Pruunid laigud näol. Kuidas neist lahti saada?

Kodutohter
Laigud ilmuvad tavaliselt nähtavale kevadel ja suvel, kui on päikeselisem aeg. | Shutterstock

Mida teha, kui näol on pruunid laigud ja täpikesed? Vastab perearst Kati Paal.

Pruunid laigud ja täpikesed näol on tõenäoliselt pigmendilaigud ehk melasma. Sagedamini leiab neid otsmiku, põskede ja ülahuule piirkonnast, kuid pigmendilaigud võivad esineda ka mujal päikesele avatud kehaosadel.

Pigmendilaikude teket soodustab eelkõige päikesekiirgus, aga ka hormonaalsed muutused, nagu rasedus või hormonaalsete rasestumisvastaste tablettide tarvitamine. Pigmendilaikude tekkes mängib oma osa pärilik eelsoodumus.

Laigud ilmuvad tavaliselt nähtavale kevadel ja suvel, kui on päikeselisem aeg. Kõige olulisem soovitus on kasutada korralikku päikesekaitsekreemi, seda nii pigmendilaikude tekke ennetamiseks kui ka juba olemasolevate laikude ärrituse vältimiseks.
Juba olemasolevaid laike saab pleegitada retseptiravimiga, mis sisaldab 20 protsenti aselaiinhapet. Kasutada on võimalik ka hüdrokinooni, tretinoiini, alfahüdroksühappeid või kojic-happeid sisaldavaid kreeme.
Ilukliinikud pakuvad ka mitmesuguseid protseduure, et laike vähem märgatavaks muuta (keemiline koorimine, laserlihvimine jne).

Sarnased artiklid