WC ja vannitoa kokkuehitamine säästab ruumi

Urve Vilk
Ümberehituse käigus tasub lisaks kaaluda ka vanni asendamist ruumisäästlikuma dušinurgaga või kui vannist loobuda ei soovita, asendada vana vann mõne moodsama ja ruumisäästlikuma mudeliga. | Shutterstock

Vanemates kortermajades eraldiseisva WC ja vannitoa vahelise seina eemaldamisel saab selle ümber ehitada tänapäevaseks pesuruumiks. Ent palju on neidki, kes soovivad pesu- ja tualettruumi eraldi hoida ja seda ka uutes kortermajades.

OÜ After 7 juhatuse liikme Mart Kallise sõnul on täna veel väga paljudes vanemates kortermajades vannituba ja WC eraldi ning need soovitakse remondi käigus enamasti kokku ehitada. "Selliseid kortereid, kus WC ja vannituba asuvad eraldi, on veel alles päris palju ja 95%  nendest klientidest soovib selle lahenduse lasta ümber teha, tellides eraldi paikneva tualettruumi ja vannitoa kokkuehituse."

Eelkõige on selle valiku taga tema kogemusel soov saada avaram pesuruum. "Eraldi tualett ja vannituba on paras ruumi raiskamine, selle asemel soovitakse avaramat vannituba, kus oleks  mugavam tegutseda, ilma et tekiks pestes küünarnuki ära löömise tunnet." Lisaks on avar ruum ka silmale märksa kenam vaadata ja boonusena on võimalik võidetud vaba ruumi, eelkõige seinapinna arvel, mahutada vannituppa ära ka pesumasin või -kuivati. 
“Eraldi jäävad need kaks ruumi tavaliselt vaid juhul, kui võimalusi tõesti pole," jätkab Kallis, et vahel on põhjuseks, miks ümberehitust ei tellita, õhuke rahakott, mis seda lihtsalt ei võimalda. Ümberehituse  käigus tasub lisaks kaaluda ka vanni asendamist ruumisäästlikuma dušinurgaga või kui vannist loobuda ei soovita, asendada vana vann mõne moodsama ja ruumisäästlikuma mudeliga.

 

Perele on mugavam, kui tualett on eraldi

 

OÜ Lintman Eesti müügikonsultandi Kadri Kaasiku sõnul oli küll eraldi tualeti ja vannitoa  puhul, mida on eriti palju just vanemates paneelmajades, mõned aastad tagasi veel trendiks need kokku ehitada, ent viimasel kahel-kolmel aastal soovitakse pigem taas, et need oleksid eraldi. "Uutes majades ehitatakse need täna juba pigem lahku," toob Kaasik näiteks.

Ta lisab, et kui kahe eraldi sanitaarruumi jaoks ruumi pole, tuleb need muidugi siduda, ent muudel juhtudel on mugavam, kui tualetti on samal ajal, kui keegi vannitoas viibib, võimalik paralleelselt kasutada – see teeb peres elu lihtsamaks.

Enamasti arvatakse, et seina lammutamine on lihtne töö, mille planeerimisega palju pead ei pea murdma. Esmalt tuleks aga kindlaks teha, mis tüüpi sein tualetti ja pesuruumi eraldab. Kallise sõnul vannitoas kandvaid seinu tavaliselt pole, kuid siiski tuleb remont korteriühistuga ja vajadusel ka kohaliku omavalitsusega kooskõlastada.

Ka Kaasik soovitab alustada korteriühistuga suhtlemisest, sest igal ühistul on omad reeglid. Ta lisab, et kui seina mahavõtmine on lubatud, tuleb enne ehituse ette võtmist kontrollida kahte asja: lisaks sellele, kas tegu pole kandva seinaga, mis tähendab, et ühistu loale lisaks on tarvis ka projekti ja ehitusluba, tuleb kontrollida, kas tegu pole nn sanitaarboksiga.

 

Lammutus võib osutuda ootamatult keerukaks

 

Nimelt on vanemates paneelmajades pesuruumides tegu sageli sisse ehitatud betoonkastidega – kasutatud on niinimetatud sanitaarkabiine, mis on kompaktsed, kergseintega ja õhukese laega mahtplokid, kuhu juba tehases paigutatud vann, valamu ja WC-pott. Sellise kabiini seinad ei mängi hoone püstipüsimises küll mingit rolli, kuid kannavad kabiini enda lage ja sellise vaheseina eemaldamine on ootamatult suurt lammutustöö. “Boksisein on tavaliselt vannitoa ja tualeti vahel ning tuleb arvestada, et selle välja lammutamine on suur töö, mille võrra venib vannitoa remont pikemaks ja läheb ka kulukamaks,” hoiatab Kaasik üllatuste eest. Ülejäänud juhtudel on WC ja vannitoa vahesein kas tellistest, väikeplokkidest, kipsplaadist või puidust.

Veel tasub kontrollida, kas ruumis on olemas ventilatsioon või kui mitte, lasta see paigaldada.  "Tualett ilma ventilatsioonita on suhteliselt mõeldamatu." Disaini puhul on aga Kaasiku sõnul tellijal vabad käed. 

Kallis soovitab kliendil läbi mõelda ruumi paigutus, valida plaadid ja mõelda, millist sanitaartehnikat ta soovib, näiteks kas eelistatakse tavalist või seinale paigaldatavat WC-potti. “See on tellija ülesanne, aga kõik ülejäänu jääb ehitaja mureks,” selgitab Kallis, lisades, et kahe ruumi liitmisel ei erine vannitoa remont muus osas tavalisest pesuruumi ehitusest. "Niiske ruumi ehituse kombe kohaselt tuleb teha uued kipsseinad, hüdroisolatsioon, paigaldada torud ja ventilatsioon, vajadusel teha elektritööd jne.“

 

Kanalisatsioon seab omad piirid

 

Siiski seavad tehnilised võimalused ja varasem ruumiplaneering omad piirangud – kui veetorusid saab vajadusel ümber tõsta, siis ventilatsiooni ringi teha on märksa keerukam, kuna korrusmajade seintes on ventilatsioonikanalid ja mujale niisket õhku suunata ei tohi. Kõige enam määrab OÜ Qualityworks juhatuse liikme Marko Rose sõnul aga paigutust kanalisatsiooni asukoht.

"Kui veetorustikku saab veel vastavalt vajadusele liigutada, siis kanalisatsiooni korrusmajas juba nii kergelt ei liiguta – kus see kortermajas püstikusse läheb, seal lähebki ehk tavaliselt sinna, kus on vann, tuleb ümberehitusel dušikabiin,“ räägib mees, kelle sõnul nende kliendid on suurematest ümberehitustöödest soovinud enamasti just vanni välja lõhkumist, kui seda ei kasutata. "Kui vanemad inimesed ei taha enam vanni kasutada, kuna sinna on raskem ronida või ei soovita mõnel muul põhjusel vannis käia, tuleb ümberehituse korral paigaldada uus torustik, plaatida põrandad ja teha vajadusel ka elektritööd.“

 

Vannitoa remont pole odav lõbu

 

Kallis nimetab remondi maksumuse eelarvena suurusjärku 5000–6000 eurot. "See on miinimumsumma, millega peaks tüüpilise keskmise suurusega vannitoa puhul arvestama, väga palju odavamalt ei saa.“ Samas remondi kulukusel ülempiiri pole. "On üsna tavaline, et WC-pott maksab tuhat eurot ja rohkemgi, segisti samamoodi. Ka keraamilisi plaate on väga erinevas hinnaklassis ja ka nii kalleid, et neid tuleb kolm-neli nädalat oodata, kuna plaadid tuleb tellida, sest kohapeal neid pole, sest kaupmees ei julge kõrge hinna tõttu sisse võtta.“ Lisaks niiskuskindlad LED-valgustid, sisustus ja muu vajalik, selgitab ta, et lõplik vannitoa maksumus sõltub valikust, mille klient toodete puhul ise teeb.

Kaasiku sõnul jääb remondi maksumus kolme tuhande euro ringi, millest moodustab tööraha umbes tuhat eurot ja materjalid ning sisustus kaks tuhat, juhul kui valida asjad tavalisest ehituspoest ehk madalamast hinnaklassist.

Kaasiku sõnul tuleb remont seda odavam, mida rohkem töödest suudetakse ise ära teha. “Investeerimiseks soetatud korterite puhul tehakse väga sageli nii palju, kui võimalik, ise ära,“ toob Kaasik näiteks. Lisades, et eestlane on üldse suur isetegija. Neil, kes keerulisemaid töid ise ette võtta ei soovi, on võimalus spetsialisti kätt nõudvad tegevused nagu torutööd või plaatimine sisse osta ja ülejäänud tööd ise teha. 
 

Millised tooteid valida tasub?

 

Kallis soovitab eelistada tuntud kaubamärke. "No name ja Hiina tooteid ma ei soovita valida, sest võib juhtuda, et läheb õnneks, toode on korralik ja kestab aastaid, aga võib ka juhtuda, et tuleb uus osta,“ hoiatab ta, et kindlam on siiski osta kohe korralik asi ja tuntud nimed nagu näiteks Gustavsberg või Ifö on kindla peale minek. Korraliku vannitoasegisti saab alates kahesajast eurost ja WC-poti alates kolmesajast eurost, korraliku WC-poti eluiga on 10–15 aastat.

"Ent müügil on ka selliseid potte, mis pole kokkugi pandud, vaid mille klient peab ise kokku panema ja nende puhul jääb alati lekkeoht," selgitab Kallis.

Samamoodi võib alt minna disainsegistiga. "Kui ostetakse mõni no name disainsegisti, võib sellega varsti häda tekkida – see on peenmehaanikat täis ja võib õnneks minna, aga pigem võiks ikka olla mingi bränd, mida varem kuuldud, sest muidu on märksa suurema tõenäosus, et tegu on ebakvaliteetse asjaga.“

Kes tahaks nüüd kohe remondiga pihta hakata, sel tuleb arvestada, et järjekorrad on ehitusmeestel kolm-neli kuud pikad, lisaks on suvi alati tööde tippaeg. "Kui praegu panna end järjekorda, siis sügisel saab,“ ütleb Kallis.

Rose lisab, et koroonakriisi ajal oli neil veidi rahulikum periood, aga nüüd tellitakse jälle aktiivsemalt ja teatud ooteajaga tuleb kindlasti arvestada.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid