Vabakujulise heki plussid ja miinused
Merle Kares
Aiaklassika rohelise ja valgega. Aedhortensia vabakujulised hekid. | Merle Kares

Vabakujulisteks hekkideks valitakse tihedavõralised, hästi vormi hoidvad ja olenevalt eesmärgist samal ajal üht või mitut dekoratiivset omadust kandvad puu- või põõsaliigid. On need siis kaunid õied või viljad, värvikas lehestik, meeldiv lõhn, huvitav koor või miks ka mitte igihaljad võrsed.

Päris ilma käärideta ikkagi läbi ei saa. Lõikamise aeg ja viis ei erine eriti sama liigi üksik- või rühmapõõsaste lõikamisest. Kompaktsuse huvides võib neid pisut rohkem kärpida kui üksikult kasvavaid põõsaid. Võrreldes pöetud hekkidega on vabakujuliste põõsaste lõikamine märksa riskivabam. Põõsad taastuvad küllaltki kiiresti ja vead paranevad ruttu.

Vabakujuliste hekkide suurimaks miinuseks on nende ruumivajadus. Juba üherealisena võtavad nad palju enam aiapinda. Kui aias on vajalik ruum olemas, siis võiks õitsevatele ja viljuvatele piiretele jätta ruumi edela ja lõuna suunas, kust harva puhub häirivalt külm tuul. Vabakujulise heki puhul kulub märgatavalt vähem istutusmaterjali, see vajab vähem hooldust, taimevalik on suurem ja kasu loodusele suurem. Kui aga soovite tuisku ja tuult taltsutada, siis ei piisa enamasti ühest reast.
 

MITMELIIGILISED EHK SEGAHEKID

Need koosnevad korrapäraselt pöetud ja ühtlase tihedusega istutatud eriliigilisest hekitaimedest. Kõige tavalisem on erineva lehevärvi vastandamine (põisenelad, kukerpuud, kontpuud, elupuud, pukspuud). Sellised hekid lillepeenra taustana enam ei toimi, kuna mõjuvad ise tugeva dominandina. Rahulikuma tulemuse saab, kui kombineerid sarnase värvitooni, kuid erineva lehekujuga liike: mage või kuldsõstar vs tuhkpuu või liguster, viirpuudel on liigisiseselt palju hekiks sobivaid erineva lehekujuga liike. Valiku aluseks võib olla ka koorevärvus. Levinud on kontpuude kasutamine, aga ka pajude ja põisenelate seas on varieeruvus täiesti olemas.

Põhimõtteliselt saab ka vabakujulise heki rajada mitmeliigilisena. Selleks valitakse ühesuguse kõrgusega liigid ja istutatakse need ritta ühtlase vahekaugusega. Ilusaid vabakujulisi mitmeliigilisi hekke saab suure perekonna erineva õitseajaga liike kasutades. Häid võimalusi pakuvad enelad, ebajasmiinid ja viirpuud.

Allikas: Kodu&Aed Aiavihik "Hekid ja aiaseinad"

Sarnased artiklid