Septembri aiatööd: istuta, väeta ja püga
kodus.ee
Shutterstock

Aiapidaja jaoks on sügis ennekõike saagikoristuse ja viljade nautimise aeg, aga mitte ainult. Septembrikuuks jagub veel mitmeid töid, millest nii mõnigi aitab aeda järgmiseks hooajaks ette valmistada. Nõuandeid ja nippe jagab K-rauta Tondi kaupluse juhataja Eveli Uibomets.

ISTUTA

Septembrikuu algus on sobilik puude, põõsaste ja hekitaimede istutamiseks, nii jõuavad need veel enne külma korralikult juurduda.

Septembri teises pooles võib panna mulda sibullilled. Tasub arvestada, et enamik neist on valguslembesed, seega võiks istutamiseks valida päikesepaistelise koha. Sibullillede mulda võiks enne istutamist rikastada komposti või sügisväetisega. Istutamisel vaadatakse sibula suurust – mida suurem on sibul, seda sügavamale mulda see pista tuleks. Mullas jääb sibula kand allapoole ja sibul pannakse umbes kolm korda sügavamale kui tema enda kõrgus. Lillede istutamisvahe sõltub lille suurusest, tulpidel ja nartsissidel võiks see olla 15 sentimeetrit, krookustel 10 sentimeetrit.
 

VÄETA

Õistami võiks väetada fosforit ja kaaliumit sisaldavate väetistega. Lämmastikväetist ei tohi sügisel taimedele panna, need ei soosi talveunne jäämist.

Sügisväetist ootavad ka okaspuud ja lehtpõõsad, nende väetis tuleks panna tüvest mõnevõrra eemale.

Septembris tehakse tavaliselt viimane muruniitmine, muru niitmiskõrguseks võiks olla kuni 10 sentimeetrit. Paksu lehekihi võiks murult enne talve ära riisuda, aga õhuke kiht niidet või lehti annab mullale vaid jõudu juurde, samuti võib kasutada muru puhul fosforväetist.
 

PÜGA

Septembrikuu on parim aeg enamike hekkide pügamiseks. Samas viljapuude oksi ei tasuks kärpida enne, kui puud on raagus, siis paranevad lõikekohad kiiremini.

Ära õitsenud püsikud tuleks maha lõigata, aga mitte päris mullapiirini, sest kõrgemad rootsud aitavad talvel külmakaitseks lund koguda. Rooside õienupud võiks lõigata ära alles pärast esimest öökülma. Lillepeenrad tuleks septembris ära rohida, siis on need talveks valmis.
 

KOMPOSTI

Puudelt alla kukkunud mädaplekilised õunad ja ploomid võib panna kompostikasti, aga jälgides, et seal poleks hunnikus ühetaolised jäätmed. Kompostikasti võiks panna pisut oksarisu ja kuivanud heinajäädet, et kompost saaks lagunemisprotsessiks piisavalt hapnikku. Samuti võib panna kompostikasti munakoori ja kohvipaksu, mis väestavad tekkivat mulda. Komposti valmimise kiirendamiseks võib kasutada ka looduslikku kompostiergutit.


ENNETA ÖÖKÜLMA

Enne esimesi öökülmasid võiks katta avamaa kurgi- ja suvikõrvitsapeenrad kattelooriga, nii saab saaki pikemalt nautida.

Septembri alguses võiks tuua õues suvitanud toalilled tuppa. 

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid