SPIKKER | Millises mullas tahavad erinevad aiataimed kasvada?

Jüri Annist
Kurk on üsna ükskõikne: ta on nõus kasvama mullas, mille happesus jääb vahemikku 5,5–7,5. | Shutterstock

Kehtib reegel: mida kaugemal on kasvukoha mulla tegelik pH ideaalsest, seda kehvemini taimed end seal tunnevad. Millises mulla miski taim kasvada soovib, sellest lähemalt järgnevas loos.

pH veidi üle 7

Aluseline muld on vastuvõetav vähestele aiataimedele. Budleia, deutsia, ebajasmiin, tääkliilia, kuldvihm, lepp, pähklipuu, sirel, tuhkpuu ja visteeria esindavad lehtseid taimi. Harilik elupuu on ainuke leeliselist mulda taluv okaspuu, keda leida õnnestus.

pH 6­–7

Enelad, nõiapuud, paplid, pöögid, saared, suhkruvahtrad, sõstrad, tulbipuud, viirpuud. Okaspuudest eelistavad nõrgalt happelist mulda jugapuu ja kollane mänd.

pH 6,7

Meie aia muld olevat ideaalne forsüütiale, aedhortensiale, kikkapuule, kirsile, kukerpuule, lavendlile, leedrile, ligustrile, näsiniinele, pirnile, harilikule vahtrale. Tõepoolest: kõik need taimed kasvavad meil silmanähtavalt hästi.

pH 5,5–6,5

Vahemik sobib aprikoosipuule, jalakale, punasele tammele, palsamnulule. Vanadest headest sõpradest olgu nimetatud veel kapsas, oad, porgand, spinat.

Väidetavalt on sellise happesusega mullas põhilisemad toitained taimedele kõige paremini kättesaadavad. Kui sinu aia mulla pH on 6,5 või suurem, siis soovitatakse majapidamises tekkinud tuhk panna prügiurni.

pH 5–6

Kolmeastlaline glediitsia, kask, jaapani kirss, kobarküüvits, kontpuu, magnoolia, harilik pihlakas, mitmed tammed, iluõunapuud. Okaspuudest harilik ebatsuuga, hiigel-elupuu, mitmed kuused ja kadakad, lehis, kanada tsuuga.

Siia vahemikku kuulub ka tomat. Seejuures pean mainima, et meie kasvuhoone mulla pH oli möödunud suvel 6,5 ja tomatitel ilmnesid lehtedel nõrgad kloroosinähud. Roheliste leheroodude vahel helenenud lehelabad andsid märku mõnede toitainete nappusest.
Need olid tänu liialt aluselisele keskkonnale moodustanud kompleksühendeid, mistõttu tomatitaimed ei suutnud neid enam omastada. Järgmisel suvel püüame oma tomatitele tekitada happelisema mulla.

pH 4,5–5,5

Ambrapuu, must glediitsia, haab, sootamm. Igihaljastest iileks, kanada kuusk, harilik mänd, tõrvikumänd. Minule üllatuseks kuulub siia seltskonda ka kartul.

pH 4–5 

Need on turbapeenra näitajad. Loomulikult tunnevad end siin koduselt asalead, rodod, kalmiad, õisküüvitsad jt turbaaia taimed. Nendele pakuvad seltsi sarik-hõbepuu, must kask, mitmed kuused, punane mänd, valge mänd, roostepruun tamm.

Tasub tähele panna, et pea kõik okaspuud eelistavad üsna happelist mulda.

Kuna kurk ja paprika on väga populaarsed aiataimed, siis olgu ära toodud ka nende eelistused.
Kurk on üsna ükskõikne: ta on nõus kasvama mullas, mille happesus jääb vahemikku 5,5–7,5. Paprika on leeliselemb: talle meeldiks muld, mille pH on 7–8,5.

 

pH väärtus ja mulla reaktsioon

< 4,5  tugevalt happeline

4,6–5,5  mõõdukalt happeline

5,6–6,5  nõrgalt happeline

6,6–7,2  neutraalne

˃ 7,2  leeliseline ehk aluseline

Sarnased artiklid