamiseks. Omavahel ühendatakse laminaatlauad kõigepealt otstest ja seejärel servadest. Kui laudade servad on kohakuti, tuleb need kokku suruda (tavaliselt peaks sellega ka väike klõps kuulduma) ja lauad tuleb ettevaatlikult vastu aluspinda vajutada. Laminaati lõigatakse laminaadilõikuriga. Lõikamisel tuleb mõõtu võttes arvestada sellega, et seinte ääres peab jääma umbes 8millimeetrine pragu seina ja laminaadi vahele. Hoolikas peab olema, et laminaatlauad otstest õigetpidi servadega ühendada.

4. Kui näiteks viis rida laminaati on kokku pandud, saab vaaderpassi abiga kogu vastava põrandaosa seina äärde lükata. Laminaatpõrand tehakse nn ujuva põrandana, mispuhul põranda perimeetris peab laminaadiserva ja seinte vahele jääma 8mm pragu. Puit- või plastkiilud on selle tagamiseks suurepärased abivahendid. Laminaadiridasid võib sama paigaldussüsteemi järgides paigaldada peaaegu ukseauguni.

5.jpg

Laminaadi paigaldus
Uksepiitasid tuleb lühemaks teha laminaadi kahe paksuse võrra
Ronja Uusikyla (Rakennusmaailma)

5. Uksepiitasid tuleb lühemaks teha laminaadi kahe paksuse võrra. Enne saagimistööd tasub uks hingedelt maha tõsta. Saetakse käsisaega kahe laminaaditüki pealt; selliselt tuleb piida lühendamine sirgelt ja ka õigesse mõõtu.

6.jpg

Laminaadi paigaldus
6. Ukseauku tulevad piidaga külgnevad laminaatlauad tuleb tikksaega sobivaks saagida
Ronja Uusikyla (Rakennusmaailma)

6. Ukseauku tulevad piidaga külgnevad laminaatlauad tuleb tikksaega sobivaks saagida; enne tuleb ukseaugus võtta vastavad mõõdud, mis siis pliiatsiga laminaadile tuleb kanda. Piidaga külgnevast laminaatlauast peab välja saagima sellise tüki, et selle serv ka ukseaugus seinast 8 mm kaugusele jääks. Ukseaugus tasub ruumide vahele laminaatpõrandas alati teha laudadele üleminekukoht ehk siis ei tasu paigaldada ukseaugust läbiminevat lauda ukseavasse. Ehituspoest saab iseliimuvaid läveliistusid, mis ukseaugus olevate laudade liitekohad ilusti ära katab.

7.jpg

Laminaadi paigaldus
Laminaatlauda on kõige hõlpsam kitsamaks lõigata tikksaega või käsiketassaega.
Ronja Uusikyla (Rakennusmaailma)

7. Laminaatlauda on kõige hõlpsam kitsamaks lõigata tikksaega või käsiketassaega. Parimini saab seinaäärse kitsamaks lõigatud laminaatlaua paigale parketiraua ja vasara abil. Seina äärde paigaldatavat laminaati tasub kriimustumise eest kaitsta näiteks mürasummutusvaiba ülejääkidega.

8.jpg

Laminaadi paigaldus
Kui põrand on valmis, pannakse põranda- ja ukseliistud oma kohale tagasi
Ronja Uusikyla (Rakennusmaailma)

8. Kui põrand on valmis, pannakse põranda- ja ukseliistud oma kohale tagasi ja – VOILÀ!

Tõlge: Mattias Hiiumaal

Sarnased artiklid