Rauaga ja rauata

Urve Vilk
Shutterstock

Aneemia ehk kehvveresus on levinuim verehaigus, mis tekib juhul, kui väheneb punaste vereliblede arv veres ja nende poolt elunditesse transporditava hapniku tase. Mis on kõige levinuma aneemia, rauavaegusaneemia põhjus, selgitab arst-resident Markus Kiili.

 

Hemoglobiin on punaverelibledes leiduv valk, mis moodustab umbes kolmandiku punaliblede massist ning annab neile ja seeläbi verele oma iseloomuliku värvuse. Selle põhiline ülesanne organismis on sissehingatud õhust saadava hapniku transport organismis.

"Inimkeha toodab pidevalt uusi punaliblesid, kuid samal ajal ka lammutab neid, millest vabanev raud taas kasutusse võetakse. Umbes 70 protsenti keha rauast paikneb punaverelibledes hemoglobiini osana. Ülejäänud raud on seotud peamiselt ferritiini ja hemosideriiniga, mida leidub maksas, põrnas, skeletilihastes, luuüdis ja mujal," selgitab Confido üldarst ja uroloogia arst-resident Markus Kiili. "Aneemia all mõistetakse olukorda, kus veres on normaalsest vähem punavereliblesid või punaverelibledes sisaldub normaalsest vähem hemoglobiini."

Edasi lugemiseks

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid