Võluv valamu vannituppa. 5 valamu ja kapi kombinatsiooni

kodus.ee
Mõistlik on vannituppa planeerida kaks valamut juhul, kui vannituba on piisavalt suur nin selle järgi on vajadus. | Shutterstock

Vannitoas kõige  kasutatavam objekt on valamu. Selle olulise rolli tõttu peab valamu olema nüüdisaegne, veetlev, kergesti puhastatav ja vastupidav. Kuidas leida endale sobiv valamu ja millest alustada valamu valikul: kas vannitoa planeeringust või valamu disainist?

Sobiva valamu valikul tuleb arvestada nii vannitoa suuruse, planeeringu kui ka üldise disainilahendusega. Kõik nimetatud kolm omadust seavad ühtaegu piiranguid ja pakuvad võimalusi just selle kõige sobivama valamu leidmiseks.
Võib julgelt öelda, et tänapäeval ei sea sobiv/soovitud vorm ja väljanägemine meeldiva kraanikausi leidmisel takistusi. Isegi kui otsitud mudelit ei leidu kümnete, kui mitte sadade tootjate standardvalikus, mis on Eesti turul saadaval, on alati võimalik lasta valamu valmistada eritellimusena. Tõsi, sellisel juhul saavad määravaks pigem aktsepteeritav hinnatase, võimalik ooteaeg ning teatud juhtudel ka insenertehnilised võimalused.

 

Millal planeerida vannituppa kaks valamut?
 

Mõistlik on vannituppa planeerida kaks valamut juhul, kui vannituba on piisavalt suur ning on teada, et mitu inimest suudavad ja soovivad vannitoaprotseduure samal ajal teha. Olgu selleks siis üheaegne hambapesu või midagi muud. Väikesesse vannituppa, kuhu kaks inimest korraga toimetama ei mahu, ei ole mõtet kahte valamut paigaldada.
Valamu ja valamu kapi planeerimine peaks kindlasti olema üheaegne, sest olenevalt eelistustest võib esineda olulisi tehnilisi iseärasusi, mis piiravad erinevate mudelite kooskasutamist. Lisaks saab niimoodi ka funktsioonilt ja väljanägemiselt parima tulemuse.

 

Kas valida kapipealne või hoopis süvistatud valamu?
 

Laias laastus võib valamu ja kapi kombinatsioonid jagada viieks:

* valamu asetseb kapi tööpinna peal;

* valamu asetseb kapi tööpinna sees (nn süvistatud);

* valamu on monteeritud kapi tööpinna alla;

* valamu moodustab tervikuna kapi tööpinna;

* valamu on monteeritud seina külge ning selle all asub eraldiseisvalt kapp.

Sobivaima kombinatsiooni valikul tuleb eelkõige lähtuda isiklikest eelistustest ja funktsioonist, mille valamu ja kapp vannitoas peavad täitma. Samas ei saa unustada ka üldist sisekujunduslikku lahendust, sest näiteks erinevad kooslused võivad eeldada ka erinevate segistite kasutamist, st segisti võib paikneda valamul, töötasapinnal või hoopis seinas.
Lisaks tasub arvestada, et eri paigaldusviisid jätavad valamualusesse kappi vaba ruumi erinevalt ning ka puhtuse ja hügieeni tagamisele kulub erinev aeg. Iseasi on muidugi, kas kodustes tingimustes on mõistlik iga koristamisele kuluva 30 sekundi üle arvestust pidada.

Avalikes ruumides, majutusasutustes ja teistes sarnastes suurema koormusega kohtades võib aga koristamisele kuluva aja erinevus olla otsuse langetamisel määrava tähtsusega. Kui näiteks hotellis kulub ühe vannitoa koristamiseks 30 sekundit vähem aega, siis 200 numbritoa korral on ajavõit juba 100 minutit.
Üldjuhul eelistatakse valamuid, mis on selgepiirilised ja konkreetsete, mingis mõttes loogiliste joontega. Nende toodete elegants ja omapära peitub lihtsuses.
Valdav enamus valamutest on toodetud sanitaarkeraamikast. Suhteliselt uuemad ja vähem kasutatavad on valumarmor ning looduskivimid (graniit, marmor). Samas saab valamu valmistada peaaegu ükskõik millisest materjalist, mis kannatab vett ja niiskust ning mida on võimalik vajadust mööda töödelda.

Allikas: TM Kodu&Ehitus

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid