Mis tegelased on viirus, bakter ja batsill?

kodus.ee
Eri viirused põhjustavad isesuguseid haigusi, kuid hea on see, et iga haigus tekitab kaitsekehasid juurde. | Shutterstock

Mida peaksime teadma kolmikust – viirus, bakter ja batsill? Kuidas nad inimorganismis käituvad?  

Viirus

Viirus on geneetilise tasandi parasiit, mis inimorganismi sattunult läbib ensüümide toel rakukesta ja tungib raku sisemusse. Viirus tegutseb ja paljuneb nakatunud raku kulul. Kõik see kulgeb väga kiiresti.
Näiteks gripiviirus vajab hingamisteede limaskesta rakku tungimiseks ainult 1–3 minutit. Viiruse toodetud kahjulikud ühendid ja hävinud rakkude jäänused satuvad verre ning mürgitavad organismi. Inimene hakkab põdema viirushaigust ehk viroosi.

Bakter

Bakter ehk pisik on üherakuline tuumata elusolend, keda inimene näeb vaid mikroskoobi all. Pisikud on küll pisikesed, kuid üliväikestest viirustest umbes tuhat korda suuremad. Ainult vähesed inimese ümbruskonnas esinevad bakterid põhjustavad haigestumist. Bakter on tõvestav siis, kui tema elutegevuse käigus tekivad mürgid ehk toksiinid, mis kahjustavad nakatunud inimese rakke.

Batsill

Need on tavaliselt liikumisvõimelised, enamasti eoseid ehk spoore moodustavad bakterid. Batsille elutseb rohkesti mullas ja veekogudes. Mõni neist põhjustab loomade ja inimeste haigestumist.
Kuid kasulikud on näiteks laktobatsillid ehk piimhappebakterid, mis kuuluvad inimese seedekulgla loomulike asukate hulka. Laktobatsillid osalevad toiduainete ja söötade hapendamises.

Gripiviirusest loe rohkem SIIT.

Allikas: Kodutohter

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid