5 ideed Balilt, mida oma kodu kujundusse võtta

Askeetliku joonega vannituba Balil - kivi ja puit heas kombinatsioonis. | Shutterstock

Õues sajab, aga tahaksid, et kodus püsiks selline mõnus olemine, mis ei lase päikest südamest kaduda - miks mitte ammutada sisustusideid paradiisisaarelt Balilt? Ideid ja meenutusi jagab blogi Home for Soul autor Katariina Kalda.

"Olles hiljuti ise Balit külastanud, siis olin päris mitu nädalat pärast omamoodi agoonias, igatsedes seda naturaalsust, lihtsust, omanäolisust ja teatud mõttes askeetlikkust. Midagi  igatahes seal leidus, mis minusugust tüüpilist põhjamaalast vägagi kõnetas. Eestis tagasi olles püüdsin teatud mõttes otsida mõningaid alternatiive, mis mingilgi määral neid märksõnu ka mu töös või enda kodus markeeriks," selgitab ta.

5 head ideed, mida Balilt oma kodu kujundusse  kaasa võtta:

Efektne natraalne puit magamistoas Bali villas | Shutterstock

Kasuta julgelt naturaalset puitu

"See võib olla ka veidi ebakorrapärane ja jätta mulje, nagu mees metsast otse tõi. Materjali võib kasutada nii põrandal, seinal, laes kui ka mööblidetailidena. Näiteks lambijalg, riidenagi, riputustorud jne. Tasakaalustamaks kõike seda tahumatust ja metsikust , eelista kõrvale väga lihtsaid, puhtaid ja tagasihoidlike plaat- , kivi, või betoonpindasid," soovitab sisekujundaja.

Punutud korvid Balil | Shutterstock

Suured punutised on vahvad sisustusaksessuaarid

"Olgu need siis vaasid, kausid või korvid. Alati ei pea neile isegi pingsalt konkreetset funktsiooni otsima. Kui mõni nurk esikus või vannitoas tundub kuidagi nukker ja lage, siis kasuta just seda nippi. Ära koorma ruumi ülearuse kapikese , lauakese või riiuliga.  Punutised mõjuvad nii kivi- kui ka puitpinnal erakordselt kaunilt. Nad annavad just õiges koguses oma materjaliga edasi hubasust ja naturaalsust, kuid teisest küljest oma konkreetse kujuga ülistavad kaunist vormi," soovitab Kalda. 

Kodus.ee leidis huvitavaid korve eestlannade loodud Hunteriori valikust - vaata seda siit!

Keraamilised vaasid Balil | Shutterstock

Kasuta keraamikat

Katariina Kalda soovitab punutiste kõrval tuppa tuua ka keraamika. "Suured savinõud, mida on vahva kasutada lillepottidena või jällegi lihtsalt niisama ruumi dekoreerimiseks. Olgu seal sees lõngad, kingalusikas, vihmavarjud või kevadel õunapuu lõikamisest üle jäänud oksad. Võimalusi on vastavalt fantaasiale," soovitab ta.

Naturaalne lauamatt plumeeria (frangipani) õiega. | Shutterstock

Naturaalsed matid - lauale ja põrandale

"Väga oluliseks sisustuselemendiks Balilt inspireeritud sisekujunduses on naturaalsest materjalist matid, olgu siis põrandal või laual," räägib Kalda. "Mustrilised  monokroomsed või suisa vikerkaarevärvides laudlinikud, taldrikualused, annavad kordumatu fooni lauanõudele."

Kootud vaip ja matid kodukujunduses | Shutterstock

Kootud vaibad ei pruugi Kalda sõnul jääda samuti vaid pelgalt põrandale. "Ka Skandinaavias on tõusev trend vaip seinale riputada. Asendab kunsti ja mõjub samaväärselt," soovitab ta. Kodus.ee soovitab seinale riputamiseks otsida Eesti vaibakunstnike taieseid: tasub silm peal hoida Monika Järgi, Kaire Tali jt. loomingul.

taimeterraarium | Shutterstock

Rohkelt rohelust

Viimaseks, kuid mitte üldse vähem oluliseks on Kalda sõnul rohelised taimed. "Loomulikult on eelistatud kõik, mis vähegi palmi meenutavad, kuid ära ei tasu öelda ka kaktustest ja teistest laialehelistest sõpradest. Kombineerides neid toa interjööriga on tulemus parajalt tasakaalus. Tasub meeles pidada, et oleme ikkagi põjamaalased, kuid väheke troopilist Indoneesia hõgu suve saabudes, ainult ergastab ja värskendab meie kodu." Millsed toataimed vajavad kõige vähem hoolt, loe siit.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid