Tehnoloogia aitab kodust igapäevaelu hallata

kodus.ee
tehnika
Tehnikavidinad võiks tulevikus kodutööd enda õlule võtta | Freeimages.com

Sajad tehnoloogiaettevõtted üle ilma paiskavad iga päev turule tuhandeid vidinaid, mis kõik peaksid meie elu tegema lihtsamaks, mugavamaks ja efektiivsemaks, aga kõike ju kokku osta ei saa. "Iga tehnoloogiline abimees kodus peab olema ikkagi pere tegu ja nägu, kuigi ka katsetamiseks ja oma elukorralduse muutmiseks peab tahtmist leidma," selgitab CV Online'i turundusjuht Rain Uusen, kes on juba aastaid ka populaarse Häpi kodurestorani vedaja.

Tema sõnul pingutavad nii suurtootjad kui sajad start-up-ettevõtted üle maailma selle nimel, et leida kohta tarbija südames ja saada piisake meie rahakotist, et seda arendusse investeerida. "Näiteks tuntud ühisrahastuse platvormile Kickstarterisse laetakse iga päev kümneid koduste tehnoloogiliste abiliste ideekontseptsioone, millest vaid mõned tõusevad tõeliselt lendu ja saavad toetustuule tiibadesse. Kokku leiab tehnoloogiarubriigist üle 25 000 rahastusidee, nende hulgas 3D-printimise lahendused, juhtmed ja targad üleminekud, muusikalahendused, une kvaliteeti tõstvad lahendused, mänguasjad jpm," selgitab Uusen.

"Sellisest võidurahmimisest on kiirelt areneval tehnoloogiaturul saanud ainus tõeline tõuketegur, mis maailma meie ümber arendab ja asjakohaste digividinatega täiendab. Samas ei leia Eesti oma Hooandja.ee portaali tehnoloogiarubriigist hetkel ühtegi kodust elukorraldust abistavat digiprojekti." Milline tehnoloogia kodus meile ikkagi appi võiks tõtata?

Meelelahutus

"Kõige klassikalisem meelelahutuskeskus kodus on nutiseade arvuti või tahvli näol ja loomulikult nutiteler. Tuhandetel eesti peredel seisab elutoakummutil tänini raske ja tolmune kineskoopekraan, kuigi tegelikkuses on nutikate telerite turg arenenud nii jõudsalt ja sisuliselt edasi, et kineskoop peaks pigem ringhäälingumuuseumi varamusse kui et modernsesse koju kuuluma," leiab Uusen. Ühelt poolt aitab nutiteler tema sõnul tuua erisugust, pereliikmetele ja külalistele sobivat meelelahutuslikku ja ka informatiivset tegevust kodustesse tundidesse – Youtube, Skype, Spotify maki asemel, ilmaennustuste keskkonnad, mängimine on vaid algeline nimekiri juba olemasolevatest teenustest meie tarkades telerites.

"Lisaks sellele arenevad koos nutiteleritega kaasa ka teleprogrammi edastamise teenused, mis annavad perele rohkem vabadust ja võimalust oma aega ise juhtida. Teenused nagu salvestamine ja järelevaatamine on saamas paljudele peredele igapäevaseks tehnoloogiliseks abimeheks, et soovitud meelelahutus- või infosisu ei jääks nägemata ka tööde-tegemiste, huvide-hobide ja sõpradele pühendatud aja kõrval. Kõike saab vaadata just siis, kui selleks endal või koos perega tegelikult ka aega tekib," räägib Uusen. "Samuti on lisaks kinomeelelahutusele teleris juba olemas ka filmilaenutus ja mitmeid eriprogrammid näiteks raadiote näol. Telerist kui sellisest on saanud „aja raiskajast“ hoopis meie aja tark planeerija, sõltuvalt iga ühe oma soovidest ja vajadustest."  Uuseni hinnangul ootavad mitmed vanad tuttavad – teler, makk, raadio, fotoalbum, kino jt.- hoopis avastamist ühes õhukeses, kvaliteetses nutiseadmes meie seinal või kapil.

Nutitelefon on nii meelelahutaja kui asjalik abimees. | kodus.ee

Igapäevased rakendused

Lisaks kodusele nutitelerile ja arvutile-tahvlile on suuremal osal eestimaalastest juba taskus ka nutitelefon, mis mahutab rohkelt tarku äppe ehk rakendusi – ka neid saab koduses elus eesmärgitatult ära kasutada. "Kui perel on koos vaja asju teha, mis muidu kipuvad tähelepanu jääma – läbi arutamist vajavad teemad, pere-eelarve, ostunimekirjad, tulevad appi sellised rakendused nagu Google Keep, mida saab kasutada igal platvormil ja omavahel sünkroonides, või siis M.ELU oma nutikeskkonna juhtimiseks, peres olevate telefonide positsioneerimiseks ja ühiste ostunimekirjade koostamiseks, et ka poeskäik muutuks ühiselt efektiivsemaks," toob Uusen näiteid.

Köögis tulevad tema sõnul kindlasti kasuks paljud retseptirakendused, mille hulgast leiab juba ka kodumaiseid (Tere Köök, Toidutare, Rimi), aga ka pangaäpid omavaheliste rahaasjade korraldamiseks ning kasulikku meelelahutust pakkuvad äpid. nende hulgas ka reisi planeerimist soodustavad rakendused, et pere koos ja soodsalt puhata võiks.

Ka seiklusäpid võivad kodusele elule vürtsi ja tegevuslusti pakkuda. "Talvisel ajal ja enne pühi tasub näiteks alla laadida RMK metsaäpp, et leida üles mõnusalt talvised matka- ja suusarajad, samuti aitab see rakendus juhatada pere ühisele väljasõidule," soovitab Rain Uusen.

Lemmikloomad

"Lemmikloomadele suunatud tehnoloogilised abilised alles leiavad oma arenguteed, kuid sellest samast Kickstarterist võib leida juba mitmeid huvitavaid projekte - näiteks kaelarihm, mille abil saab kaduma juhtunud lemmiklooma positsioneerida ja ta nii koju tagasi tuua, või siis automaatsed maiustuste ja toidu jagamise lahendused, mis annavad pika tööpäeva jooksul võimaluse oma kodus ootava lemmikuga suhelda, talle heameelt teha, õigel ajal toidukauss avada ning läbi kaamera ja mikrofoni temaga ka suhelda," toob Uusen näiteid.

Kõige lihtsamaks aga kasulikumaks tehnoloogiliseks abiliseks on robottolmuimeja | Shutterstock

Kodu juhtimine

Uuseni sõnul on nende jaoks, kes tahavad endale kujundada tõeliselt targa kodu, mis õigel ajal muudab temperatuuri kütte- või jahutusseadmetes, valgust, niiskust ja juhib koduseid seadmeid (paneb sauna sooja, avab ja sulgeb uksed, juhib turvasüsteeme), olemas täiesti omaette süvenemist vajav suur ja põnev maailm, kust leiab nii soodsamaid lahendusi kui väga eksklusiivseid erilahendusi. "Kõige lihtsamaks aga kasulikumaks tehnoloogiliseks abiliseks minu kodus on aga robottolmuimeja, kes koristamise üle kunagi ei vingu, leiab alati aega teha tööd, teeb seda sihikindlalt ja efektiivselt, jättes mulle tunnikese tegeleda näiteks iseenda arendamisega," tunnistab ta.  "Sarnaseid lahendusi pakutakse ka aiamaaga peredele robot-muruniidukite näol."

"Tehnoloogiat on meie ümber tõesti palju, ja osa sellest tundub meile juba nii iseenesest mõistetavana, et me justkui ei peagi seda tehnoloogiliseks revolutsiooniks. Suur väljakutse ka järgenvatel aastatel on kujundada oma kodu just nii, et seal oleks piisaval hulgal kasulikke, meie elu rikastavaid ja abistavaid tehnoloogilisi lahendusi, jättes välja kõik need, mis meie aega pigem röövivad või kasutult seisavad," leiab tuntud kodurestorani pidaja.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid